Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Globálna dedolarizácia sa zrýchľuje. BRICS rozvíja „novú menu“

Michael Maharrey, Schiff gold

8.4.2023

Čína a Brazília nedávno dokončili obchodnú dohodu vo svojich vlastných menách, ktorá úplne obišla dolár, ale to nie je jediná zlá správa pre svetovú rezervnú menu.

Minulý týždeň ruský predstaviteľ oznámil, že krajiny BRICS pracujú na vývoji „novej meny", čo je ďalší znak toho, že dominancia dolára klesá.

Podpredseda Štátnej dumy (Ruské zákonodarné zhromaždenie) Alexander Babakov uviedol, že prechod na vyrovnanie v národných menách je prvým krokom. Už sme to videli pri nedávnych obchodoch s ropou medzi Indiou a Ruskom, ktoré sa uhrádzali v iných menách ako dolár.

 

  • globalna-dedolarizacia-sa-zrych-uje-brics-rozvija-novu-menu
  • globalna-dedolarizacia-sa-zrych-uje-brics-rozvija-novu-menu

Ďalším je zabezpečiť obeh digitálnej alebo akejkoľvek inej formy zásadne novej meny v blízkej budúcnosti. Myslím si, že na BRICS [summite lídrov] bude oznámená pripravenosť realizovať tento projekt, takéto práce prebiehajú."

Summit je naplánovaný na august.

Babakov povedal, že krajiny BRICS vyvíjajú stratégiu, ktorá „nebráni dolár ani euro" a že v rámci BRICS pravdepodobne vznikne „jednotná mena" naviazaná na zlato alebo „iné skupiny produktov, prvky vzácnych zemín alebo pôdu".
 
Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika tvoria blok BRICS. Predstavuje asi 40 % svetovej populácie a štvrtinu celosvetového HDP. Skratku BRIC vymyslel bývalý hlavný ekonóm Goldman Sachs Jim O'Neill. V nedávnom článku publikovanom Global Policy Journal naliehal na rozšírenie BRICS.

„Americký dolár hrá príliš dominantnú úlohu v globálnych financiách," napísal. "Kedykoľvek sa Rada Federálneho rezervného systému pustila do obdobia sprísňovania meny alebo naopak, uvoľňovania, dôsledky na hodnotu dolára a vedľajšie účinky boli dramatické."

Je jasné, že mnohé krajiny sa snažia minimalizovať svoju expozíciu voči doláru. Dôvera v dolár naďalej eroduje vďaka márnotratnému požičiavaniu, míňaniu a vytváraniu peňazí vládou USA. Americké používanie dolára ako zahraničnopolitickej zbrane tiež spôsobuje, že mnohé krajiny sa obávajú spoliehať sa výlučne na doláre.

Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) podiel dolára na globálnych devízových rezervách klesol na konci roka 2021 pod 59 %, čím sa predĺžil pokles o dve desaťročia.

Zarážajúce je, že pokles podielu dolára nebol sprevádzaný nárastom akcií libry šterlingov, jenu a eura, iných dlhotrvajúcich rezervných mien... Posun z dolárov bol skôr dvoma smermi: o štvrtinu do čínskej renminbi a tri štvrtiny do mien menších krajín, ktoré zohrávali obmedzenejšiu úlohu ako rezervné meny.

Pre vládu USA je to veľký problém.

Strýko Sam závisí od dopytu po dolároch, aby podporil svoje márnotratné požičiavanie a míňanie. Jediný dôvod, prečo sa USA môžu dostať preč s obrovskými rozpočtovými deficitmi a neustále rastúcim štátnym dlhom do takej miery, ako sa im to podarilo, je úloha dolára ako svetovej rezervnej meny. Vytvára vstavaný globálny dopyt po dolároch a amerických štátnych dlhopisoch, ktoré absorbujú tvorbu peňazí a udržujú silu dolára. Čo sa však stane, ak tento dopyt klesne? Čo sa stane, ak BRICS vyvinie svoju vlastnú menu a na obchodovanie už nebude potrebovať doláre?

Ak bude dopyt po dolároch klesať, hodnota dolára sa rýchlo zníži. To pre Američanov znamená ešte horšiu cenovú infláciu. A v najhoršom prípade by to mohlo úplne skolabovať dolár.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře