Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vládní blamáž? Ano a to jsme na počátku!

Ze světa ani z domova nepřicházejí dobré zprávy, agentura Moody ́s snížila rating ČR, inflace je u nás takřka 17%, vybavení pro školáka první třídy pořídíte za 7.200,- Kč, máslo stojí v průměru 74,90 Kč, atd.

Není toho málo. Špatné zprávy slyšíme každý den. A těch dobrých je minimum, snad jen pokles ceny benzínu a nafty pod 45 korun.

Nevím, zda naše druhé předsednictví v Evropské radě bude hodnoceno lépe než to první, kdy vládu Mirka Topolánka "sestřelil" Jiří Paroubek. Otázkou je, z jaké strany a kdo jej hodnotí a bude hodnotit po 31.prosinci 2022.

  • vladni-blamaz-ano-a-to-jsme-na-pocatku
  • vladni-blamaz-ano-a-to-jsme-na-pocatku
  • vladni-blamaz-ano-a-to-jsme-na-pocatku
  • vladni-blamaz-ano-a-to-jsme-na-pocatku
  • vladni-blamaz-ano-a-to-jsme-na-pocatku

Mainstreamová média píší o úspěšném prvním měsíci či o skvělém dosažení dohody pod názvem "Bezpečná zima díky úsporám plynu", kdy se část členských států EU zavázala snížit spotřebu plynu o 15% ve srovnání s pěti předcházejícími roky a navíc deklarovala solidární přerozdělování plynu mezi členskými státy. Když se však podíváme hlouběji, zjistíme, že 15% úspory ve spotřebě plynu vzhledem k jeho ceně bude dosaženo tak jako tak a případnou solidaritu nelze vymáhat. No uvidíme, jak to bude dále probíhat....

Zatím vidíme spíše vládní blamáž: zjevně se nedaří "krotit" inflaci, která je daná především skokově zvýšenými cenami elektrické energie a plynu na podzim 2021 a umocněná protiruskými sankcemi EU. Dosavadní navyšování úrokové míry ČNB inflaci nezbrzdilo a ani nemohlo. Není totiž daná přemrštěnou poptávkou ale drahými energiemi, což se promítá do růstu nákladů firem i domácností a to děsivým tempem. A to máme srpen.Skoro všichni, snad s vyjímkou naší vlády, hledí s obavami do budoucna. A inflační spirála se točí dál, neboť vyvolává tlak na růst mezd, což se jistě projeví na dalším zdražování a znovu dokola....Výsledkem může opravdu být těžké ohrožení českého hospodářství, rodinných rozpočtů a většiny firem. A co na to vláda? Holedbá se tzv. úspěchy prvního měsíce českého předsednictví EU!

Sebechvála smrdí. Přitom nástroje vláda v rukou má. Ale směrem k nám občanům je totálně nečinná, za to k Bruselu více než vstřícná. Opatření mohou být například tato: vytvořit státní firmu na nákup plynu přímo od ruského Gazpromu a za velký odběr pro celou ČR na 10-15 let dosáhnout maximální slevu. Zatím stejně nakupujeme 98% plynu pocházejícího z Ruska, ale prostřednictvím překupníků a několikanásobně dražší.

Jen se pokrytecky tváříme, že s Ruskem neobchodujeme a tím plníme politiku sankcí. Pokud jde o elektřinu, tak přeci ČR vyrábí relativně levně dostatek elektrické energie. A není jediný důvod ji draze nakupovat zpět prostřednictvím lipské burzy! Postoje minoritních akcionářů nemohou být důvodem pro krach českého hospodážství a ožebračení většiny obyvatel.

Možná se na nás bude Brusel dívat jako na hodné žáky, ale jakou cenu jsme za to ochotni zaplatit?

Autor: Marek Zeman

Zdroj: https://marekzeman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=790345

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 nowak 2022-08-08 18:54
Pane Zeman,jeden problém jste opomněl, ..a sice: Vytvořit státní firmu a kupovat plyn přímo od Gazpromu, ...ale za Ruble,... to si myslíte o těch kašprlatech ve vládě,že by na toto někdo z nich, protiruských štváčů přistoupil?Ti nahoře slouží sobě a ne národu!!!
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře