„Velmi se těším, že v Davosu [ve Švýcarsku, kde se WEF koná] zazní silný čínský hlas, který světu ještě lépe vysvětlí, co znamená stranický sjezd, který stanovil zásady politiky [a] co to skutečně znamená pro globální spolupráci a globální rozvoj,“ dodal Schwab.
Schwabovy komentáře přicházejí krátce poté, co si čínský vůdce Si Ťin-pching zajistil třetí funkční období v čele vládnoucí komunistické strany za situace stále napjatějších vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.
Čína od počátku epidemie covidu-19 zavedla přísná opatření k omezení šíření nemoci. Vydává očkovací pasy, provádí hromadné testování a uzavírá rozsáhlé oblasti země. Mnozí odborníci označili tato opatření za „problematická“ kvůli ekonomice. Mnozí obyvatelé nemohli pracovat a v některých případech neměli přístup k základním potravinám a zdravotnickému materiálu.
V posledních dnech vypukly kvůli restrikcím v Číně rozsáhlé protesty v reakci na událost v hlavním městě Sin-ťiangu Urumči na severozápadě Číny, kde zemřelo nejméně 10 lidí poté, co se zdravotníci, zřejmě kvůli restrikcím, nemohli dostat do hořícího bytu.
Tvrdá ruka režimu vůči Ujgurům v Sin-ťiangu není novinkou. Pronásledování čínským režimem, včetně politické převýchovy, nucených prací, mučení a nucené sterilizace na základě jejich náboženství a etnického původu, odsoudili i světoví představitelé.
Schwab na CGTN také prozradil, že je „velmi spokojen“ s tím, že vidí zvýšený potenciál pro zlepšení vztahů mezi Čínou a Evropskou unií.
Na setkání skupiny G-20 v Indonésii na začátku listopadu se Si Ťin-pching setkal se západními lídry a dohodli se, kromě jiného, na podpoře globální metody prokazování očkování, která by pomohla zastřešit „usnadnění bezproblémové mezinárodní cestování“, a „důvěryhodné globální digitální zdravotní sítě“, které by vycházely ze stávajících digitálních systémů očkovacích pasů proti covidu-19.
„Jsem velmi rád, že hovoříme nejen o čínsko-amerických vztazích, ale opět také o evropsko-čínských vztazích, a mám pocit, že přes všechny otazníky a do jisté míry opatrný přístup, který vidíme v Evropě, se domnívám, že mezi Čínou a Evropou mohou být opět navázány velmi úzké vazby, protože jejich ekonomiky jsou tak provázané,“ řekl Schwab.
Komentáře