Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Slovo k tragédii saúdského novináře

Pokud Saúdové jeden den tvrdí, že usmrcený novinář Khashoggi (Chášukdží) opustil jejich konzulát živý a po několika dnech přiznají, že v témže konzulátu přišel o život, pak jsou krajně nedůvěryhodní.

Děsivá kauza vyvolává hodně otázek a přináší jen málo odpovědí.

  • slovo-k-tragedii-saudskeho-novinare

Nebývá obvyklé, aby člověk, který si jde na konzulát vyřídit „papíry“ týkající se svatby, měl fyzický konflikt (pěstní souboj) s lidmi uvnitř. Kdyby k tomu přece jen došlo, není obvyklé, aby následkem toho přišel o život. A kdyby i to se při vší smůle stalo, rozhodně by informace o incidentu měly jinou podobu, než jaké jsme byli v případě Jamala Khashoggiho svědky.

Člověk nemusí být poručíkem Horatiem Cainem ze seriálu Kriminálka Miami, aby pojal závažné podezření. Jako bych ho slyšel: „Máme tělo, Franku?“ „Bohužel. Zatím se nenašlo,“ musel by konstatovat seržant Tripp.

Je to jeden z klíčových momentů celého případu. Kam zmizelo novinářovo tělo, když už Saúdové přiznali, že Khashoggi na konzulátu zemřel? Větička, že ho má jakýsi „spolupracovník“ je absolutně nedostačující.

V exkluzivním rozhovoru pro televizi Fox News saúdský ministr zahraničí Adel Al Jubeir v neděli 21. října doslova řekl:

  • We don ́t know where the body is. Nevíme, kde je (Khashoggiho) tělo.

Zvláštní. Na konzulátu jim zemře člověk, který přišel zvenku, a oni neví, kde je jeho tělo?

Kdyby se tento děsivý příběh odehrál tak, jak v sobotu 20. října tvrdila (spíše naznačila) saúdská strana, byl by vzápětí (2. října nebo nejpozději den poté) svět informován o tom, co se stalo. Současně by bylo zahájeno vyšetřování, tělo předáno k soudní pitvě a poté s pietou pohřbeno. Viníci by byli pojmenování a pohnání před spravedlnost.

Takto se musíme ptát: proč se tak nestalo? Proč jsme se se zpožděním dozvěděli jakousi verzi pravdy? Co se uvnitř konzulátu skutečně odehrálo? Kde je teď novinářovo tělo? V jakém stavu bylo v okamžiku smrti? Proč začaly v Saúdské Arábii padat hlavy? Byl Khashoggi mučen a poté zavražděn, jak tvrdí média v hostitelské zemi (Turecko)? Kým a proč?

Vynořují se i obecnější otázky. Není kauza Khashoggi jen vrcholem ledovce? Když si saúdský režim dovolí spáchat něco takového na konzulátu v cizině, jak se asi chová k vlastním občanům doma?

Ano, Saúdská Arábie je náš spojenec. To ale není důvod k tomu, abychom při pohledu na zlo, které páchá, měli rozostřený zrak. Kdyby takovouto nehoráznost provedl íránský režim, nebyla by nouze o zdrcující kritiku. Právem! Budeme Saúdům měřit jiným metrem? Vždyť děsivým způsobem překročili obecná pravidla civilizovaného chování. To bychom sami sobě naplivali do tváře.

Jamalu Khashoggimu život nikdo nevrátí. Trvat na odhalení pravdy o jeho skonu je ale morální povinností všech představitelů demokratického Západu. Jde o princip. Pokud se spokojíme s dosavadním vysvětlením-nevysvětlením Rijádu, bude náš důraz na prosazování lidských práv jinde ve světě stejně nedůvěryhodný a směšný jako pohádka Saúdů o „potyčce“ na konzulátu.

Ministr Al Jubeir v televiz Fox řekl:

  • Yes, this is a terrible mistake, a terrible tragedy. Ano, toto je strašná chyba, strašná tragédie.

Má pravdu. Jenomže – ta strašná věc se nestala v temném zákoutí některého z istanbulských parků, ale v budově konzulátu saúdskoarabské monarchie. A kdo nese odpovědnost za to, co se v takovém úřadu děje?

Autor: Lubomír Stejskal

Zdroj: https://lubomirstejskal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=684155

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře