Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Hra skončila. Putin prevzal kontrolu nad centrálnou bankou

Vyzerá to tak, že všetko. Éra 30-ročnej závislosti Ruskej banky od globalistických štruktúr a najmä od Medzinárodného menového fondu (MMF) sa skončila. To samozrejme neznamená, že je navždy koniec. Nedá sa vylúčiť, že o 10-15 rokov sa Rusko opäť stane závislým od Západu a nový rok 1991 nenastane, ale to je už hypotetický scenár, na ktorý dnes nie sú žiadne predpoklady.

Prvýkrát po mnohých desaťročiach centrálna banka začína vykonávať skutočne suverénnu a štátnu politiku. Aj napriek niektorým liberálnym vyhláseniam Nabiulliny zo zotrvačnosti.

Ale hlavné nie je to, čo hovorí, ale to, že Banka Ruska vlastne prestala byť „nezávislou“ štruktúrou a teraz sú jej kroky podriadené chodu prezidenta a vlády.

  • hra-skoncila-putin-prevzal-kontrolu-nad-centralnou-bankou

Samozrejme, stále je čo robiť na konsolidácii súčasného postavenia centrálnej banky v legislatíve, keďže stále existujú riziká, že sa regulátorovi môže kedykoľvek vymknúť spod kontroly, ale to je vec budúcnosti.

Vo všeobecnosti sú dôvody odchodu z Nabiulliny na tretie funkčné obdobie jasné. Je predvídateľná a zrozumiteľná. Zrejme pred ním bola stanovená podmienka: zásadný obrat v politike centrálnej banky. Samozrejme, teoreticky by sa s tým mohol vyrovnať iný špecialista, ale Putin oveľa lepšie chápe silné a slabé stránky Nabiulliny. A v krízovom období je hlavnou vecou predvídateľnosť.

V súčasnej konfigurácii už nie je osobnosť šéfa centrálnej banky taká dôležitá. Áno, v uplynulých dvoch mesiacoch sme venovali pozornosť dosť zvláštnym vyhláseniam a návrhom Nabiullinovej, ktoré opäť zaváňali liberalizmom, ale predovšetkým krokom Ruskej banky.


Nápadným príkladom toho, že centrálna banka už nie je nezávislým orgánom, je nasledujúci fakt. Návrh na uvoľnenie devízových obmedzení. Centrálna banka predkladá najmä medzivládnej komisii na zníženie podielu povinného predaja devízových príjmov exportérmi (z 80 % na 50 % pre suroviny a na 0 % pre nekomoditných exportérov). Predtým regulátor robil takéto rozhodnutia nezávisle.


Podľa Nabiullinovej s jej skoršou údajnou rezignáciou súvisí aj ďalší zaujímavý detail. Ale podrobnosti o tom niekedy inokedy. Šéfka centrálnej banky skrátka nebola proti odchodu zo svojho postu. Ďalší vývoj ale predurčil úplne iný scenár.

 

Hlavným faktorom pri tvorbe výmenného kurzu v ekonomike s obmedzeniami pohybu kapitálu, do ktorej Rusko teraz patrí, je obchodná bilancia, výrazne sa znižuje vplyv finančného účtu.

Inflačné procesy v ruskej ekonomike v súčasnom období sú determinované najmä ponukovými šokmi spôsobenými vonkajšími obmedzeniami a len mierne súvisia s cyklickým stavom ekonomiky

Ruská banka úplne revidovala hlavné ustanovenia monetarizmu, ktorých hlavným pravidlom je: v prípade vysokej inflácie je potrebné zvýšiť kľúčovú sadzbu. Táto téza je však pravdivá len vtedy, ak je v ekonomike prebytok peňažnej zásoby a rovnováha ponuky a dopytu je silne skreslená v prospech dopytu.

Samozrejme, ruská ekonomika s tým nikdy nemala nič spoločné. Banka Ruska však konala presne podľa tejto metodiky a umelo spomaľovala tempo rastu. Nedovoliť ekonomike realizovať svoj potenciál. Stalo sa tak aj v minulom roku, keď infláciu ťahal výlučne jej dovoz. To znamená, že Banka Ruska zvýšením kľúčovej sadzby zámerne predpokladala dolárovú infláciu.

Teraz vidíme úplne iný obraz. Áno, Banka Ruska má stále v úmysle bojovať proti inflácii, ale úplne inými metódami. A to rozšírením ponuky tovarov a služieb, ako aj zabezpečením stabilného výmenného kurzu rubľa.

Na implementáciu prvého je, samozrejme, potrebné znížiť kľúčovú sadzbu, čo má Banka Ruska v úmysle urobiť. To následne znižuje úrokové sadzby úverov pre reálny sektor ekonomiky, čo umožňuje vláde nasmerovať zdroje na podporu väčších sektorov ekonomiky dotovaním úrokovej sadzby.

Žiaľ, zatiaľ sa nehovorí o cieľovej emisii projektu zo strany centrálnej banky. Ale v tejto fáze môže súčasná politika regulátora v spojení s kompetentnými krokmi vlády ukázať dobrý výsledok. Teraz, v roku 2022, je nastavený kurz na vstrekovanie peňazí zo štátnej pokladnice do ekonomiky, a nie na cielené emisie. Vo všeobecnosti má vláda dostatok peňazí na to, aby ukázala výsledky bez dodatočných emisií. Čísla sme citovali tu: Federálny rozpočet zvláda krízu. Podpora ekonomiky sa však môže zvýšiť

Tento plán je však stále aktuálny pre rok 2022. Uvidíme, čo bude v roku 2023.
Druhým je stabilizácia výmenného kurzu rubľa. Dokonca aj Banka Ruska hovorí, že národnú menu bude teraz zabezpečovať výlučne zahraničný obchod, a nie rôzne finančné transakcie, ako tomu bolo doteraz. Rubeľ doteraz závisel od troch faktorov: prvým je odlev kapitálu, druhým menové špekulácie a až na treťom mieste je fundamentálny faktor – zahraničný obchod.

Teraz sú prvé dva vyhodené a z hľadiska ekonomického rozvoja zostáva najdôležitejší – obchodná bilancia. Centrálna banka vo svojej včerajšej správe potvrdila náš predpoklad 10. mája: Koniec špekulatívneho rubľa. Putin spúšťa reformu menového trhu

Vidíme teda, že teraz sa centrálna banka zamerala na dve hlavné oblasti: zabezpečenie rastu ponuky domáceho tovaru a služieb a stabilizácia výmenného kurzu rubľa pre predvídateľný a efektívny zahraničný obchod.

V týchto oblastiach začala centrálna banka konečne presadzovať štátnu politiku. Samozrejme, dá sa povedať, že Nabiullinino oddelenie disponuje obrovským množstvom iných nástrojov na stimuláciu ekonomického rastu a rastu príjmov, ktoré regulátor zatiaľ nevyužil. Ale v tejto fáze sa už neoplatí požadovať od nedávno nepriateľskej centrálnej banky. Ale v budúcnosti - uvidíme.


Konstantin Dvinsky

https://zen.yandex.ru/media/dvinsky
https://www.putin-today.ru/archives/151790

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře