Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Latinská Amerika nechce byť závislá na doláre

Ramona Samuel, Deutsche welle

Sen o jednotnej latinskoamerickej mene
Real, bolivar, peso: Platobné prostriedky Latinskej Ameriky sú také rozmanité ako jej kultúry. Ale volania po jednotnej mene v obrovskom regióne sú čoraz hlasnejšie.

Pre Luiza Inacia Lulu da Silvu, kandidáta v nadchádzajúcich brazílskych prezidentských voľbách, je to otázka nezávislosti celého regiónu. „Ak Boh dá, vytvoríme spoločnú menu pre Latinskú Ameriku, pretože by sme nemali byť závislí od dolára," povedal pred pár týždňami.

  • latinska-amerika-nechce-byt-zavisla-na-dolare

Uvidí sa, či to bol len pokus o vytvorenie témy v počiatočných fázach predvolebnej kampane, alebo to bývalý brazílsky prezident (2003-2011), ktorý momentálne vedie prieskumy, myslí túto myšlienku vážne. V každom prípade to vyvolalo diskusiu. Argentínsky obchodný portál El Destape sa následne opýtal: "Jedna mena pre celú Latinskú Ameriku - je to možné?"

Mena s názvom „juh"

Myšlienka nie je nová. Pôvodným zástancom je Brazílčan Fernando Haddad, bývalý starosta Sao Paula a bývalý kandidát na prezidenta ľavicovej Strany pracujúcich (PT), ktorý vo voľbách v roku 2018 prehral so súčasným úradujúcim Jairom Bolsonarom. Nedávno túto myšlienku opäť otvoril v hosťujúcom článku pre noviny Folha. Dokonca navrhol meno - sur, čo znamená juh. Skutočnosť, že Lula sa ako politická ťažká váha v Latinskej Amerike chopila tejto témy, ukazuje, že má na to, aby pohla ľudí emocionálne aj politicky.

Žiadna ľahká cesta vpred

Myšlienka jednotnej meny sa ľahko formuluje, no cesta k jej vytvoreniu je komplikovaná. Jacques D'Adesky z Federálnej univerzity Fluminense v Rio de Janeiro poukázal na existujúce rozdiely a historické rivality, napríklad medzi susednou Argentínou a Brazíliou. "Vytvorenie zóny jednotnej meny by si spočiatku vyžadovalo mnoho rokovaní medzi budúcimi partnermi," povedal pre DW s tým, že takýto proces bude trvať roky.

Ekonóm Leandro Dias z banky AkinTec v Sao Paule chce počkať a zistiť, či tento nápad prežije súčasnú predvolebnú kampaň. Hospodárska oblasť Mercosur už v zásade prispela k užšej spolupráci regiónu. „Väčšina krajín by si však chcela zachovať svoju suverenitu a ekonomickú nezávislosť," povedal Dias pre DW.

Digitálne platobné prostriedky

Jednotná latinskoamerická mena, ako si Haddad predstavuje, má za cieľ „zlepšiť obchod a obchodné výmeny v krajinách regiónu". Podľa jeho návrhu by ju ako digitálnu menu mala podporovať centrálna banka. Na uskutočnenie prvého kroku týmto smerom je však potrebné verejné vyhlásenie o zámere viacerých vlád, aby sa mohli začať rokovania.

Maduro podporuje jednotnú menu

Aj venezuelský socialistický prezident Nicolas Maduro, ktorého krajina už roky trpí chronickou infláciou, nedávno vrátil do hry myšlienku jednotnej meny. Navrhol propagovať sucre, platobný prostriedok používaný alianciou štátov ALBA, v ktorej dominujú ľavicové vlády vrátane Bolívie, Kuby a niektorých menších národov Západnej Indie.

Verí, že jeho používanie ako regionálneho digitálneho platobného prostriedku by potom mohlo nahradiť dolár. Sucre však neprekročil svoj symbolický status, zatiaľ čo dôvera v kompetencie Madura v oblasti hospodárskej politiky je nízka.

Politický rozmer

Zavedenie jednotnej latinskoamerickej meny by malo aj politický rozmer, podobne ako euro v Európe. Latinská Amerika - alebo Južná Amerika - by bola vnímaná ako jednotná ekonomická oblasť zvnútra aj zvonka a región by sa ekonomicky a sociálne zblížil. Sur navrhovaný Haddadom by preto mohol byť predchodcom politického vývoja, ktorý by nakoniec mohol viesť k Latinskoamerickej únii, možným „Spojeným štátom Latinskej Ameriky".

zdroj: http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře