Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Humanitární krize v Jemenu je stále palčivější

  • jemen-krize
Letos se po několikaleté odmlce soustředila větší pozornost sdělovacích prostředků na Jemenskou republiku a tamním nepokoje mezi sunnitskou vládou a šíitskými povstalci.

V rámci snazšího informování o současném dění v této zemi nalézající se na výspě Arabského poloostrova bylo třeba vytvořit rámcově pochopitelnou koncepci, tedy vymezit role bojujících stran a podtrhnout kvintesenci konfliktu spalujícího žárem nekontrolované části regionu. Řada analytiků míní, že v širší geopolitické rovině jde o boj sunnitské Saúdské Arábie, jež podporuje jemenskou vládu, proti rebelům, jimž poskytuje zázemí a pomoc šíitský Írán. Saúdská vláda se obává sílícího vlivu šíitského islámu, potažmo vlivu Íránu, neboť sama na svém území perzekuuje šíitskou menšinu na východě země, kde se nalézají rozsáhlá naleziště ropy a zemního plynu. Feudální tyranie v Saúdské Arábii je rovněž dlouhodobým, spolehlivým a velice cenným spojencem Spojených států ze snadno pochopitelných důvodů. Je tudíž možné konstatovat, že problém malé a zdánlivě nevýznamné země představuje ohnisko mezinárodního konfliktu s účastí Rijádu a dozorem Washingtonu na straně jedné a Teheránem s jeho proxy silami na straně druhé.

Jemenská vláda se po 11/9 přiřadila po bok Washingtonu v jeho globální  válce proti fantómu terorismu. Avšak tento politický svazek jemenští občané v drtivé většině odmítají, a to zejména po americké invazi do Iráku v roce 2003. Husajnův režim totiž platil za štědrého dárce rozvojové pomoci této zemi. Začátek bojů mezi jemenskou vládou a šíitskými vzbouřenci se datuje od června 2004. Vláda v sídelním městem Sanaa tvrdí, že rebelové touží po obnovení imamátu svrženého v roce 1962, zatímco oni poukazují na svou systematickou politickou a socioekonomickou marginalizaci. Jelikož tvoří čtvrtinu jemenské populace žijící převážně na severu země přejí si také, aby jim byla opětovně potvrzena občanská práva a poskytnuta autonomní vláda.

Vojenský úder jemenského prezidenta Ali Abdullah Saleha proti vzbouřencům operujícím v gubernii Saada s fatálním názvem „Operace spálená země" nastal 12. srpna. Prezident Saleh si ani nedal práci s tím, aby dokázal, že íránská vláda povstalce trénuje a dotuje. Poněvadž jde o šíitské bojovníky, není pro mediální střední proud nemožné, aby je přiřknul na výplatní pásku v současnosti fackovaného Teheránu. Ačkoliv není angažovanost Íránu v jemenské krizi na straně rebelantů vyloučena, stále chybí konkrétní důkaz k nalezení chybějícího bodu velmocenského trojúhelníku. Zato přímá saúdskoarabská podpora jemenské vlády je neoddiskutovatelná, kupříkladu z důvodů ideologické spřízněnosti.

Podle OSN násilné střety v průběhu uplynulých let vysídlily celkem 150.000 civilistů a jen od letošního srpna jde o 50.000 osob. Tito nešťastníci nalézají úkryt v uprchlických táborech. Podmínky v celtových provizoriích jsou přirozeně nevyhovující. „V průměru do tábora Al-Mazraq dorazí 10 až 15 rodin denně a v současnosti se zde celkem nachází 8.000 uprchlíků," řekl 20. října mluvčí Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) v Ženevě Andrej Mahecic. Mahmoud Kabil z UNICEF týž den jako Mahecic situaci v táboře Al-Mazraq popsal těmito slovy: „Spatřil jsem děti na prahu smrti kvůli akutní podvýživě a dehydrataci. Nikdy jsem nic takového od roku 2003, kdy jsem se stal regionálním vyslancem při UNICEF neviděl - dokonce ani před pěti lety v Dárfúru nebo jinde v regionu." Agentura IRIN 29. října uvedla, že humanitární a vládní organizace zajištující chod uprchlických táborů na severu Jemenu čelí nízké bezpečnosti, nedostatku základní infrastruktury, chatrnému přísunu potravin a zvyšujícímu se počtu vnitřních uprchlíků.

Jemen se jistě a rychle propadá do podobného chaosu jako Somálsko nebo Etiopie již jen tím, že jeho vláda drtivým dílem přispívá k humanitární krizi nezanedbatelných rozměrů. Co víc - sama projevuje naprosté pohrdání nad utrpením vlastního obyvatelstva a vykazuje nechuť civilní konflikt adresně řešit jinak než silou, která je zhoubná.

 

Zdroje: http://www.czechfreepress.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1356:jemen-nad-propasti&catid=63:blizky-vychod&Itemid=452

http://www.counterpunch.org/amiri10232009.html

http://www.irinnews.org/Report.aspx?ReportId=86755

http://www.irinnews.org/Report.aspx?ReportId=86656

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře