Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Islamisté »válcují« syrské povstalce

Skupina islámských radikálů, která se hlásí k teroristům z al-Kajdá, tento týden obrátila zbraně proti syrské opoziční armádě.
U hranice s Tureckem se zmocnila města Azaz a zabila přitom pět členů Syrské svobodné armády (FSA). Přestřelka nastala, když se FSA snažila zabránit islamistům unést německého lékaře, který pracuje v soukromé klinice v Azazu.

  • islamiste-valcuji-syrske-povstalce

Syrská opozice má pod kontrolou části syrského severu a »bratrovražedný« boj může tuto její výhodu zmařit, soudí člen opozice Abdalláh Tárik. »Povstalecké skupiny si navzájem nedůvěřují. Nejenom, že FSA bojuje s lidmi z al-Kajdá, ale rivalita je i uvnitř FSA a rovněž mezi jednotlivými islamistickými skupinami,« řekl Tárik agentuře Reuters. List The Wall Street Journal napsal, že do bojů na severu je zapojena skupina, která si říká Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Jde o iráckou odnož al-Kajdá a letos se k ní přihlásila například fronta An-Nusra, která bojuje v Sýrii. Syrská složka ISIL podle listu minulý týden zahájila vlastní operaci, při níž zabírá území dobyté FSA. V USA se mnozí kloní k závěru, že FSA bojuje o »holé přežití«, protože ji islamisté »válcují«.

An-Nusrá má sarin

Bývalý analytik bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí USA Michal Maloof v úterý oznámil, že An-Nusra disponuje plynem sarin, vyrobeným v Iráku a dopraveným do Sýrie přes Turecko. Podle analytika o tom USA vědí od května, kdy byla část zásilky konfiskována.

Nabídka převzetí chemického arzenálu

Syrský prezident Bašár Asad uvedl v rozhovoru pro americkou zpravodajskou televizi Fox News, že Sýrie má chemické zbraně a ujistil zároveň, že tento arzenál bude zničen. Jeho likvidace bude stát jednu miliardu dolarů a potrvá nejméně rok, řekl Asad. Ve svém vystoupení podle agentury Reuters uvedl, že jeho vláda je připravena odevzdat své chemické zbraně kterékoliv zemi včetně USA, která bude ochotna vzít na sebe riziko jejich převzetí.

(hor, čtk)

zdroj:http://www.halonoviny.cz/articles/view/9267519

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře