Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Osmnáctičlenné direktorium

Tak nám naše Bé Pětka podepsala koaliční smlouvu. Vybrali si příznačné datum bitvy na Bílé hoře.  Jsou tam hoši všichni. I ti čtyři Piráti. Sto osm hlasů ve sněmovně, velmi pohodlná většina a k tomu mají k dispozici svého obětního kozla na kterého budou házet všechny své domnělé i skutečné hříchy a kterého mohou vyhnat do pouště.  A i když to udělají, stále budou mít většinu sto čtyř hlasů. 

Spolukoalice dostane 11 křesel, Pirátostáni (nebylo by lepší říkat Starostopiráti?) jich budou mít sedm. Tři ministři budou bez portfeje, kdybyste nevěděli co to znamená, tak ti budou chodit po vládě a hledat portfej... 

  • osmnacticlenne-direktorium

Fiala a spol. si vezmou Finance = sbírání a rozdělování peněz, Práci = největší vydávání peněz, Dopravu = nejlepší kšeftíky, Kulturu = spřátelená média a pozitivní obraz v novinách,   Zemědělství = pašalík pro Jurečku, tam střet zájmů vadit nebude (update - Jurečka má jít na MPSV, čemuž skoro nemůžu uvěřit - že by se Modroptáci vzdali největšího koryta v této zemi),  Životní prostředí = klimatické neziskovky a byznys kolem nich, Spravedlnost = přikrývání sviňáren v režii Dona Pabla a pak nějakého Ministra pro výzkum a inovace = nikdo neví, kde se ty prachy utopí. 

Nechápu proč si vzali zdravotnictví. Tam se to teď dá dělat jedině blbě. Ledaže by se Válka potřebovali zbavit, protože je to taková osina v zadnici. 

Starostopiráti si vezmou Vnitro = seberealizace pro Rakušana a možná i osobní úchylka, Zahraničí = Lipavský bude národu vysvětlovat, že EU dobře a Rusko špatně, Školství = zdebilizovat děti co nejrychleji, aby se ti šmejdi malí nenaučili pokládat provokativní otázky, Místní rozvoj = taky dobré kšeftíky,  pak ještě Ministr pro evropské záležitosti a pro legislativu = s EU až do hořkého konce, zcela podle zákona. 

A dohromady prý mají tři základní pilíře. Zkrocení zadlužování, prozápadní orientaci  a ochranu klimatu. 

Pochopil jsem to správně, že jejich tři hlavní pilíře zařídí, že se na ně naštvou úplně všichni? A že jim nepomůže ani to, že vládnou bez oligarchů, že chtějí zakopávat příkopy mezi lidmi  a že vyslyšeli volání po změně. 

K tomu chtějí ještě rychleji stavět dálnice, ještě více přidat armádě, neubírat důchodcům a přispět chudákům na energie. Hele... dovedete si představit, kolik tohle bude stát průměrného lehce přizbohatlého Pražáka? Jeho hypotéka bude dražší, jeho ultramegasuperchytrý dům plný čipů a jiných hračiček a bez komína se dá vytápět jen elektřinou či plynem. Žádná kamna, žádné dřevo. Jeho děti na školách nebudou mít slevu na jízdném. Jeho zaměstnavatelé budou přesouvat byznys do Indie. Bez automotive tu nepojede v podstatě nic. A navíc žádná šance na změnu. 

Průměrný zchudlý vidlák má už dávno doma kamna, dávno si z práce tahá domů rozbité palety a doma je řeže na otop. Už dávno se naučil minimalizovat spotřebu elektřiny. Už dávno skoro nikam nejezdí, nakupuje jen to nezbytné, přiživuje se v šedé ekonomice a umí si sám všechno opravit. Děti posílá do místní školy a střední školu jim vybírá podle vzdálenosti. Na důchod má už dávno splacený dům nebo byteček, takže i s malým důchodem se dá dělat velké divadlo. 

Ne vážně... na těch chudých už se moc šetřit nedá. A pokud ano, tak ty náklady vylétnou zase někde jinde. Běžný obyvatel sídliště je už v podstatě nevydíratelný. Už se mu bere maximum. Pokud se mu sebere víc, tak bude méně utrácet a to se zase projeví na HDP. A pokud se na něj sáhne příliš zhurta, mohl by mít pocit, že má smysl se bránit. 

Na těch opravdu bohatých se zase šetřit nesmí. 

Takže zbývají přesně ti voliči, kteří dali Fialovi mandát. Ti a jedině ti mají ještě něco v kapse, ještě si pořád hráli na nějaké kšftíkování s kryptoměnami, povídali si o svém akciovém portfóliu a vyváželi české korunky v drahých dovolených na Maledivy. Tady je co brát. Tady se dá s malým úsilím sehnat nějaké ty miliardy. 

Prozápadní orientace zase celkem spolehlivě naštve ty, kteří Babiše nesnášeli za Vrbětice a za vyřazení Rosatomu. Při trošce štěstí se ukáže, že oligarcha byl dost mizerný rektální alpinista a ti noví předvádějí neuvěřitelné kousky. A to všechno v době, kdy se slavná energetická burza v Lipsku stává součástí problému a ne součástí řešení. Kdy je jasné, že proevropská orientace je tu jen od toho, aby Němci měli a my neměli. 

O ochraně klimatu ani nemusím mluvit. To je zase nejvíc o těch, co si udělali doma elektrické tepelné čerpadlo, které se teď tak nějak přestává vyplácet a teď je čeká výdaj za elektrické auto, které nikam nedojede a není ho kde nabít. A protože se přitvrzuje stále rychleji, nikdo neví, jestli dnešní velké investice do zelené budoucnosti nebudou zítra nedostatečné, překonané a bude nutné si pořídit ještě zelenější drahé hračky. 

Oni mi opravu připomínají to třicetičlenné direktorium stavovské povstalecké vlády. Také si zažili svůj triumf v podobě defenestrace, také si vzali úplně všechno, také své soupeře sice vyhodili oknem, ale oni to přežili. Také se chopili vlády a pak teprve zjistili, že na nic nemají peníze, že mohou dojit jen omezené zdroje, že ti bohatí jim stejně na válku nepřispějí a ti chudí nic nemají. Také se obraceli na pomoc do Německa i Anglie a také nic moc nedostali. A nakonec je sami Němci prodali Habsburkovi za příslib území. 

A národu byla ta jejich válka totálně ukradená, protože od první chvíle bylo jasné, že obyčejná člověk z toho nebude mít nic. Jen případnou výměnu pána. 

Jak dlouho to páni Budovcové, Harantové a Šlikové vydrželi? Jak dlouho to vydržel Fridrich Falcký? Jak dlouho trvalo, než došly peníze na žold? Kolik opravdu věrných mužů měli k dispozici? 

zdroj: https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/osmnacticlenne-direktorium

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře