Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Maďarsko a Slovinsko vetovaly jednání Rady NATO – Ukrajina

MUDr. Ivan David

V rumunské Bukurešti včera začalo zasedání Rady NATO na úrovni ministrů zahraničí. Sekretariát Aliance chtěl původně během zasedání uskutečnit i zvláštní setkání Rady NATO – Ukrajina. Účast ukrajinského ministra zahraniční Dmytra Kuleby však vetovali maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a jeho slovinská kolegyně Tanja Fajonová.

  • madarsko-a-slovinsko-vetovaly-jednani-rady-nato-ukrajina
 
Podle serveru Readovka chtěl Ukrajinský ministr na půdě summitu NATO podepsat dohody s několika členskými státy Aliance o podpoře brzkého vstupu Ukrajiny do NATO. Právě proti tomu se vetem ohradila slovinská ministryně. „Slovinsko dodržuje politiku otevřenosti vstupu nových členů do NATO. Ale je otázkou času – kdy a jak,“ uvedla místopředsedkyně vlády a ministryně zahraničních věcí Slovinska Tanja Fajonová podle níž „tato otázka v tuto chvíli nemůže být na stole.“. Její postoj posléze k velkému zklamání generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga podpořilo ještě několik dalších ministrů členských států.
 
Zařazení bloku jednání s ukrajinským ministrem Kulebou jako první vetoval maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Odmítnutí Kulebovy účasti na jednání zdůvodnil rozsáhlým a dlouhodobým porušováním práv maďarské menšiny v ukrajinské oblasti Zakarpatí. „Maďarsko nebude souhlasit s jakýmkoli jednáním komisí Ukrajina-NATO, dokud Kyjev nevrátí práva maďarské národnostní menšině.“, řekl maďarský nejvyšší diplomat. Ukrajinské orgány podle něj diskriminují etnické Maďary žijící v Zakarpatí systematicky a dlouhodobě. „ V naší pozici není nic nového ani překvapivého. Před několika lety jsme dali jasně najevo, že dokud Ukrajina nevrátí práva zakarpatským Maďarům, nebudeme souhlasit se svoláním této komise, “ řekl Szijjarto v přestávce jednání novinářům.
 
Stále ještě někdo věří tomu, že ukrajinské pomajdanovské vlády neutlačovaly etnické Rusy na Donbasu, když se proti útlaku maďarské národnostní menšiny v Zakarpatí musí oficiálně ohrazovat na půdě NATO nejvyšší maďarský diplomat?
 
Zdroj: FB Ivana Davida

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#2 disident 2022-12-01 18:32
Příklad hodný následování. Jenže, co můžeme od našeho piráta očekávat ?
Citovat
#1 miroslav petr 2022-12-01 09:38
velmi dobře si pamatuji,jak tehdy dobře placení extrémisté mrzačili mladé policisty řetězy po nohách.kolik jich dnes je na vozíčku,o tom se nesmí mluvit.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře