Petro odsuzuje přítomnost 7 000 Kolumbijců ve válce na Ukrajině
- Podrobnosti
- ze světa / Latinská Amerika|
- 5. květen 2026|
- al mayadeen|
- 3047 x
Prezident Gustavo Petro varuje, že až 7 000 Kolumbijců bylo na Ukrajině naverbováno jako žoldnéři, navzdory zákonnému zákazu.
Prezident Kolumbie Gustavo Petro v pondělí odsoudil, že přibližně sedm tisíc občanů jeho země bude zapojeno jako žoldnéři do konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.
"Na Ukrajině je 7 000 mužů z Kolumbie vojensky vycvičených, bojujících v cizí válce a umírajících bez příčiny," napsal prezident na svém účtu X.
"Nechceme exportovat smrt. Žoldák je zákonem zakázán," dodal, odkazujíc na nový zákon podepsaný loni v březnu, který ratifikuje Mezinárodní úmluvu o žoldnéřích z roku 1989.
Podle zprávy RTen Español různé zdroje odhadují, že od roku 2022 se do řad ukrajinské armády připojilo mezi dvěma tisíci a sedmi tisíci Kolumbijci.
Tato čísla by učinila Kolumbii cizí zemí s největším počtem bojovníků ve slovanské zemi.
Tato data však nelze nezávisle ověřit, protože neexistují žádné oficiální statistiky o přítomnosti zahraničních dobrovolníků nebo žoldnéřů v konfliktu.
V listopadu 2024 kolumbijské ministerstvo zahraničí uvedlo nejméně 300 občanů zabitých v bojích, zatímco v dubnu tohoto roku hlásilo 438 "nezvěstných v boji".
Petro dříve odsoudil, že "Ukrajinci považují Kolumbijce za méněcennou rasu" a že mnoho z těch, kteří jsou naverbováni, jsou využíváni jako "potrava pro kanóny."
V prosinci požádal ukrajinského prezidenta Volodymira Zelenského o propuštění "oklamaných" Kolumbijců, kteří "se zdají být uneseni na Ukrajině."
Současně v Rusku probíhají soudní řízení proti zahraničním bojovníkům, kteří bojovali na straně Kyjeva, včetně několika Kolumbijců, z nichž někteří již byli odsouzeni.
Zdroj: Petro odsuzuje přítomnost 7 000 Kolumbijců ve válce na Ukrajině | Al Mayadeen English

Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Prof. Peter Staněk, CSc. - Podíváme se spolu za oponu událostí - vše je jinak
- Skálova simultánka: Globální kazisvět prohrává. Co nesmíme odkládat my sami.
- Európska a ukrajinská demokracia v biolaboratóriach ...
- Neuspořádaný ústup USA: Po bombardování amerických a izraelských základen se do Íránu vrátily 3 miliardy dolarů!
- Belfast hoří! Aneb, co se stane v noci ve městě, kde se přes den zhmotní Okamurův “chirurg z dovozu”. Analýza
- Martin Koller: Ukrajina bez Ukrajinců, Pavel utočí na korunu, Co s Českou televizí?
Související články
