Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Proč má Čína zájem o Česko?

Náklonnost české vlády a prezidenta Zemana k česko-čínským obchodním vztahům je
nepřehlédnutelná. Těžko si tedy představit, že tak ekonomicky vyspělé a teritoriálně
rozlehlé zemi, může Česká republika něco nabídnout. Už jen při součtu absolutní výše
HDP je Čínská lidová republika od roku 2014 největší ekonomikou na světě.

  • proc-ma-cina-zajem-o-cesko

V důsledku současné pandemie koronaviru ekonomie země v prvním čtvrtletí klesla o 6,8 procenta. Na druhou stranu v druhém čtvrtletí se ekonomika opět probudila, a HDP se v meziročním srovnání zvýšilo o 3,2 procenta. Lze tedy předpokládat, že ekonomickou ztrátu Čína brzy dožene. A že to, co jí covid-19 v prvním čtvrtletí vzal, se jí může opět velmi rychle vrátit zpátky. S rostoucí celosvětovou krizí se totiž zvýší poptávka po levném, tedy čínském zboží.

Co tedy může Česko při své malé ekonomice Číně nabídnout?

Odpoveď je prostá. Již od pradávna kultury, podobné té čínské, toužily expandovat. Čína velmi brzy pochopila, že ideologická invaze není v současném světě efektivní, a že mnohem větší moc, než víra, má hospodářství. Díky své úspěšné ekonomice tedy začala uplatňovat tzv. diplomacii dluhové pasti. Kdy velmi ochotně půjčuje peníze okolním státům a investuje do zahraničních projektů. Nicméně toto na oko šlechetné gesto představuje pečlivě vykonstruovanou strategii nové ,,hedvábné stezky.“

Uvažujme, že v současné době Čína vydala 1,5 bilionů dolarů v přímých půjčkách více než 150 zemím po celém světě na vybudování infrastruktury, přehrad, letišť, přístavů, mrakodrapů a jiných projektů důležitých pro zkvalitnění životního standardu. Zvýšení kvality života je ale relativní. Smutným faktem zůstává, že dlužné země obvykle nejsou schopné dluhy splácet. Příkladem může být například Srí Lanka, která nebyla schopná dluhy
splácet, a tak po několika letech a navyšování úroků došlo k razantní změně.

Místo splácení dluhů Čína kontroluje veškerou výstavbu na území Srí Lanky. Stejné nebo podobné příklady můžeme pozorovat na Maledivách, v Pákistánu, Malajsii, ostrovech Papua Nová Quinea, ale i Mongolsku, Egyptě, Keni a Jižní Africe. Do seznamu přibyly také Filipíny, jejichž prezident přijímá nové a nové půjčky od Číny na pomoc s rozvojem infrastruktury. Zadlužená země však tradičně není schopná splácet včas.

V tomto případě můžou Filipíny přijít o část svého území ve prospěch Číny. Budování nového života zavazování se do nových půjček vede ke ztrátě vlastních domovů, a k postupné ztrátě svobody. Poněvadž jestli někomu dlužíte peníze, věřitel má vždy nejvyšší právo dluhy vymáhat zpět. Z toho důvodu se svět, včetně České republiky, zaprodává Číně.

Při hospodaření naší současné vlády Andreje Babiše a ministryně financí Aleny
Schillerové se letošní deficit zařadil mezi nejhorší schodek v historii země. A to jsme teprve začali třetí čtvrtletí. Při stoupajících dluzích, planých slibech našeho premiéra a zvrácené politické náklonnosti prezidenta, lze jen očekávat, že v budoucnosti i Česko požádá o půjčku u Číny. Jenže teď už si všichni uvědomujeme, jak to dopadá.

Asi bychom se měli začít učit čínsky.

Iva Procházková

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře