Vladimír Vladimírovič Putin: „Dvoudenní příměří na ukrajinské frontě na 8. a 9. května!“
Z důvodu oslav Dne vítězství!
04.05.2026 | 20:57
Vladimir Vladimírovič Putin dnes, v pondělí (4.5.2026), oznámil dvoudenní příměří na 8. a 9. května, a to z důvodu oslav Dne vítězství!
„Na 8. a 9. května se vyhlašuje příměří, a to na počest oslav Vítězství sovětského lidu ve Velké vlastenecké válce,“ prohlásilo ruské ministerstvo obrany!
Podle tohoto oznámení bude ruská armáda 8. a 9. května dodržovat jednostranné příměří, a to „na základě rozhodnutí nejvyššího vůdce ozbrojených sil Ruské federace Vladimira Vladimíroviče Putina“.
Ministerstvo rovněž varovalo, že pokud se Ukrajina pokusí tyto oslavy narušit, „dojde k masivnímu odvetnému raketovému útoku na centrum Kyjeva“!
Ukrajinský prezident, Volodymyr Zelenskyj, dnes odmítl návrh na jednodenní příměří ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou jako „neseriózní“ a zdůraznil, že Kyjev prozatím žádný oficiální návrh neobdržel.
Vladimír Vladimírovič Putin oznámil výstavbu kolosálního projektu v Japonském moři v hodnotě 12,5 miliardy eur!
Týká se to realizace projektu mostu, který propojí ostrov Sachalin s pevninským Ruskem!
05.05.2026 | 22:45
Ruský prezident, Vladimír Vladimírovič Putin, oznámil podporu ambiciózního infrastrukturního projektu a potvrdil, že plánování výstavby mostu, který propojí ostrov Sachalin s pevninským Ruskem, pokračuje.
Podle jeho prohlášení je tento projekt pokládán za strategicky důležitý pro posílení propojení regionu se zbytkem ruské pevniny! To by mělo usnadnit jak dopravu, tak i ekonomické aktivity na Dálném východě.
Očekává se, že most, který má být postaven v Japonském moři, bude kvůli obtížným geografickým a klimatickým podmínkám jedním z nejsložitějších technických projektů v tomto regionu.
Jak informovala ruská média, maximální náklady se odhadují na 1 100 miliard rublů, což odpovídá 12,5 miliardám eur.
Jak bylo zdůrazněno, realizace projektu je součástí širšího plánu rozvoje infrastruktury ve východních regionech Ruska, jehož cílem je posílit propojení a ekonomickou integraci se zbytkem země!
Ruská jaderná ponorka vplula do havanského přístavu na Kubě!
Pouhých 90 mil od Spojených států!
04.05.2026 | 23:29
Ruská jaderná ponorka doplula do Havany na Kubě, pouhých 90 mil od Spojených států, což vyvolalo intenzivní mezinárodní zájem!
Připlutí lodi je pokládáno za velmi symbolické, a to vzhledem ke geografické blízkosti k USA a historickému významu oblasti! Ponorka vplula do havanského přístavu a proplula kolem ikonické koloniální pevnosti, která dominuje vstupu do zálivu.
Po přiblížení se na její palubě nacházeli ruští námořníci, které vítali místní lidé, což zaznamenala i mezinárodní média. Přítomnost jaderné ponorky tak blízko USA by mohla ovlivnit již tak napjaté geopolitické klima. Zatím z Washingtonu nepřišla žádná oficiální reakce, nicméně přítomnost této ponorky je americkými úřady bedlivě sledována.
V.V. Putin odvolal“ šéfa ruské služby protivzdušné obrany!
Odvolání Viktora Afzalova následuje po opakovaných ukrajinských útocích na kritickou ruskou infrastrukturu!
05.05.2026 | 16:54
Ruský prezident, Vladimir Vladimírovič Putin, podle informací, zveřejněných ruskými médii, vyměnil vedení Vzdušných a leteckých sil a odvolal jejich velitele.
Odvolán byl generál - Viktoa Afzalov, který vedl síly od roku 2023, nahrazen byl generálplukovníkem Alexandrem Čajko. Ten sloužil jako velitel ruských vojsk v Sýrii a v předchozích letech velel Východnímu vojenskému okruhu.
Tato změna přichází v době zvýšeného tlaku na ruskou protivzdušnou obranu, a to po opakovaných útocích dronů, které zasahují kritickou infrastrukturu, aniž by byly účinně zachytávány! Útoky na konci března způsobily problémy ve významných ropných přístavech v Pobaltí, zatímco v dubnu došlo k několika úderům na energetická zařízení, přičemž několik rafinerií bylo vyřazeno z provozu. Zároveň s tím bylo zaznamenáno napětí i v Moskvě, kde několik dnů před oslavami 9. května došlo poblíže Kremlu k výbuchu. Místní zprávy hovoří o dronu, který zasáhl obytnou budovu, přičemž v širší oblasti byly již dříve pozorovány bezpilotní letouny. Letošní vojenská přehlídka na Rudém náměstí se má konat v omezeném rozsahu, se zkrácenou dobou trvání, menším počtem hostů a bez přítomnosti těžké vojenské techniky.
Generál Alexandr Čajko se ujímá velení ruských Vzdušných a leteckých sil.
Provádějí Rusové změny, protože cosi chystají?
05.05.2026 | 07:58
Generál Alexandr Čajko, kterému byl udělen titul „Hrdina Ruska“, byl jmenován novým velitelem ruských Vzdušných a leteckých sil, informovala agentura RBC s odvoláním na informovaný zdroj z ministerstva obrany.
Alexandr Čajko je zkušený vojenský velitel, jehož kariéra zahrnuje velení klíčových vojenských oblastí a vedení skupin vojsk v Sýrii.
V průběhu let zastával funkce velitele spojeneckých sil Západního vojenského okruhu (od roku 2014), prvního zástupce velitele sil Východního vojenského okruhu (2017) a zástupce náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil RF (2019). Od roku 2021 vede generál vojska Východního vojenského okruhu. Předchozím velitelem Vzdušných a leteckých sil byl Viktor Afzalov, který se této funkce ujal v roce 2023 po rezignaci Sergeje Surovikina. Čajkovovo současné jmenování je další fází rotace nejvyššího velitelského sboru ruské armády. Provádějí Rusové změny, protože cosi chystají? To se brzy ukáže...
Ukrajina zahájila nový útok drony na velkou ruskou rafinerii v Kiriši.
05.05.2026 | 18:01
Ukrajinské síly dnes zasadily Rusku nový silný úder, a to útokem dronů na velkou rafinerii v ruském Kiriši! Zpracování ropy zde bylo pozastaveno, a to po útocích ukrajinských dronů, které způsobily poškození rafinérských jednotek a požár, uvedly dva zdroje z oboru.
Zdroje, které s agenturou Reuters hovořily pod podmínkou anonymity, uvedly, že útok dronu poškodil tři ze čtyř jednotek této rafinerie.
Je těžké odhadnout, kolik času bude trvat oprava škod, uvedly zdroje a dodaly, že poškozeno bylo i několik sekundárních jednotek.
Guvernér Leningradské oblasti, Alexandr Drozděnko, dnes brzy ráno oznámil, že v oblasti, kde se nachází Kiriši, vypukl požár. Rafinerie Kiriši letos zažila několik útoků dronů, přičemž k největšímu došlo v květnu. Kapacita rafinerie čítá 20 milionů metrických tun denně, což je asi 400 000 barelů denně. Rafinerie v posledních letech zpracovává přibližně 18 milionů tun ročně, což představuje asi 7 % celkového objemu rafinace ropy v Rusku.
Oděsa pod útokem: Koordinované ruské údery paralyzují přístav!
Rusko se opět ujímá iniciativy!
05.05.2026 | 21:25
Ruské ministerstvo obrany zahájilo sérii koordinovaných úderů proti přístavu Oděsa! Jedná se o rozhodný krok, který mění směr námořní dopravy! Operace, která byla provedena za neustálé podpory a navádění průzkumných dronů, vedla ke zničení dvou plavidel, kotvících v této oblasti.
Zdá se, že tyto údery dosáhly svého cíle, jelikož poškození infrastruktury je tak rozsáhlé, že oděský přístav teď bude dočasně nefunkčním. Tento vývoj představuje eskalaci operací proti strategickým ukrajinským uzlům s cílem zcela zablokovat dodavatelské řetězce, proudící přes Černé moře!
Doněck: Strategický pád Puškinovky a trhlina v „zmrzlé“ ukrajinské frontě!
Ruské síly překvapivým útokem dobyly důležitý uzel!
05.05.2026 | 21:14
Podle nejnovějších zpráv z východoukrajinské fronty ruské síly obsadily osadu Puškinovka v Doněcké oblasti, což potvrzují i obrazové materiály, zachycující vztyčení ruské vlajky v této obci!
Tato operace je součástí širšího úsilí ruských vojsk o proražení ukrajinské obranné linie a zlepšení jejich pozic v oblasti, jejíž malé procento Kyjev stále ještě drží.
Tento vývoj je pokládán za strategicky důležitý, neboť kontrola nad Puškinovkou nabízí ruským jednotkám možnosti jak lépe monitorovat místní zásobovací trasy a vyvíjet další tlak na sousední osady, které zůstávají pod ukrajinskou kontrolou.
V této oblasti probíhaly v poslední době nelítostné střety a k obsazení osady došlo v době, kdy jsou operace na východní frontě obzvláště intenzivní, což podtrhuje proměnlivost situace a neustálé změny ve frontové linii.
Sebevražda nebo vražda? – Byl nalezen mrtvý ruský generál Stanislav Petrov, „otec“ ruských chemických, biologických a radiologických sil!
Byl pokládán za zakladatele moderní ruské obrany v oblasti chemické války!
05.05.2026 | 13:47
Generál, který řídil radiologické, chemické a biologické obranné síly Ruské federace, Stanislav Petrov, který je pokládán za zakladatele moderních ruských sil RBC, byl nalezen mrtvý. Jeho smrt byla připsána sebevraždě, nicméně se rozmohly teorie a scénáře, že se jednalo o cosi jiného...
Rusové to sice neříkají nahlas, ale považují za pravděpodobné, že v tom má prsty Ukrajina (SBU nebo GUR).
Na Západě se však hovoří i o „dalších možnostech“, protože v posledních dnech se intenzivně rozšířily zvěsti o možném pokusu o svržení ruského prezidenta Vladimíra Vladimíroviče Putina!
Je těžké odhadnout, zda je na tom všem něco pravdy, ale faktem zůstává, že vůči ruskému vůdci panuje nespokojenost, a to z důvodu jeho přístupu k Ukrajině a jeho nedostatečně důrazné reakci na závažné ukrajinské útoky na ruské rafinerie!
Někteří tvrdí, že původci této nespokojenosti jsou lidé tzv. „staré gardy“, kteří byli zvyklí na časy, kdy jejich země byla řízena absolutní mocí!
Zkoumají se všechny možnosti.
Petrovovo tělo objevili příbuzní ráno 2. května v jeho bytě v moskevském domě na nábřeží.
Podle ruských médií byla vedle zesnulého nalezena zbraň.
Uvádí se, že tělo generála bylo nalezeno v kuchyni, sedící na židli.
Před odchodem do důchodu byl Petrov posledním velitelem chemických obranných sil SSSR a do roku 2001 vedl nově zřízené ruské chemické obranné síly.
Po skončení služby pracoval jako vedoucí výzkumník ve Federálním státním rozpočtovém ústavu „27. vědecké centrum“, na který se vztahují sankce ze strany EU, USA, Velké Británie, Švýcarska, Ukrajiny a Kanady, a to z důvodu vývoje a údajného použití chemických zbraní ruskou armádou.
Petrov také sehrál klíčovou roli při vývoji systému TOS-1 Buratino.
TOS-1 Buratino je sovětský systém ráže 220 mm, umístěný na podvozku bojového tanku T-72.
Je vybaven 30 neřízenými termobarickými raketami a je navržen k ničení nepřátelského personálu, vybavení a opevnění, a to na vzdálenost až 3,5 km.
Poprvé byl použit v Afghánistánu a později v Čečensku, Sýrii a na Ukrajině. Vzhledem k jeho extrémní ničivé síle a širokému dosahu by mohlo používání systému Buratino představovat porušení humanitárního práva.
Jeho přítomnost v Černobylu:
Stanislav Petrov se narodil v roce 1939 a ve věku 20 let absolvoval s vyznamenáním Vojenskou chemickou školu v Saratově. Následně nastoupil do chemických jednotek. V roce 1986 se Petrov stal prvním zástupcem velitele chemických jednotek Sovětských ozbrojených sil a v této funkci se podílel na likvidaci následků jaderné katastrofy v Černobylu.
Záhada obestírá i smrt posledního velitele jednotky, kterou Petrov dlouhá léta vedl, generálporučíka Igora Kirilova, velitele sil radiologické, chemické a biologické obrany ruské armády, který zahynul při výbuchu.
K výbuchu došlo 17. prosince 2025 poblíž bytového domu v ulici Riazanski v Moskvě, když generál a jeho pobočník vycházeli z budovy.
Podle vyšetřovatelů byl výbušný mechanismus umístěn na elektrickém skútru, který byl zaparkován poblíž vchodu.
Výbuch rozbil vstupní dveře budovy a rozbil okna v bytech od prvního do čtvrtého patra.
Den předtím obvinila Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) Igora Kirilova, že nařídil použití chemických zbraní proti ukrajinským ozbrojeným silám.
Dva ruští vědci, obvinění ze spolupráce s Ukrajinou s cílem poskytnout jí informace k vývoji ukrajinských raket, jsou ve vězení – podívejte se na jejich fotografie
Oba byli obviněni ze zrady!
05.05.2026 | 19:47
Dva ruští vědci obvinění ze spolupráce s ukrajinskými silami s cílem vyvinout rakety, určené pro Kyjev, byli odsouzeni k trestu odnětí svobody.
Podle ruských státních médií byli oba ruští vědci odsouzeni k 12,5 letům vězení za velezradu, a to v kauze, týkající se výzkumu ultrazvukové technologie.
Obžalovaní, Valerij Zvegincev a Vladislav Galkin, byli shledáni vinnými. Soud probíhal za zavřenými dveřmi, a to z důvodu státního tajemství, jelikož se oba případy týkaly citlivých otázek vojenské technologie.
Podle stejných informací je tento případ součástí série trestních stíhání proti vědcům, pracujícím v oblasti ultrazvukového výzkumu. Několik jejich kolegů již bylo v předchozích letech odsouzeno k vysokým trestům odnětí svobody.
Oba vědci byli zatčeni v roce 2023. Jak se uvádí ve zprávě, odmítli spolupracovat s úřady. Zvegincev (82) je předním výzkumníkem v Sibiřském institutu teoretické a aplikované mechaniky, zatímco Galkin (71) pracoval na regionální univerzitě a vědecky spolupracoval s kolegy ve stejném oboru. Jejich příbuzní a podporovatelé trvají na jejich nevině a uvádějí, že jejich vědecká činnost byla prováděna s vědomím a souhlasem příslušných orgánů.
Donald Trump: „Írán zmizí z povrchu zemského, pokud budou zasaženy americké lodě v Hormuzském průlivu!“
„Disponujeme mnohem větším množstvím zbraní, střeliva, a to podstatně vyšší kvality, než tomu bylo v minulosti!“
04.05.2026 | 20:28
Americký prezident, Donald Trump, ve svých dnešních, pondělních (4.5.2026) prohlášeních zdůraznil, že „Írán zmizí z povrchu zemského, pokud by byly zasaženy americké lodě, nacházející se v Hormuzském průlivu“!
Trump to pronesl v rozhovoru s Treyem Youngstem z Fox News a dodal, že se domnívá, že Írán se v mírových jednáních stal „mnohem flexibilnějším“.
Také prohlásil, že posilování americké armády v regionu pokračuje.
„Máme více zbraní a střeliva v mnohem vyšší kvalitě než v minulosti,“ řekl Trump.
„Máme nejlepší výzbroj! Máme po celém světě nejvíce základen! Máme je dokonale vybaveny! To vše můžeme použít a v případě potřeby to i použijeme,“ dodal.
Americké ozbrojené síly mezitím zničily šest malých íránských lodí a zároveň zachytily drony a rakety, odpálené z Íránu, uvedl dnes admirál Brad Cooper, velitel amerického vojenského velení, odpovědného za region Blízkého východu (US Central Command neboli CENTCOM).
Íránský vojenský představitel popřel, že by americké válečné lodě potopily íránská plavidla.
Admirál Cooper rovněž vydal íránským jednotkám přísné doporučení, aby se vyhýbaly americkým ozbrojeným silám, které zahájily operaci Svoboda na ochranu plavby v Hormuzském průlivu.
Zároveň poznamenal, že blokáda íránských přístavů zůstává v platnosti a předčila veškerá očekávání.
Bílý dům mezitím zveřejnil fotografii Donalda Trumpa, oblečeného jako rytíř! V jedné ruce drží americkou vlajku a v té druhé Baby Yodu ze Star Wars.
Trump se ostře vyjádřil proti Obamovi: „Poslal do Íránu miliardy dolarů a pak ho poslali do prdele!“ (video)
„Takhle my nehrajeme – uděláme to po staru,“ vysvětlil americký prezident.
05.05.2026 | 20:30
Donald Trump, během svého prohlášení z Oválné pracovny, ostře kritizoval Baracka Obamu! Kritizoval způsob, jakým předchozí vláda provozovala své vztahy s Íránem.
Americký prezident tvrdil, že Obamova vláda předala Teheránu značné finanční částky, hovořil o zaslání miliard dolarů v hotovosti a obvinil Obamu z politiky, která, jak řekl, poškodila americké banky a posílila íránský režim!
Ve svých prohlášeních americký prezident zopakoval své tvrzení ohledně převozu peněz letadlem z USA do Íránu! Prezentoval tento případ jako příklad nesprávného diplomatického přístupu, přičemž proti svému předchůdci použil obzvláště ostrá slova.
Zde je příslušný úryvek z jeho prohlášení:
„Obama se vydal opačným směrem! Daroval Íránu spoustu hotovosti! Poslal tam plně naložený Boeing 757, vyndali z letadla sedadla a naložili ho zelenými a ještě zelenějšími bankovkami v hodnotě 1,7 miliardy dolarů!“ prohlásil Trump na začátku svého proslovu.
„Každá banka ve Virginii, ve Washingtonu a v Marylandu tím utrpěla škodu! Vybrali z bank veškerou hotovost!
Naložili ji do letadla! Boeingu 757 plného hotovosti a odletěli s ním do Íránu! Prostě přinutili tyhle lidi z bank říct, nevíme, co s tím pak,sakra, udělali, prostě si to vzali! A pak poslali Íráncům miliardy a miliardy dolarů a v podstatě je podplatili, aby byli přáteli,“ zdůraznil prezident Trump.
„A když jim takhle darovali desítky miliard dolarů, pak na Obamu kašlu! Jasný?!! Takhle my nehrajeme,“ vysvětlil americký prezident.
„Ne, my to děláme postaru a oni by nám za to měli podat ruku! Jsou na to ale příliš hrdí! Možná neuvidíte bílou vlajku, ale v podstatě to tak je,“ uzavřel Donald Trump své prohlášení k této záležitosti.
Ohnivé peklo v Perském zálivu: Írán zasáhl tanker, který měla „chránit“ americká flotila!
Zasažena byla i budova ve Spojených arabských emirátech!
05.05.2026 | 00:06
Nové útoky na cíle, spojené s americkými zájmy, ve Spojených arabských emirátech! Před nedlouhou dobou íránské drony opět prolomily emirátskou protivzdušnou obranu a způsobily chaos!
Faktem je, že království, nacházející se v Perském zálivu, zaplatila za svá rozhodnutí, nechat na svých územích rozmístit americké a izraelské základny, drastickou cenu! Nejenomže, a to pravděpodobně již navždy, přišla o svou někdejší image, prosperitu, ale také i zahraniční kapitál! Washington jim sice sliboval, že je dokáže ochránit před íránskými útoky, realita však odhalila cosi zcela jiného!
Nikdo si dnes netroufne odhadnout, jak se situace bude dále vyvíjet!
Zdroje z Abú Dhabí obviňují Saúdskou Arábii, že „podpořila“ íránský útok, aby tak „potrestala“ rozhodnutí Spojených arabských emirátů vystoupit z OPEC.
Pravdou je, že se Rijád, rozhodnutím Spojených arabských emirátů vystoupit z OPEC, dostal do značně složité situace, kdy dnes již neplatí to, co platilo ještě včera!
S cenou barelu přesahující 113 dolarů a Íránem za rohem, který dnes likviduje tankery jeden za druhým, aniž by je americká flotila byla schopna chránit, to opravdu není jednoduchá situace!
Izraelské letiště Ben Gurion bylo uvedeno do plné pohotovosti, aby se tak připravilo na případné uzavření izraelského vzdušného prostoru a evakuaci…
Nová „vlna“ íránských raketových a dronových útoků proti SAE!
Systémy protivzdušné obrany v současné době čelí útokům, pocházejícím z Íránu.
05.05.2026 | 17:32
Írán zahájil novou „vlnu“ raketových a dronových útoků, vedených na různé části Spojených arabských emirátů!
Jak uvádí ministerstvo obrany Spojených arabských emirátů , „naše systémy protivzdušné obrany v současné době čelí raketovým a dronovým útokům, pocházejícím z Íránu!“
„Ministerstvo obrany potvrzuje, že zvuky výbuchů jsou zaznamenávány v různých oblastech země. Způsobuje je zachytávání balistických raket, střel s plochou dráhou letu a dronů, a to systémy protivzdušné obrany Spojených arabských emirátů ,“ uvedlo ministerstvo na síti X.
Íránský ministr zahraničí Abbás Aragčí: „Operace Svoboda se stala operací Slepá ulice!“
Britský premiér Keir Starmer odsoudil íránské útoky.
05.05.2026 | 06:34
Íránský ministr zahraničí, Abbás Aragčí, sdělil v příspěvku na sociálních sítích, že „operace Svoboda se stala operací Slepá ulice“, a zdůraznil, že vývoj v Hormuzském průlivu poukazuje na „neexistenci vojenského řešení této politické krize“!
Zároveň se zmínil o pokroku, jehož bylo dosaženo v jednáních, a zdůraznil roli Pákistánu, který, jak uvedl, k tomuto procesu pozitivně přispívá.
Varoval Spojené státy, že by se opět mohly ocitnout v „patové situace“, a to v důsledku aktivit třetích stran! Podobné doporučení adresoval i Spojeným arabským emirátům!
Závěrem zdůraznil, že „Operace Svoboda“ by se snadno mohla proměnit v „Operaci Slepá ulice“.
Celý jeho příspěvek:
„Události v Hormuzské oblasti jasně ukazují, že neexistuje vojenské řešení této politické krize!“ Vzhledem k tomu, že jednání, a to díky laskavému úsilí Pákistánu, postupují vpřed, měly by si USA dávat pozor, aby je nepřátelé znovu nezatáhli do bažiny! Spojené arabské emiráty by měly učinit totéž! „Operace Svoboda“ je „Operací Slepá ulice“!
Odsouzení Starmerem a diplomatické výzvy:
Britský premiér Keir Starmer odsoudil íránské útoky s odkazem na údery dronů a raket, které mířily na Spojené arabské emiráty.
„Tato eskalace musí skončit! Írán se musí zapojit do skutečných jednání, aby zaručil, že příměří na Blízkém východě bude trvalé a že bude dosaženo dlouhodobého diplomatického řešení,“ uvedl ve svém prohlášení.
Tyto útoky byly prvními od zavedení příměří na začátku minulého měsíce a došlo k nim ve stejný den, kdy začala americká vojenská operace, zaměřená na obnovení plavby v Hormuzském průlivu.
Saúdská Arábie rovněž vyjádřila silné znepokojení nad vývojem situace a varovala před rizikem nové „vojenské eskalace“ v Perském zálivu.
Ministerstvo zahraničí země vyzvalo k deeskalaci, zdrženlivosti a zamezení dalšího napětí a zároveň zdůraznilo potřebu pokračovat v mediačním úsilí.
Rijád vyjádřil podporu pákistánským iniciativám a diplomatickému úsilí, zaměřenému na politické řešení, které by zabránilo sklouznutí regionu do nové nestability.
Zdá se, že příměří, které vstoupilo v platnost 8. dubna, je nyní testováno po přestřelkách mezi íránskými a americkými silami v Hormuzském průlivu a také po íránských útocích na Spojené arabské emiráty. Tento vývoj prohlubuje regionální nejistotu a posiluje obavy z další destabilizace na Blízkém východě.
Írán: „Americké válečné lodě se dnes přiblížily k Hormuzskému průlivu, nasadili jsme proti nim rakety a ony odpluly!“
Žádná reakce amerického letectva!
04.05.2026 | 19:51
Náčelník generálního štábu íránské armády, Amir Hatami, prohlásil, že „americké válečné lodě se dnes přiblížily k Hormuzskému průlivu, my jsme proti nim nasadili rakety a ony odpluly!“
Zároveň varoval, že jakýkoli pohyb amerických letadlových lodí směrem k Hormuzskému průlivu se setká s okamžitou odpovědí a poznamenal, že Írán disponuje pokročilými „systémy řízených střel a bojových dronů!“
CENTOCOM: „Operace Svoboda poskytne bezpečnostní deštník nad Hormuzem!“
"Obchod by se mohl rozběhnout..."
05.05.2026 | 20:43
Mluvčí amerického centrálního velitelství (CENTCOM) televizi Al Jazeera sdělil, že operace americké armády, Svoboda pro Hormuzský průliv, je pouze operací „dočasnou“, která vytvoří „bezpečný koridor“ a „bezpečnostní deštník“ nad touto mořskou cestou!
Mluvčí uvedl, že majitelé lodí a pojišťovny již na tuto operaci, která „právě započala“, již pozitivně zareagovali!
Jejím cílem je zajistit, aby obchodní lodě mohly bezpečně proplouvat průlivem, což bude ku prospěchu globálních i regionálních ekonomik, dodal.
Hormuz: Americké torpédoborce propluly Perským zálivem, a to uprostřed hrozeb ze strany Teheránu!
USA a Írán se připravují na nový konflikt!
05.05.2026 | 18:20
Proplutí dvou amerických torpédoborců, USS Stockdale a USS Spruance, Hormuzským průlivem, a to 4. května 2026, je jasným krokem k projekci americké síly v jednom z nejkritičtějších bodů na globální energetické mapě!
,Přítomnost amerických námořních sil v tomto regionu není bezprecedentní, nicméně načasování této konkrétní operace dodává tomuto vývoji zvláštní váhu!
Průlivy, které tvoří hlavní tepnu pro přepravu ropy z Perského zálivu na mezinárodní trhy, se opět stávají polem diplomatické a vojenské konfrontace, přičemž pozornost je upřena na reakce Teheránu. Kromě vnějšího tlaku se zdá, že uvnitř Íránu probíhají střety mezi různými politickými a vojenskými frakcemi. Uniklé informace hovoří o silných neshodách ohledně zvládání krize a strategie, kterou by země měla sledovat tváří v tvář západní přítomnosti. Tyto vnitřní třenice odhalují rozkol v centru rozhodovacího procesu, jelikož skupiny s tvrdou linií prosazují agresivnější postoj, zatímco jiné strany se obávají důsledků rozsáhlého konfliktu, který by mohl dále destabilizovat ekonomiku a sociální soudržnost.
Zároveň s tím, americký prezident, Donald Trump, prohlásil: „Ať si s námi nezahrávají! To ještě uvidíte! Postupem času to uvidíte! Myslím, že jste to už viděli! V podstatě jsme jejich armádu již neutralizovali, a to během dvou týdnů!“
Situaci komplikuje role regionálních mocností a závislost globální ekonomiky na nerušeném toku černého zlata. Jakákoli „nehoda“ nebo chybná interpretace pohybů v úzkých vodách Hormuzského průlivu by mohla způsobit řetězové reakce, které by vedly k prudkému nárůstu cen energií a vyvolaly novou mezinárodní krizi. Mezinárodní společenství se zatajeným dechem sleduje, jak je rovnováha teroru v regionu testována kombinací americké námořní síly a vnitřní nestability jednoho z klíčových hráčů na Blízkém východě.
V sázce už není jen kontrola nad námořní trasou, ale samotná bezpečnostní architektura regionu. Konflikt mezi frakcemi v Íránu v kombinaci s pokračující přítomností Spojených států vytváří výbušnou směs, která vyžaduje citlivé zacházení. Historie ukázala, že v takovém prostředí je hranice mezi odstrašováním a požárem extrémně tenkou a současná situace jako by obě strany přibližovala této hranici více než kdykoli předtím!
Z radarů zmizel americký tankovací letoun KC-135R, letící nad Perským zálivem!
Doplňoval palivo americkým stíhačkám, operujícím v Perském zálivu.
05.05.2026 | 11:55
Letadlo USAF KC-135R, které doplňovalo palivo americkým stíhačkám, asi před hodinou, během letu nad Perským zálivem, vyslalo nouzový signál „7700“ a od té doby je pohřešováno!
Tento konkrétní létající tanker doplňoval palivo americkým stíhačkám v Perském zálivu.
7700 je nouzový stav, kdy dojde k vážné situaci, jako je útok nebo vážná porucha.
Transpondéry letadla přestaly pracovat ještě předtím, než letoun dosáhl Kataru.
Berlín: „Neexistuje definitivní zrušení rozmístění amerických raket Tomahawk!“
„Tyto zbraňové systémy měly být rozmístěny v Německu a je možné, že tam i zůstanou!“
04.05.2026 | 17:37
Německé ministerstvo obrany uvedlo, že ze strany Spojených států zatím neexistuje „definitivní zrušení“ plánu rozmístění raket dlouhého doletu typu Tomahawk na německém území.
Toto stanovisko přichází po zprávách, že USA hodlají snížit svou vojenskou přítomnost v Německu o přibližně 5 000 vojáků.
Mluvčí ministerstva zdůraznil, že plán nebyl definitivně zrušen a poznamenal, že zbraňové systémy „byly určeny k umístění v Německu a je možné, že tam zůstanou“.
Zároveň bylo uvedeno, že již probíhají evropské plány na posílení obranných kapacit odpovídajícími systémy, aby byly pokryty případné mezery.
Tato diskuse se odehrává v širším kontextu vztahů mezi USA a Evropou, které jsou prověřovány geopolitickými napětími a neshodami v otázkách bezpečnosti a obchodu.
Střelba poblíže Bílého domu – Donald Trump uvnitř budovy.
Americká tajná služba okamžitě vykázala novináře z vnějších prostor.
04.05.2026 | 23:22
Bílý dům byl v pondělí (4. 5. 2026) uveden do pohotovosti, když se jen pár bloků od prezidentské rezidence ozvaly výstřely.
Podle zpráv se v době incidentu v budově nacházel americký prezident - Donald Trump.
Podle svědectví novinářů, kteří se nacházeli v Bílém domě, americká tajná služba okamžitě odvedla zástupce tisku z vnějších prostor a z bezpečnostních důvodů je umístila do zasedací místnosti.
Toto opatření bylo přijato jako preventivní opatření, jehož cílem je zajistit bezpečnost zaměstnanců i úředníků. Přesné okolnosti incidentu zatím zůstávají nejasné.
Brazílie agresivně nakupuje zlato a nahrazuje jím své dolarové rezervy!
Vědí v Brazílii něco, co my nevíme?
05.05.2026 | 08:59
Brazilská centrální banka se v roce 2025, po čtyřleté pauze, v tichosti vrátila na trh se zlatem.
Za pouhé tři měsíce nakoupila Brazílie 43 tun zlata!
Tím se celkové brazilské zlaté rezervy zvýšily o 33 %, ze 129,6 tun na 172,4 tun!
Brazílie je nyní třetím největším světovým nákupcem zlata pro rok 2025, hned za centrálními bankami Polska a Kazachstánu!
Tržní hodnota brazilských zlatých rezerv se v roce 2025 téměř zdvojnásobila, z 11,7 miliardy dolarů v lednu na 23,3 miliardy dolarů v listopadu!
Zlato je nyní druhým největším rezervním aktivem, drženým brazilskou centrální bankou, a to hned za americkým dolarem. Většina amerických makro investorů si toho doposud nevšimla. Brazílie se také v tichosti diverzifikuje a odklání se od amerického dolaru. Podíl dolaru na brazilských rezervách klesl z 86,77 % v roce 2019 na 72 % do konce roku 2025!
Brazílie v tomto však není sama ... Polsko v roce 2025 přidalo 102 tun a dosáhlo 550 tun zlata, což činí z jeho centrální banky nejagresivnějšího nákupce roku! Turecko v roce 2025 přidalo 27 tun a dosáhlo 644 tun. Čína v roce 2025 oficiálně přidala 27 tun a dosáhla 2 306 tun, přičemž někteří analytici předpokládají, že skutečné číslo bude více než dvojnásobné!
Mechanismus je jasný a univerzální. Centrální banky nakupují zlato a prodávají dolary, a to nejrychlejším tempem v moderní historii! Centrální banky v letech 2022, 2023 a 2024 nakoupily ročně více než 1 000 tun zlata. To bylo více než dvojnásobek průměru za období 2010–2021 (473 tun)! Svět v reálném čase reorganizuje svá rezervní aktiva! Většina amerických alokátorů stále měří vše v dolarech.
Když desátá největší ekonomika světa, po čtyřleté pauze, potichu nakoupí 43 tun zlata za 90 dnů, je na místě ptát se: Proč?
Salmonela v 80 % kuřat, dovezených do Řecka z Brazílie, a to v rámci dohody mezi EU a Mercosurem!
Kdo nám zaručí, co skončí na našem talíři, když neexistují žádné kontroly?
04.05.2026 | 23:06
První zjištění kontrol mražených kuřat, dovážených do naší země z Brazílie, a to v rámci obchodní dohody mezi EU a Mercosurem, jsou šokující, u 80 % z nich byla totiž zjištěna salmonela!
Kdo nám zaručí, co skončí na našem talíři, když neexistují žádné kontroly?
V Bruselu nás zřejmě berou za pokusná zvířata! Aby mohli snížit ceny a dovézt levné potraviny, tak vše probíhá bez jakékoli kontroly!
Dovážené produkty většinou putují do odvětví zpracovatelského průmyslu nebo stravovacích služeb. Tam mnohdy není požadováno jasné uvedení původu, což omezuje informovanost spotřebitelů. Podle výsledků veterinárních laboratoří v Agia Paraskevi bylo přibližně 80 % prvních testovaných šarží kontaminováno salmonelou, což vedlo k okamžitému vrácení těchto zásilek, a to ještě před jejich uvedením na řecký trh!
Tuto skutečnost potvrdil na tiskové konferenci prezident Panhelénské federace veřejných geotechnických inženýrů Nikos Kakavas. To vyvolalo značné znepokojení ohledně dostatečnosti kontrol dovážených produktů a rizik, která tím mohou vzniknout pro veřejné zdraví.
K incidentu došlo v období bouřlivých reakcí na dohodu mezi EU a Mercosurem, která byla prosazena, navzdory značným námitkám zemědělců, chovatelů hospodářských zvířat a výrobních subjektů, kteří varovali před nekalou soutěží na úkor evropské produkce! Rovněž tak varovali před závažnými nedostatky, co se týče kvality a bezpečnosti produktů, dovážených ze třetích zemí!
Tato prvá zjištění, ohledně realizace dohody Mercosur, by měla být pro evropské orgány více než hlasitým varováním!
Čína vyvíjí novou střelu s plochou dráhou letu s doletem 1330 km, určenou pro její stealth stíhačky J-20 a J-35.
Zvláštností nového zbraňového systému je jeho extrémně kompaktní konstrukce s délkou nepřesahující než 4 metry.
05.05.2026 | 08:47
Čína vyvíjí novou střelu s plochou dráhou letu dlouhého doletu, schopnou zasáhnout cíle na vzdálenost až 1 330 kilometrů.
Zvláštností nového zbraňového systému je jeho extrémně kompaktní konstrukce s délkou nepřesahující 4 metry! To znamená, že střelu lze umístit do vnitřních zbraňových prostorů stíhaček Chengdu J-20 a Shenyang J-35.
Možnost nést v letadle střely dlouhého doletu je pokládána za klíčovou pro udržení nenápadnosti během leteckých misí. Analytici odhadují, že pokud bude program úspěšně pokračovat, výrazně posílí úderné schopnosti Číny a přidá tak další nástroj do již tak rozsáhlého arzenálu země v oblasti letecké síly.
Čína zveřejnila záběry stíhačky J-35A: Toto je země, která si chce objednat prvních 40 čínských letadel! (video)
J-35A patří do kategorie stíhaček páté generace s nízkou pozorovatelností.
05.05.2026 | 21:26
Čína zveřejnila záběry své nové stíhačky J-35A. Jedná se o další krok k posílení jejích leteckých schopností a rozvoje domácího, obranného průmyslu.
J-35A patří do kategorie stíhaček páté generace s nízkou pozorovatelností (stealth), pokročilými elektronickými systémy a víceúčelovými možnostmi, což výrazně zvyšuje operační flexibilitu čínského letectva!
Pákistán je, údajně, první zemí, která přistoupila na nákup těchto stíhaček, přičemž informace naznačují dohodu o koupi 40-ti letadel!
Tento vývoj nadále posiluje vojenskou spolupráci mezi Pekingem a Islámábádem!
Odhaduje se, že možné zařazení J-35A do pákistánského arzenálu ovlivní rovnováhu sil v širším jihoasijském regionu, jelikož se jedná o jednu z nejmodernějších stíhaček, vyvinutých v posledních letech!
Analytici poznamenávají, že tento krok je součástí širší čínské strategie posílení její přítomnost na globálním trhu se zbraňovými systémy a podpory svých spojenců prostřednictvím pokročilých technologií!
Systém byl vyvinut Výzkumným a vývojovým centrem tureckého ministerstva obrany - poprvé byl veřejně představen na veletrhu SAHA 2026.
05.05.2026 | 17:11
Turecko představilo novou mezikontinentální raketu Yildirimhan, která disponuje, údajně, doletem až 6 000 kilometrů!
Podle informací, dostupných z tureckých médií, je tento nový zbraňový systém součástí širšího rámce posílení obranných schopností země s cílem zvýšit její odstrašující sílu a strategickou autonomii.
Ve skutečnosti se odhaduje, že se jedná o střelu dlouhého doletu, schopnou urazit značné vzdálenosti za hranicemi země.
Systém byl vyvinut Výzkumným a vývojovým centrem tureckého ministerstva obrany a poprvé byl veřejně představen na veletrhu SAHA 2026. Může „cestovat“ rychlostí od Mach 9 do Mach 25, má čtyři raketové motory na kapalné palivo a také pohonnou látku na oxid dusičitý. Tento vývoj může ovlivnit rovnováhu v širším regionu a vyvolat reakce a zvýšený zájem, zejména ze strany Tel Avivu!
Více než 90 % občanů v Číně žije ve vlastních domech a bytech – jediný model masového vlastnictví domů a bytů na světě!
S populací 1,4 miliardy lidí si Čína udržuje jednu z nejvyšších měr vlastnictví domů a bytů na světě!
05.05.2026 | 06:52
V Číně zůstává míra vlastnictví domů a bytů působivě vysokou, přičemž odhadem 90 % až 96 % občanů žije ve vlastním domě nebo bytě!
V zemi s populací téměř 1,4 miliardy lidí toto číslo odráží nejen důležitost vlastnictví nemovitostí v čínské společnosti, ale také model rozvoje, který Peking sledoval v posledních desetiletích!
Vlastnictví domu a bytu je v Číně pokládáno za klíčový pilíř sociální a ekonomické stability! Nemovitosti jsou nejdůležitějším aktivem milionů rodin! Zároveň s tím, masové vlastnictví domů a bytů též působí jako růstová páka čínské ekonomiky! Podpořilo se tím stavebnictví, investice a domácí trh! Závislost na trhu s nemovitostmi však také vytvořila problémy, jelikož zpomalení trhu s nemovitostmi a krize velkých stavebních skupin vyvolaly obavy ohledně budoucího směřování čínské ekonomiky. Nicméně, Čína zůstává jedinečným příkladem země, kde se vlastnictví domů či bytu stalo téměř univerzálním!
Volodymyr Zelenskyj a Nikola Pašinjan spolu hovoří „lámanou“ angličtinou, zatímco oba plynně ovládají ruštinu!
Definice hlouposti!
05.05.2026 | 09:26
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a arménský premiér Nikola Pašinjan překročili všechny meze hlouposti, když spolu raději hovoří „lámanou“ angličtinou, zatímco jejich rodným jazykem je ruština!
Oba se narodili v SSSR a mluví perfektně rusky, protože to byl jejich rodný jazyk.
Tato volba samozřejmě poukazuje nejenom na Zelenského nepřátelství vůči Rusům, ale i na to Pašinjanovo!
Dejme tomu, že Zelenskyj má pro toto nepřátelství své důvody. Jaké důvody má ale Pašinjan?
Pašinjan je plně zodpovědný za porážku své země ve válce s Ázerbájdžánem! Tehdy ale neválčil s Rusy!