Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Supi nad Sýrií se již slétají (+video)

  • syrie
Přes 600 dobrovolníků z Libye dorazilo v těchto dnech přes území Turecka do Sýrie, aby se připojilo k Syrské svobodné armádě bojující proti režimu prezidenta Bašára Assada. Informoval o tom v úterý web Al-Rai Al-Arabi s odvoláním na zdroj v libyjském vedení. 

 

Zdůrazňuje se, že libyjští dobrovolníci zamířili do Sýrie po prohlášení vedoucího činitele libyjské Přechodné národní rady Mustafy Abdula Jalila o podpoře syrských povstalců.

Nové libyjské úřady jsou vůči syrskému vedení naladěny mimořádně nepřátelsky. Libye se stala první zemí, která oficiálně uznala Syrskou národní radu sdružující ve svých řadách většinu opozičních stran a organizací.

Skupinu libyjských rebelů vede Abdel Hakim Belhádž, jenž je v Turecku pod jménem Salem Al Alwani a pohybuje se na turecko-syrské hranici. S libyjskými milicemi se chystá zúčastnit operace „osvobození" Sýrie. Belhádž je v podstatě jenom placený žoldák. Bojoval v Afghanistánu s Bin Ládinem, vedl výcvikové tábory Al-Kájdy no a teď si pod falešným pasem zaletěl do Turecka. Turecko chystané vojenské akci poskytne vojenskou podporu.

18. listopadu list Arab Times citoval zdroje z turecké armády, podle kterých Francie poslala syrské opozici střely země-vzduch, aby mohli chránit bezletovou zónu, která bude vytvořena. Tuhle dohodu měl vyjednat sionista Bernard Henri Levy.

Turecké noviny rovněž odhalily, že francouzské armádní jednotky cvičí syrské rebely na boj proti vládě prezidenta Bashara al-Assada. Podle Milliyet, Francie poslala své armádní výcvikové jednotky do Turecka a Libanonu cvičit tzv. Svobodnou syrskou armádu – skupinu dezertérů operujících z Turecka a Libanonu, jenž se chystají vést válku proti Assadově Sýrii. Zpráva dodává, že se francouzské, britské a turecké úřady již „dohodly na podpoře syrských povstalců, formou zasílání zbraní." Turecký deník o výcviku a vyzbrojování syrské opozice informoval Spojené státy.

Zpráva přichází poté, co dřívější zprávy odhalily, že britské a francouzské tajné služby údajně zaúkolovaly své agenty kontaktováním syrských disidentů v Libanonu, aby pomohli roznítit nepokoje v Sýrii. Zprávy také říkají, že francouzští tajní agenti byli posláni do severního Libanonu a Turecka postavit první kontingenty Svobodné syrské armády z dezertérů, kteří prchli ze Sýrie.

Dle televizního kanálu Al-Jazeera se americká atomová letadlová loď „George Bush" již přiblížila k mořským hranicím Sýrie, Pentagon odmítl tuto informaci potvrdit, uznal však, že loď se nachází ve Středozemním moři. Experti podotýkají, že USA se připravují na eventuální zavedení neletového pásma nad Sýrií.

Mezitím bylo oznámeno, že skupina lodí ruského Severního loďstva, těžký letadlový křižník Admirál Kuzněcov a velký torpédoborec Admirál Čabaněnko, se po 10. prosinci vydají na dalekou plavbu do Atlantiku a Středozemního moře a koncem prosince zavítají do syrských vod. Rusko vyzývá ke skoncování s ultimaty v rozhovoru se Sýrií. Na moskevské tiskové konferenci prohlásil šéf MZV RF Lavrov, že dnes je nejdůležitější věcí přechod k politickým jednáním. Jako příklad uvedl zkušenost s Jemenem, kde několik měsíců trvala jednání o mírovém plánu pro stabilizaci situace v zemi.

Podle Lavrova „si stejný přístup vyžaduje také syrský problém, protože ultimaty, ke kterým se dnes uchylují některé státy, včetně členové Ligy arabských států, se tento problém překonat nedá." V souvislosti s tím se ministr vyslovil proti návrhu na naprostý zákaz dodávek zbraní Damašku.

Zdá se, že pro Rusko Sýrie není Libye a své zahraničně-politické priority v oblasti hodlá hájit mnohem vehementněji, než tomu bylo doposud.

http://www.presstv.ir/detail/212224.html

www.jedenacteho-zari.7x.cz

http://www.algeria-isp.com/actualites/politique-libye/201111-A7285/libye-abdel-hakim-belhadj-conduit-bataillon-compose-700-hommes-frontiere-syro-turque-novembre-2011.html

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře