Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Komunita LGBT+ vs křesťané: Kdo koho diskriminuje?

30.10.2022

Jmenuje se John N. McCormick, soudí ve skotském Glasgowě a v pondělí 24. října 2022 vydal verdikt, který v současné společenské atmosféře, zejména po vraždách gayů v Bratislavě, působí jako z jiné planety.

Jeho Ctihodnost neboli soudce skotského šerifského soudu (čili šerif) řešil specifickou kauzu, která se týká jednoho tématu doby, u nás (ve slovensko-českém veřejném mínění) ještě umocněného nedávnou vraždou gayů v Bratislavě – jde o vztah k homosexuálům (vyjádřeno hodně zjednodušeně).

Soudce rozhodl tak, že člověk preferující před politickou korektností a progresivistickým viděním světa zdravý rozum vnímá jeho verdikt jako tolik potřebnou satisfakci, kterou v současné prazvláštní společnosti nezažíváme každý den.

  • komunita-lgbt-vs-krestane-kdo-koho-diskriminuje
  • komunita-lgbt-vs-krestane-kdo-koho-diskriminuje
  • komunita-lgbt-vs-krestane-kdo-koho-diskriminuje

Stručně k podstatě kauzy. Americká Evangelistická asociace Billyho Grahama (BGEA), jedna z nejvýznamnějších světových náboženských organizací šířících křesťanské poselství (evangelium) připravila na začátek roku 2020 evangelizační kampaň „God Loves You“, která se měla konat v několika městech Spojeného království. (Cílem těchto kampaní je nabídnout lidem zvěst evangelia a seznámit je s možností stát se skutečnými, nikoli formálními křesťany – se vším, co k tomu patří: víra v Ježíše Krista jako osobního Spasitele, pokání, odpuštění hříchů, změna smýšlení, věčný život; vyjádřeno alespoň telegraficky.)

Grahamova misijní asociace, kterou založil mimořádně požehnaný americký evangelista Billy Graham (odešel na věčnost v roce 2018) a od roku 2001 ji vede jeho syn Franklin, měla v Glasgowě objednanou a smluvně zajištěnou jednu z hal společnosti Scottish Event Campus. Pro asi 12 tisíc lidí. Pak se ale stalo něco, co je pro naši dobu bohužel příznačné: společnost Scottish Event Campus uzavřenou smlouvu o pronájmu haly zrušila. (Ke zrušení dohodnutých rezervací došlo i v dalších městech monarchie, ale tento článek se zabývá jen tímto případem.) Pronajímatel podlehl nátlaku iniciátorů z té části společnosti, která usoudila, že by názory Franklina Grahama na homosexualní praktiky a islám mohly některé lidi urazit. Primárně šlo o tlak aktivistů komunity LGBT+.

Je pozoruhodné, že obráceně to nefunguje. Že by nebyly povolovány nejrůznější akce typu Pride Parade s poukazem na to, že část veřejnosti urážejí. (Nedovedu si představit ten mediální cirkus, kdyby někdo o něco takového usilovat.) Je ovšem v pořádku, že akce LGBT+ nejsou zakazovány – ve svobodné společnosti podobné zásahy moci nemají mít místo a ti, koho urážejí, se s touto realitou musí vyrovnat jako s daní za svobodu. Proto je nanejvýš neblahé, že turné „God Loves You“ muselo být zrušeno; konat se mohlo v novém termínu až v tomto roce.

Problém se dostal k soudu. Nikoli proto, že by Grahamově asociaci šlo o peníze – šlo jí o princip. Zakazovat evangelizační aktivity ve svobodné zemi je nepřijatelné.

Soudce McCormick verdiktem někoho potěšil, někoho zklamal. Jaký je jeho závěr? Jednoznačný. Došlo k diskriminaci Grahamovy evangelistické asociace; k porušení britského zákona o rovnosti „Equality Act“ z roku 2010. Soudcův argument: Je-li pořádání evangelizační akce konané na základě náboženského nebo filozofického přesvědčení legální (a on soudí, že ano), pak rozhodnutí o jejím zrušení na základě názorů jejích oponentů je porušením zmíněného zákona.

A nyní klíčový závěr: V jednání odpůrců evangelizace nešlo o to chránit jednu skupinu před druhou, ale upřednostnit jeden názor před jiným (...not to protect one group from another but to prefer one opinion over another).

To je zásadní.

Chtějí-li si aktivisté LGBT+ komunity užívat svobody a organizovat své Pochody hrdosti, pak by neměli, ba nesmí vytvářet nátlak s cílem , aby své akce, například evangelizace, nemohli pořádat křesťané. Přesně to se ale stalo. Zatímco LGBT+ komunita pořádá v Londýně či jinde v Británii své masivní pochody naprosto běžně (s výjimkou covidových roků 2020 a 2021; letos se konala #AllOurPride 2. července), aktivisté stejné komunity dosáhli toho, že křesťané své evangelizační turné, na němž je také hlásána láska, je to i v názvu evangelizace „Bůh tě miluje“, organizovat nemohli. Ve světle právě uvedeného si odpovězme na otázku, kdo koho diskriminuje, kde je vůči komu netolerantní, militantní, nenávistný.

Soudce McCormick dále uvedl, že nezaznamenal žádné důkazy, z nichž by se dalo usoudit, že Franklin Graham zamýšlet prosazovat na své akci nenávistnou nebo nebezpečnou agendu. Naopak, není sporu o tom, že mělo jít o evangelizační informační akci pro 12 tisíc lidí. Připustil, že Grahamovy názory (viz *) mohou být pro některé lidi urážlivé, nicméně právo na pořádání takovéto evangelizační akce je chráněno zákonem.

* Franklin Graham jako evangelikální (baptistický) pastor drží biblický pohled na homosexuální praktiky, která o nich mluví jako o hříchu. Pokud jde o islám, připomenu jeho vyjádření z doby po 11. září 2001, že islám je zlé a kruté náboženství. V roce 2009 uvedl, že „skutečný islám nelze v této zemi (USA) praktikovat. Nemůžete bít svou ženu. Nemůžete vraždit své děti, pokud si myslíte, že spáchaly cizoložství nebo něco takového, jak to praktikují v těchto zemích.“

Pro úplnost dodejme, že soudce rozhodl také o tom, že společnost Scottish Event Campus způsobila svým počínání Grahamově asociaci finanční škodu a odsoudil ji k zaplacení náhrady ve výši přes 97 tisíc liber. Frank Graham k tomu řekl, že je za toto rozhodnutí Bohu vděčný. „V této kauze nikdy nešlo o finanční nápravu, ale o zachování náboženské svobody ve Spojeném království a zejména o právo křesťanů sdílet evangelium ve veřejném prostoru. Chci poděkovat šerifovi (ve Skotsku označení soudce – viz výše) Johnu McCormickovi za dodržení zákona a potvrzení, že s křesťany se musí zacházet spravedlivě a rovnoprávně. Toto rozhodnutí bude velkým povzbuzením pro křesťany a lidi všech vyznání ve Spojeném království a mnoha dalších částech světa.“

Ano, je to povzbuzení. A znovu opakuji již jednou řečené: kdo koho vlastně diskriminuje?

Zpracováno podle článku „Scottish venue must pay over $100K for canceling Franklin Graham evangelism event“ zveřejněného 25. 10. 2022 na webu Christianpost.com.

Autor: Lubomír Stejskal

Zdroj: https://lubomirstejskal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=793711

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře