Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Libanon Bílému domu: Ty zbraně si nechte!

  • murr-elias
Po pondělním oznámení, že USA pozastavují vojenskou pomoc Libanonu kvůli pohraničnímu střetu s Izraelem, se objevily úvahy, že budoucí obnovení pomoci bude podmíněno tím, že libanonská armáda americké zbraně nepoužije v žádné budoucí válce s Izraelem.

Libanonský ministr obrany Elias Murr podobné úvahy odmítl s tím, že jeho vláda odmítne jakoukoli vojenskou pomoc, kterou by provázela podmínka, že zbraně nebude možné použít k obraně proti budoucí izraelské invazi. „USA by si ty peníze měly radši nechat, nebo je dát rovnou Izraeli," prohlásil ministr.

Zatímco totiž USA svou vojenskou pomoc Libanonu vychvalují coby „přínos libanonské národní svrchovanosti nad jeho územím", vlastně jediným zahraničněpolitickým problémem Libanonu je neustálá hrozba další izraelské agrese.

Při té poslední, v roce 2006, byla libanonská armáda k pláči, neboť ze svých kasáren jen přihlížela, jak izraelská letadla bombardují hlavní město Bejrút a izraelské tanky projíždějí jihem země. Jediným obráncem země se tehdy v očích Libanonců stal Hizballáh. Právě proto USA začaly do libanonské armády investovat -- ve snaze snížit vliv Hizballáhu. V době, kdy ale izraelští politici otevřeně mluví o další invazi do Libanonu, přestávají dávat americké peníze - za předpokladu, že by armáda opět nesměla zasáhnout - dávat smysl.

Když už jsme u izraelských agresí, The Atlantic Monthly ve svém zářijovém čísle v článku Bod, ze kterého není návratu konstatuje, že Izrael může na Írán zaútočit během roku. Z rozhovorů s mnoha izraelskými, americkými i arabskými politiky údajně vyplývá, že šance na to, že Izrael zaútočí do příštího července, je vyšší než padesátiprocentní.

Jakmile Izrael zaútočí, vysvětlí Washingtonu, že tak učinil „kvůli tomu, že jaderný Írán představuje pro fyzické přežití židovského národa největší hrozbu od Hitlera" a k tomu prý Izraelci také už mají v plánu razit tezi, že „Írán je problémem celého světa, nejen Izraele, a že by svět v čele se Spojenými státy měl s tímto problémem odpovídajícím způsobem naložit."

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře