Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Lavrov: Spojené štáty vnímajú Islamský štát takmer ako spojenca

Spojené štáty vnímajú teroristickú organizáciu Islamský štát (ISIS) takmer ako spojenca v boji proti sýrskej vláde, vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Podľa neho ministerstvo zahraničných vecí USA tvrdí, že ISIS nebol zatiaľ porazený a že zmena režimu v Sýrii je hlavnou predbežnou podmienkou porážky tejto organizácie.

  • lavrov-spojene-staty-vnimaju-islamsky-stat-takmer-ako-spojenca

 

„Myslím si, že Američania vnímajú ISIS ako ospravedlnenie svojej vojenskej prítomnosti v Sýrii a takmer ako spojenca v boji proti sýrskym úradom,“ citovala šéfa ruskej diplomacie agentúra TASS.„Hlavnou úlohou (Washingtonu) je teraz skôr opäť zmena režimu, než porážka ISIS,“ povedal Lavrov a poznamenal, že USA zjavne mali „svoju tajnú agendu v Sýrii“.

Podľa Lavrova ISIS utrpel drvivú porážku na území, ktoré kontroluje sýrska vláda, ale niektoré ohniská odporu v krajine zostali „Hlavná pevnosť ISIS sa nachádza na území ovládanom Spojenými štátmi,“spresnil.

„V oblasti Tanf, kde sú Spojené štáty absolútne nelegitímne, vznikla zóna, ktorú ovládajú a vnútri ktorej sa nachádza neslávne známy utečenecký tábor Rukban. Vnútri tejto 55-kilometrovej zóny sa nachádza niekoľko tisíc militantov, ktorých Spojené štáty z nejakého dôvodu považujú za skupinu osôb s nedotknuteľným postavením,“ dodal Lavrov.

Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov už v decembri 2017 tvrdil, že hlavné sily teroristickej organizácie Islamský štát utiekli po porážke v Sýrii do Líbye a juhozápadnej Ázie a že niekoľko stoviek ďalších teroristov následne podstúpilo výcvik na americkej vojenskej základni Tanf, juhovýchodne od rovnomenného mesta.

„Táto základňa na juhu Sýrie sa nachádza v oblasti s perimetrom 55 kilometrov. Leží na hraniciach Sýrie, Jordánska a Iraku. Podľa kozmickej rozviedky a iných zdrojov sa tam nachádza skupina militantov. V skutočnosti tam cvičia,“ uviedol vtedy šéf ruského generálneho štábu.

Totálnu porážku ISIS na oboch brehoch rieky Eufrat v Sýrii oznámil 6. decembra 2017 ruský prezident Vladimir Putin. O päť dní neskôr nariadil stiahnutie ruských síl zo Sýrie, ktoré bolo vyhlásené za dokončené 22. decembra. Rusko si v Sýrii ponechalo okrem iného námornú základňu Tartús a leteckú základňu Humajmím.

zdroj:https://www.napalete.sk/lavrov-spojene-staty-vnimaju-islamsky-stat-takmer-ako-spojenca/

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře