Z PRONEWS 10.5. - 11.5.2026 Čína oznámila první vakcínu proti hantaviru, a to den před osudným vyplutím lodi MV Hondius!
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Svět kolem nás|
- 11. květen 2026|
- pronews|
- 3579 x
Co se děje? Čelíme opět scénáři typu Wuhan?
10.05.2026 | 20:51
Jedním z nejzajímavějších faktů, které se v posledních hodinách dostaly na povrch, a to v souvislosti s vypuknutím nákazy hantaviru (andské mutace) na výletní lodi MV Hondius, je časová shoda s oznámeními, pocházejícími z Číny!

Podle mnoha zpráv, které kolují na internetu, údajně Čtvrtá vojenská lékařská univerzita v Číně (Fourth Military Medical University) oznámila 30. března 2026, tedy pouhý den před vyplutím lodi Hondius z argentinské Ushuaie (1. dubna 2026), úspěšný vývoj nové vakcíny proti hantaviru (konkrétně proti typu Hantaan)!
Vakcína byla představena jako nukleová (mRNA nebo podobná technologie) a Čína tvrdila, že poskytuje „silnou a dlouhodobou imunitu“!
Hondius zahájil svou plavbu 1. dubna 2026.
První příznaky se objevily o několik dnů později (6. dubna).
Zjištěným virem je virus Andes (jediný typ, který se přenáší i z člověka na člověka), zatímco Čína oznámila vakcínu proti viru Hantaan.
Mnozí se ptají: Proč se země jako Čína, která nemá s virem Andes, který je endemický a pochází hlavně z Jižní Ameriky, žádné zvláštní problémy, tak spěchala s oznámením vyvinutí své vakcíny právě v těchto dnech?!!
Od čínských úřadů prozatím neexistuje oficiální odpověď, zatímco západní vědecké zdroje zdůrazňují, že pro širokou veřejnost doposud neexistuje schválená a široce dostupná vakcína proti hantaviru.
Je to pouhá časová shoda? Je to prozíravost? Nebo se za touto podivnou časovou blízkostí skrývá něco víc? Otázka zůstává otevřenou a již vyvolala intenzivní mezinárodní diskusi!
Jak bylo uvedeno 30. března, oficiální účet čínské „virologické komunity“ na WeChatu zveřejnil úspěch týmu Zhang Fanglina a Ye Wei z Letecké lékařské univerzity (Air Force Medical University).
Týmu se podařilo vyvinout nukleovou vakcínu proti hantaviru, která je založena na strategii „stabilizace pre-fúzní konformace“.
Základní technické charakteristiky studie:
Byly použity platformy DNA a mRNA-LNP, které podle výzkumníků dosáhly silné a dlouhodobé imunitní ochrany.
Jedná se o první případ, kdy se u tohoto viru uplatňuje strukturální vakcinologie (structural vaccinology) při vývoji takového imunogenu.
Studie tvrdí, že vakcína vyvolává produkci širokospektrálních neutralizačních protilátek, což je zásadní, vezmeme-li v úvahu různé varianty viru.
A posilovací dávka (booster), abychom nezapomněli:
Program je navrhován jako optimální řešení pro „booster“ u osob, které již byly očkovány staršími, neúčinnými vakcínami.
Na projektu se podíleli vědci z nemocnice Tangdu a CDC provincie Shaanxi, zatímco financování pocházelo z Národního programu výzkumu a vývoje Číny.
odkaz:
-----------------------------------------------------------------
Írán oficiálně odmítl americký návrh: Podmínky, které si stanovil pro přijetí jakékoli dohody!
„To je nepřijatelné,“ napsal americký prezident Donald Trump v rozhořčeném příspěvku na Truth Social!
11.05.2026 | 06:20
Snahy o deeskalaci mezi USA a Íránem se dostávají do nové slepé uličky poté, co Teherán oficiálně odmítl nejnovější americký návrh na ukončení konfliktu, který íránské úřady označily za „podmínky kapitulace“!
Íránská strana si stanovila řadu přísných podmínek pro uzavření jakékoli dohody.
Mimo jiné požaduje válečné reparace, úplné zrušení ekonomických sankcí a uvolnění íránských aktiv, zmrazených v zahraničí! Teherán zároveň požaduje uznání jeho kontroly nad Hormuzským průlivem, ukončení námořní blokády a jasné záruky, že nedojde k žádným novým vojenským útokům proti zemi! Mezi požadavky patří také zrušení omezení vývozu íránské ropy!
Snahy o deeskalaci mezi USA a Íránem se dostávají do nové slepé uličky poté, co Teherán oficiálně odmítl nejnovější americký návrh na ukončení konfliktu, který íránské úřady označily za „podmínky kapitulace“!
Íránská strana si stanovila řadu přísných podmínek pro uzavření jakékoli dohody.
Mimo jiné požaduje válečné reparace, úplné zrušení ekonomických sankcí a uvolnění íránských aktiv, zmrazených v zahraničí! Teherán zároveň požaduje uznání jeho kontroly nad Hormuzským průlivem, ukončení námořní blokády a jasné záruky, že nedojde k žádným novým vojenským útokům proti zemi! Mezi požadavky patří také zrušení omezení vývozu íránské ropy!
Ze strany USA na to ostře zareagoval prezident Donald Trump, který označil íránskou reakci za „zcela nepřijatelnou“! To dále vyhrotilo již tak napjatou situaci! Tento vývoj výrazně eliminuje možnost okamžitého diplomatického řešení a zároveň zvyšuje obavy z další eskalace v regionu Blízkého východu!
--------------------------------------------------------------
Přísný vzkaz Esmaila Baghaeiho USA: „Írán se bude bránit až do konce!“
Íránský představitel také obvinil USA z pokračování v kladení „neoprávněných požadavků!“
11.05.2026 | 12:03
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí, Esmail Baghaei, označil návrh Teheránu na ukončení války a znovuotevření Hormuzského průlivu za „velkorysý a zodpovědný“!
Podle něj íránský plán zahrnuje ukončení nepřátelských akcí, zrušení blokády a uvolnění íránských aktiv, která zůstávají zmrazena z důvodu amerických sankcí!
Baghaei také argumentoval, že bezpečná plavba v Hormuzském průlivu a posílení stability v regionu a v Libanonu jsou klíčovými body íránského návrhu, jehož cílem je obnovit regionální bezpečnost. Zároveň upřesnil, že Íránská islámská republika bude i nadále hájit své národní zájmy, a uvedl, že „kdykoli budeme nuceni bojovat, budeme bojovat až do konce, a kdykoli se naskytne prostor pro diplomacii, využijeme této příležitosti “!
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí, Esmail Baghaei, označil návrh Teheránu na ukončení války a znovuotevření Hormuzského průlivu za „velkorysý a zodpovědný“!
Podle něj íránský plán zahrnuje ukončení nepřátelských akcí, zrušení blokády a uvolnění íránských aktiv, která zůstávají zmrazena z důvodu amerických sankcí!
Baghaei také argumentoval, že bezpečná plavba v Hormuzském průlivu a posílení stability v regionu a v Libanonu jsou klíčovými body íránského návrhu, jehož cílem je obnovit regionální bezpečnost. Zároveň upřesnil, že Íránská islámská republika bude i nadále hájit své národní zájmy, a uvedl, že „kdykoli budeme nuceni bojovat, budeme bojovat až do konce, a kdykoli se naskytne prostor pro diplomacii, využijeme této příležitosti “!
Íránský představitel také obvinil USA z pokračování v „neoprávněných požadavcích“ a zároveň poznamenal, že Trumpovo odmítnutí íránské nabídky přispělo k destabilizaci regionu!
-------------------------------------------------------------------
Írán: Mojtába Chameneí nečekaně požádal vojenské vedení o briefing ohledně připravenosti a vydal instrukce!
„Ozbrojené síly jsou připraveny čelit jakékoli akci americko-sionistických nepřátel!“
10.05.2026 | 14:59
Íránský nejvyšší vůdce, ajatolláh Mojtába Chameneí, vydal vojenskému vedení země „nové pokyny pro vedení vojenských operací a rozhodnou konfrontaci s nepřítelem“, což poukazuje na to, že region je stále vroucím kotlem!
Podle agentury Fars informoval Mojtába Chameneího o připravenosti ozbrojených sil země Alí Abdulláhího, který stojí v čele ústředního vojenského velení Chatám al-Anbíja.
„Ozbrojené síly jsou připraveny čelit jakékoli akci americko-sionistických (izraelských) nepřátel! V případě jakékoli chyby nepřítele bude íránská reakce flexibilní, destruktivní a rozhodná ,“ údajně prohlásil A. Abdollahi.
K tomuto kroku došlo krátce poté, co íránské námořnictvo oznámilo nasazení ponorek třídy Ghadir v Hormuzském průlivu!
Jedná se o malé ponorky, určené speciálně pro operace v mělkých vodách, jaké jsou charakteristické pro oblast Hormuzského průlivu!
video:
odkaz:
-----------------------------------------------------
Írán je připraven v případě obnovení válečných akcí odříznout 25% globálního internetu!
14 kabelů, které procházejí Hormuzským průlivem!
10.05.2026 | 08:12
Írán se nyní zdá být odhodlán využít každou strategickou výhodu, kterou disponuje! Jak uvedla íránská tisková agentura Fars, Teherán vážně zvažuje zavedení kontrolního režimu nad podmořskými internetovými kabely, které procházejí Hormuzským průlivem, jednou z nejstrategičtějších oblastí na planetě!
Írán se nyní zdá být odhodlán využít každou strategickou výhodu, kterou disponuje! Jak uvedla íránská tisková agentura Fars, Teherán vážně zvažuje zavedení kontrolního režimu nad podmořskými internetovými kabely, které procházejí Hormuzským průlivem, jednou z nejstrategičtějších oblastí na planetě!
Íránská strana podnikne takové kroky, pokud bude hospodářské embargo pokračovat nebo pokud se obnoví nepřátelské akce!
Pokud bude zvedena tato politika, zahraniční společnosti, provozující mezinárodní podmořské kabely, budou muset získat od Íránu licence, platit poplatky a dodržovat íránské zákony, aby mohly i nadále využívat tuto konkrétní trasu! Tato zpráva vyvolala v západních politických a ekonomických kruzích hluboké znepokojení, jelikož kabely, procházející tímto regionem, přenášejí přibližně 20 % až 25 % globálního internetového a finančního provozu mezi Evropou, zeměmi Perského zálivu a Asií!
Pokud bude zvedena tato politika, zahraniční společnosti, provozující mezinárodní podmořské kabely, budou muset získat od Íránu licence, platit poplatky a dodržovat íránské zákony, aby mohly i nadále využívat tuto konkrétní trasu! Tato zpráva vyvolala v západních politických a ekonomických kruzích hluboké znepokojení, jelikož kabely, procházející tímto regionem, přenášejí přibližně 20 % až 25 % globálního internetového a finančního provozu mezi Evropou, zeměmi Perského zálivu a Asií!
Pokud Teherán konečně zavede regulační a finanční kontrolu nad kabely, nacházejícími se v Hormuzském průlivu, nebude to jen další regionální politický krok, ale strategická porážka západních technologických a finančních společností. Americká technologická infrastruktura, v hodnotě miliard dolarů, nyní závisí na optických kabelech, které procházejí válečnými zónami, jakou je Hormuzský průliv! Společnosti Amazon, Microsoft a Google strávily roky budováním datových center v Perském zálivu a sázely na to, že se tento region stane dalším významným globálním centrem umělé inteligence!
Podmořské kabely, spojující tato zařízení s Afrikou, jižní Asií a jihovýchodní Asií, procházejí dvěma úzkými průlivy: Rudým mořem a Hormuzským průlivem. Rudým mořem prochází asi 17 podmořských kabelů, kterými je přenášena většina digitálního provozu mezi Evropou, Asií a Afrikou. Další kabely procházejí Hormuzským průlivem a slouží Íránu, Iráku, Kuvajtu, Bahrajnu a Kataru. Pokud by některý z nich byl přerušen, specializované opravárenské lodě se nebudou moci bezpečně přiblížit k této oblasti!
V únoru 2024 byly v Rudém moři přerušeny tři kabely, když nákladní loď, zasažená raketou Hútíů, spustila kotvu, což narušilo asi 25 % internetového provozu mezi Asií, Evropou a Blízkým východem. Oprava jednoho z kabelů trvala pět měsíců, protože opravářské lodě se k oblasti nemohly bezpečně přiblížit. Pokud bude dnes přeříznuto několik hlavních kabelů a opravářské čety budou blokovány na obou strategických přechodech, narušení provozu by mohlo trvat mnohem déle!
video:
odkaz:
----------------------------------------------------------
Írán hrozí úderem v oblastech, kde to USA neočekávají!
"Udeříme v oblastech, kde to nepředvídali a ani nevzali v úvahu!"
10.05.2026 | 22:18
Mluvčí íránských ozbrojených sil varoval Spojené státy pro případ opakovaných bombových útoků, namířených proti jeho zemi!
Jak uvedl:
„Pokud znovu vypukne válka, použijeme nové a sofistikovanější vybavení a také nové metody vedení války!“
Protivník by si měl také uvědomit, že rozšíříme své operační pole!
To znamená, že válka se rozšíří do oblastí, kde to nepřítel nepředvídal a ani nebral v úvahu ve svých plánech!“
------------------------------------------------------------
Trumpova ostrá slova před zveřejněním íránské odpovědi: „Za dva týdny je definitivně dorazíme!“
„To ale neznamená, že už řekli své poslední slovo,“ dodal americký prezident.
10.05.2026 | 20:33
Ve svých nových prohlášeních, odvysílaných v nahraném rozhovoru, Donald Trump prohlásil, že „ Spojené státy potřebují už jen dva týdny k dokončení všech úderů proti všem vybraným íránským cílům“ a k odstranění jeho vedení.! Stalo se tak uprostřed přetrvávajícího napětí mezi oběma zeměmi.
Americký prezident prohlásil, že Írán již byl vojensky poražen, ačkoli varoval, že konflikt ještě nebyl definitivně rozhodnut.
Zároveň uvedl, že velká část cílů již byla zasažena, což ponechává otevřenou možnost dalších operací. „To ale neznamená, že už řekli své poslední slovo,“ dodal americký prezident. Ve stejném rozhovoru také ostře kritizoval NATO, které opět označil za „papírového tygra"!
------------------------------------------------------------
Trump ostře zaútočil na Írán: „Íránští vůdci jsou zločinci, ale dlouho se nám už posmívat nebudou!“
Útok také na Baracka Obamu a Joe Bidena.
10.05.2026 | 21:28
Americký prezident, Donald Trump, několik hodin po obdržení íránské odpovědi ohledně návrhu USA na ukončení války, ostře zaútočil nejenom proti Íránu, ale i proti bývalým prezidentům Baracku Obamovi a Joe Bidenovi!
Trump označil íránské vedení za gangstery a obvinil je, že již 47 let zneužívají USA, zabíjejí Američany bombami na ulicích a nedávno zabili 42 000 nevinných demonstrantů!
Na závěr uvádí, že „Írán se již více nebude posmívat USA“!
Trumpův příspěvek:
„Írán si už 47 let hraje s USA a zbytkem světa (odklady, odklady, odklady) a nakonec se dočkal odměny, když se prezidentem stal Barack Hussein Obama! Nejenže k nim byl laskavý, ale byl skvělý i v tom, že se postavil na jejich stranu, opustil Izrael a všechny ostatní spojence a dal Íránu významný a velmi silný nový impuls!
Stovky miliard a 1,7 miliardy dolarů v hotovosti, které přiletěly do Teheránu a byly jim předány na stříbrném podnose!
Byly vyprázdněny všechny banky ve Washingtonu, Virginii a Marylandu! Bylo to tolik peněz, že když dorazily, íránští zločinci neměli tušení, co s nimi dělat! Tolik peněz ještě nikdy v životě neviděli a už nikdy taky neuvidí! Vynášeli je z letadla v kufrech a batozích a Íránci nemohli uvěřit svému štěstí!
Nakonec našli toho největšího troubu ze všech myslitelných, v podobě slabého a hloupého prezidenta! Jako vůdce byl pro náš národ katastrofou, ale na spícího Joe Bidena stejně neměl!
47 let nás Íránci plácají po ramenou, nechávají nás čekat, zabíjejí náš lid bombami na ulicích, potlačují protesty a nedávno nechali zmizet 42 000 nevinných, neozbrojených demonstrantů a... Posmívají se nám! Teď už je naše země ale zase velká! Už se nám posmívat nebudou!“
-----------------------------------------------------
Francie ustoupila po íránských varováních: „Nebudeme v Hormuzském průlivu nasazovat námořní síly! “
Ještě předtím zaslal náměstek íránského ministra zahraničí, Saíd Hatíbzadé, Velké Británii a Francii výstražnou zprávu!
10.05.2026 | 22:28
Francie ustoupila po varováních Íránu ohledně možného nasazení jejích námořních sil v Hormuzském průlivu!
Francouzský prezident, Emmanuel Macron, objasnil, že Francie nezvažuje nasazení svých vojenských námořních sil v Hormuzském průlivu!
Naopak se podílí na mezinárodním úsilí o zajištění svobody plavby a bezpečnosti v této oblasti, a to v koordinaci s Íránem a dalšími mezinárodními partnery.
Ve svém projevu v Nairobi, v rámci své africké cesty, francouzský prezident zdůraznil, že jeho země odmítá jakoukoli formu blokády nebo uvalení mýtného v úžinách, bez ohledu na to, která strana je uvaluje! Podtrhl, že svobodná plavba je základní prioritou francouzské zahraniční politiky.
Zároveň reagoval na reakce Teheránu a zopakoval, že se nejedná o agresivní vojenské nasazení, ale o… mezinárodní iniciativu, do níž je zapojeno přibližně 50 zemí a jejímž cílem je stabilita a plynulý obchodní tok.
Dříve zaslal náměstek íránského ministra zahraničí, Saíd Hatíbzadé, varovnou zprávu Velké Británii a Francii.
Konkrétně zdůraznil, že „pokud válečné lodě obou zemí, tím mínil francouzskou letadlovou loď Charles De Gaulle R91 spolu s doprovodnými plavidly a britský torpédoborec HMS Dragon, zamíří do této oblasti, podpoří tím nelegální a mezinárodnímu právu odporující akce USA v Horrmuzském průlivu! V takovém případě se dočkají okamžité a rozhodné reakce z íránské strany!“.
----------------------------------------------------
Ruský prezident, Vladimír Vladimírovič Putin, vysvětluje, jak v roce 2022 v Kyjevě „šlápl vedle“ a stáhl ruské jednotky!
O co ho tehdy žádal Macron?
10.05.2026 | 23:31
Ruský prezident, Vladimír Vladimírovič Putin, se vyjádřil k březnu 2022, kdy ruské síly dorazily těsně před brány Kyjeva!
V.V. Putin uvedl, že ho francouzský prezident, Emmanuel Macron, tehdy v roce 2022, osobně přesvědčil, aby stáhl ruská vojska od kyjevských bran!
Podle Putina mu Macron tehdy zavolal a řekl mu, že Ukrajina nemůže podepsat mírovou dohodu v Istanbulu „s pistolí přiloženou k hlavě“, čímž mínil to, že se ruské jednotky tehdy nacházely jen pár kilometrů od ukrajinské metropole!
Putin uvedl, že žádosti vyhověl jako gesto dobré vůle, což vedlo v březnu 2022 ke stažení ruských sil z Kyjevské oblasti! Ruský prezident toto rozhodnutí prezentoval jako svou chybu a v podstatě prohlásil, že „šlápl vedle“ a že Západ tohoto kroku využil, jelikož se po ustoupení ruských vojsk zhroutila jednání v Istanbulu, jak plánovaly západní státy, aby tak kyjevskému režimu získaly čas a prodloužily válku!
odkaz:
-----------------------------------------------------------------------
Rusové po dobytí Krovoj Luky postupovali dále směrem ke Slavjansku!
Válka se, po dvoudenním příměří, opět zrychluje!
11.05.2026 | 07:18
Válka na Ukrajině se opět zrychluje!
Vzhledem k tomu, že ze Západu (USA) dosud nepřišlo žádné pozitivní oznámení ohledně mírové dohody, představuje pro Rusy dobytí Krivoj Luky významnou výhodu v následných bojích v městsko-venkovském komplexu Michajlovka a následně pro ruskou ofenzívu na Slavjansk!
odkaz:
YOURMEDIA AGENCY na platformě X: „#Ukraine Der Ukrainekrieg nimmt wieder an Fahrt auf. Da es bisher kein positives Zeichen aus dem Westen (USA) gibt, sich auf eine gleichberechtigte Lösung zu einigen (DonbassSonderZone). Die Eroberung von KrivaLuka durch die Russen hat gewaltige Auswirkungen auf die Kämpfe im https://t.co/iwjXKZVNC0“ / X
-------------------------------------------------------
Ruský Su-57 sestřelil ukrajinský letoun SAAB 340 AEW&C, a to protiletadlovou raketou R-37M!
Ruská raketa byla vytvořena speciálně pro podobné účely!
11.05.2026 | 08:25
Ruský stíhací letoun Su-57 sestřelil nad východní Ukrajinou švédský letoun SAAB 340 AEW&C ukrajinského letectva, a to raketou vzduch-vzduch R-37M! Evropské zpravodajské agentury vyjádřily obavy ohledně neschopnosti Evropy čelit doletu raket R-37!
R-37M, známá také jako RVV-BD, je ruská střela vzduch-vzduch s operačním doletem 300-400 km! Je určena k útoku na vysoce hodnotné cíle, jako jsou letouny AWACS a tankery, létá nadzvukovou rychlostí (přibližně Mach 6) a používají ji stíhačky MiG-31BM, Su-35S a Su-57.
Švédsko dodalo Ukrajině celkem 2 letouny včasného varování Saab 340. Předání těchto letadel bylo oznámeno v květnu 2024, a to s cílem vylepšit ukrajinskou protivzdušnou obranu.
Tato letadla létají ve větších vzdálenostech od frontové linie, ale jak se zdá, tomuto to nebylo nic platné!
odkaz:
-------------------------------------------------------------
Italští žoldáci z řad Ukrajinců nerespektovali příměří – Rusové je nyní posílají na Sibiř! (foto)
Rusové hlásí, že porušení příměří bylo zaznamenáno na nejméně čtyřech frontách!
11.05.2026 | 09:29
Italští žoldáci z řad Ukrajinců nerespektovali třídenní příměří!
Jak se později ukázalo, byla to vážná chyba, protože Rusové je lokalizovali a poté zatkli!
Na fotografiích, které zveřejnili, jsou vidět jak oni sami, tak i jejich zbraně.
Ruské zdroje uvádějí, že italští bojovníci kyjevských sil budou posláni do sibiřských věznic a budou čelit obvinění z účasti na válečných zločinech. Rusové zároveň hlásí, že porušení příměří bylo zaznamenáno na nejméně čtyřech frontách, konkrétně v Charkově, Sumách, Slavjansku a Pokrovsku!
odkaz:
---------------------------------------------------------
Cherson: Ukrajinci zakázali občanům klást květiny k památníku ke Dni vítězství!
Ruský dron shodil květiny k památníku obětí! (video)
10.05.2026 | 15:10
V Chersonské oblasti bylo hlášeno napětí kolem vzpomínkových ceremonií ke Dni vítězství, a to z důvodu omezení, která ukrajinská vláda uvalila na občany ohledně kladení květin k místnímu památníku.
Podle stejných zpráv vyvolala omezení nespokojenost, zatímco ruské síly poté symbolicky shodily k památníku květiny, a to za pomocí bezpilotního letounu (dronu).
V Chersonské oblasti bylo hlášeno napětí kolem vzpomínkových ceremonií ke Dni vítězství, a to z důvodu omezení, která ukrajinská vláda uvalila na občany ohledně kladení květin k místnímu památníku.
Podle stejných zpráv vyvolala omezení nespokojenost, zatímco ruské síly poté symbolicky shodily k památníku květiny, a to za pomocí bezpilotního letounu (dronu).
odkaz:
-----------------------------------------------------
Ukrajinské drony zasáhly ropné nádrže v Lotyšsku! – Ministr obrany podal demisi!
Ukrajinci se pokoušeli svést vinu na Rusy, ale nepodařilo se...
10.05.2026 | 21:31
V Lotyšsku došlo k rezignaci ministra obrany Andrise Sprunze, a to v návaznosti na incident, při kterém dva ukrajinské drony vletěly do lotyšského vzdušného prostoru a zasáhly ropné sklady!
Premiérka Evika Silina již dříve požadovala jeho odstoupení a kritizovala zpoždění při zavádění systémů na ochranu proti dronům!
Na jeho místo nastoupil plukovník - Raivis Melnis.
Po tomto incidentu vyzvaly Lotyšsko a Litva NATO, aby posílilo protivzdušnou obranu pobaltského regionu!
Zároveň s tím ukrajinský ministr zahraničí, Andrij Sibiga, tvrdil, že ukrajinské drony byly svedeny ze svého kurzu působením ruského elektronického rušení!
Prozradil, že se zvažuje vyslání ukrajinských specialistů na posílení letecké bezpečnosti v pobaltských zemích.
Bude se snad Lotyšsko nyní odvolávat na článek 5 Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně aliance proti třetímu státu?
Jenže tentokráte je útočníkem Ukrajina, což do tohoto scénáře nezapadá!
------------------------------------------------------------
Video: První severokorejský torpédoborec, schopný nést jaderné zbraně, je připraven!
Jižní Korea a USA jsou znepokojeny vývojem situace!
11.05.2026 | 07:33
Severní Korea uvedla, že její nový torpédoborec, schopný nést jaderné zbraně, „č. 51 Čoe Hjon“, bude nasazen od poloviny června!
Očekává se, že válečná loď propluje kolem Jižní Koreje a připojí se k Východomořské flotile Pchjongjangu, což pravděpodobně vyvolá zvýšenou ostražitost a monitorování ze strany Soulu i Washingtonu!
odkaz:
----------------------------------------------------------
V roce 2028 bude turecký stíhací letoun 5. generace, KAAN, zařazen do služby v Tureckých vzdušných silách!
10.05.2026 | 22:40
Podle informací podepsalo Turecko dohodu o pořízení 20 stealth stíhaček KAAN, přičemž první dodávky jsou plánovány na rok 2028.
KAAN je turecký národní program stíhacích letounů 5. generace (dříve známý jako TF-X). Na projektu se kromě Turecka podílejí také Pákistán a Ázerbájdžán.
odkaz:
--------------------------------------------------
KAAN: Jak dokázali Turci postavit motor s tahem 42 000 liber pro svůj stíhač 5. generace?
Údajně se jim to podařilo v krátkém čase!
11.05.2026 | 09:14
Jak mohla země jako Turecko vyvinout proudový motor, a to za naprostého utajení?
Pečlivě si prohlédněte data! To, co proběhlo minulý týden, je prakticky nemožným!
Ještě 4. května nikdo nic o tureckém proudovém moru nevěděl!
Ale to, co proběhlo 5. května na výstavě SAHA2026, je téměř nemyslitelným!
Když jsme 5. května dorazili na výstavu, zničehonic jsme se dozvěděli, že Turecko zde představí proudový motor s turbovrtulí a tahem 42 000 liber, nikoli 35 000!
Jak se to mohlo stát? To nikdo neví. Každý ví, že Turci pracují na motoru s tahem 35 000 liber a očekávalo se, že jim to potrvá nejméně 5 až 10 let! A najednou zjistíme, že Turecko disponuje motorem s tahem 42 000 liber!
Chápete, co představuje motor s tahem 42 000 liber? To znamená, že pokud do stíhačky KAAN nainstalujete dva takové motory, což Turecko nepochybně udělá, stane se KAAN doslova nejvýkonnější stíhačkou na světě! Dokonce i legendární F-22 má celkový tah 70 000 liber, zatímco KAAN bude mít 84 000!
Jak k tomu mohlo dojít? Mohlo Turecko skutečně realizovat projekt takového rozsahu a za takového utajení? Výroba motorů je jedním z nejsložitějších a nejutajovanějších průmyslových odvětví na světě! Pokud chce země vyrobit svůj motor od nuly, bude jí to trvat nejméně 25 let, než dosáhne fáze výroby motoru! Velmoci o velikosti Číny to trvalo 30 let, než její motor WS-10 dosáhl fáze spolehlivosti. Čínské motory zpočátku běžely pouze 30 nebo 50 hodin, než se porouchaly, zatímco americký motor běží 3 000 hodin! Dokonce ani obří čínský motor WS-15, určený pro čínskou stíhačku J-20 se systémem stealth, doposud nedosáhl tahu 40 000 liber, a to i přesto, že na něm Čína pracuje od začátku 90. let!
Kromě samotné výzvy, spojené s konstrukcí motoru, je tu ještě jedna zásadnější otázka: Jak se Turecku mohlo podařit tento projekt utajit?! Pokud Turecko zahájilo tento projekt tajně, znamená to, že s ním muselo začít nejpozději v roce 2010! Mluvíme totiž o zemi, kde je její premiér špehován během tajných státních schůzek, a dokonce i schůzky nejvyšších představitelů byly špehovány a zveřejňovány nechvalně známým Gülenovou organizací. Pak došlo k pokusu o zatčení šéfa jejích tajných služeb, zatímco unikaly vojenské plány a docházelo k atentátům na inženýry ASELSANu. Jedná se o období vrcholícíhi konfliktu mezi tureckou vládou a Gülenovou skupinou!
Jak tedy Turecko dokázalo tento projekt po celá ta léta utajit? Technicky vzato, můžete ukrást konstrukci motoru, dokonce můžete motor zpětně analyzovat, ale to ještě neznamená, že se vám ho podaří i vyrobit!
Čína zakoupila tisíce ruských motorů, jako byl AL-31, a kus po kusu je rozebrala. A přesto jim to trvalo 20 let, než dokázali vyrobit vlastní verzi, blízkou ruskému motoru! A i když ho vyrobili, jeho životnost činila pouhých 500 hodin, zatímco ruský proudový motor vydrží 2 000 hodin!
Bude nutným objasnit, jak se to Turkům mohlo podařit?!!
------------------------------------------------------------------------
Turecko dramaticky rozšiřuje svůj termobarický arzenál: Vyrobí přes 1 900 bomb!
Jsou určeny pro opevněné cíle na bojišti!
11.05.2026 | 10:19
Turecko dramaticky rozšiřuje svůj termobarický arzenál, určený pro letecké údery!
Turecký výrobce obranných systémů, MKE, oznámil, že pro turecké ozbrojené síly vyrobí 1 900 termobarických leteckých pum, což představuje významné posílení jeho vysoce účinných útočných možností, určených pro opevněné cíle na bojišti!
odkaz:
---------------------------------------------------------------------------
Jedna turecká společnost vyrobí tolik munice jako celá EU!
Turk ARCA Defense vyrábí 100 000 dělostřeleckých granátů měsíčně!
11.05.2026 | 09:22
Společnost Turk ARCA Defense ztrojnásobila svou výrobní kapacitu a dosáhla měsíční produkce 100 000 dělostřeleckých nábojů!
Současný objem výroby pouze jedné turecké společnosti dosáhl úrovně, která by mohla překročit celkovou roční produkci všech zemí Evropské unie!
---------------------------------------------------------------------------
Německo obnovuje žádost o nákup amerických raket Tomahawk!
Dokud nebudou připraveny evropské zbraně!
10.05.2026 | 15:55
Berlín doufá, že přesvědčí Trumpovu administrativu, aby souhlasila s prodejem raket Tomahawk, a to společně s pozemními odpalovacími zařízeními Typhon, informují Financial Times.
Německo oficiálně požádalo USA o nákup systému Typhon, schopného odpalovat rakety Tomahawk a SM-6, a považuje ho za přechodný „most“, dokud nebudou připraveny evropské obranné systémy!
Německý kancléř však uznal, že USA dodávku zatím nepotvrdily, zásoby jsou omezené a cena Tomahawků je vysoká - 2 miliony dolarů za kus!
--------------------------------------------------------
Senátor útočí na Hegsetha: „Vaše chyby vyprázdnily naše zásoby raket Tomahawk a Patriot!“ (video)
„Zásoby raket a munice se nacházejí na alarmující úrovni,“ poznamenal Mark Kelly
11.05.2026 | 07:03
USA jsou znepokojeny informacemi o výrazném snížení zásob strategické munice, a to po nedávných vojenských operacích proti Íránu!
Demokratický senátor, Mark Kelly, argumentoval, že dostupné zásoby raket a střel byly nebezpečně vyčerpány! Situaci připsal zapojení Washingtonu do vojenských operací, a to bez jasného strategického plánu!
Podle něj se nedostatky týkají kritických zbraňových systémů, včetně řízených střel Tomahawk a raket používaných v protiletadlových systémech MIM-104 Patriot. Senátor také odhadl, že celkové náklady na vojenské operace proti Íránu dosáhly přibližně 25 miliard dolarů, přičemž většina výdajů souvisela s použitím high-tech munice. Ministr války, Pete Hegseth, za vládu kategoricky odmítl obvinění a označil Kellyho prohlášení za „nepravdivá“ a „hloupá“!
odkaz:
--------------------------------------------------------
Šokující záběry: Náhlý útok Hizballáhu rozdělil skupinu izraelských vojáků v jižním Libanonu! (video)
Šíitská organizace stále častěji využívá FPV!
11.05.2026 | 08:43
Na veřejnost se dostaly šokující snímky útoků Hizballáhu na jednotku izraelské armády!
Na videu, které koluje po internetu, je vidět okamžik, kdy FPV šíitské organizace náhle zasáhne muže IDF.
Jejich vyhlazení bylo, jak vidíme, otázkou vteřiny, někteří z nich byli roztrháni na kusy.
Vojáci neměli čas k reakci, uniknout se podařilo pouze jednomu.
Izraelské letectvo zároveň pokračovalo v úderech proti pozicím militantů Hizballáhu. Ve svém prohlášení IDF informovala o zničení skladů zbraní v jižní části Bejrútu.
---------------------------------------------------
Vybral a přeložil Z.Bálek

Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Prof. Peter Staněk, CSc. - Podíváme se spolu za oponu událostí - vše je jinak
- Skálova simultánka: Globální kazisvět prohrává. Co nesmíme odkládat my sami.
- Európska a ukrajinská demokracia v biolaboratóriach ...
- Neuspořádaný ústup USA: Po bombardování amerických a izraelských základen se do Íránu vrátily 3 miliardy dolarů!
- Belfast hoří! Aneb, co se stane v noci ve městě, kde se přes den zhmotní Okamurův “chirurg z dovozu”. Analýza
- Martin Koller: Ukrajina bez Ukrajinců, Pavel utočí na korunu, Co s Českou televizí?
Související články
