Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Napětí mezi Pákistánem a Spojenými státy se stupňuje

Napětí mezi Pákistánem a Spojenými státy se stupňuje. Velitel generálního štábu Spojených států, admirál Mullen nařkl před senátním výborem Pákistán z podílu na teroristických útocích v Afghánistánu. Pákistán dementuje, senátor přesto vyzývá k úderu.

Taliban v útocích na spojence v Afghánistánu nyní značně přitvrdil. Po sebevražedném útoku na základnu ISAF Afghánském Sayed Abádu v provincii Wardak, který se odehrál 11. září, po incidentu v centrále CIA v Kábulu, při kterém afghánský informant 24. září zastřelil jednoho a zranil druhého agenta CIA a zejména po několikahodinové okupaci hotelu Intercontinental v Kábulu koncem června partyzány Talibanu a útocích na  cíle vysoké úrovně uvnitř "ocelových kruhů" v centru Kábulu, ze 13 září, nařkl nyní admirál Mike Mullen, velitel generálního štábu SSA, pakistánskou rozvědku ISI ze spolupráce s teroristy a podílu na těchto útocích prostřednictvím teroristické skupiny Haqqani, která má být podle něho nástrojem Pákistánu v boji o Afghánistán.

Admirál Mullen odchází již tento měsíc do výslužby. Prakazuje tímto vystoupením před výborem pro ozbrojené složky Senátu SSA poslední věrnou službičku? V rekaci na jeho projev zaznělo od senátora Lindsey Grahama, že SSA by měly "zvážit možnost vojenského zásahu proti Pákistánu, pokud tento bude nadále podporovat teroristické akce proti Američanům v Afghánistánu."

Samotný Taliban ve svém prohlášení vazby na Pakistán popírá (prohlášení v AJ přiloženo). Popírá je i pákistánská vláda prostřednictvím hnedle několika ministrů, kteří se k nařčení obratem vyjádřili. Pro Spojené státy je ale červaná nit vedoucí od posledních a zároveň nejtvrdších útoků v Afghánistánu rovnou k pákistánským tajným službám důkladně vykonstruovanou záminkou k dalšímu vyhrocování vztahů k Pákistánu.

Nepřestávejme vidět pro všechny ty "stromy i samotný les". Společným jmenovatelem je opět Čína a její strategický vzestup nejen v regionu, ale i globálně. Nejde o skutečnost, že vlastní celkem zanedbatelnou část státního dluhu Spojených států amerických (8%), ale o prognózu, že v řádu několika let může konkurovat stávajícímu světovému hegemonu a to již nezvratně.

Nyní je ještě čas růst Číny ohrozit, zpomalit, zabrzdit a tím zabezpečit status quo dominance mezinárodní politiky Spojenými státy. Pákistán je v této hře neuralgickým bodem. Přístavem Gwadar v Arabském moři se totiž otevírá další důležitý energický koridor do Číny, kterým proudí ropa a plyn z Afriky a z perzského zálivu, zejména z embargovaného Íránu. Írán vysílá válečné lodě k atlantickým břehům Spojených států jako odpověď na jejich vojenskou přítomnost před břehy svými, zatím co ropu a zemní plyn posílá přes Pákistán.

Indie v důsledku embarga zrušila dodávky ropy a plynu z Íránu, zatím co Čína je výrazně rozšířila (o 50%). V posledním pololetí Čína dovezla z Íránu16,2 milonů tun ropy a 420 tisíc litrů LPG. Írán tedy uspokojuje 12% čínské celkové roční spotřeby ropy a tím je jejím třetím největším dodavatelem, hned za Saudskou Arábií a Angolou. Čína má nejnověji financovat plynovod vedoucí z Íránu do Pákistánu, který se má koncem tohoto roku začít budovat. Je pravděpodobné, že bude plynovod dále prodloužen až do Číny. Původně měl tento plynovod vézt do Indie, ale embargo uvalené na Írán záměr Indii zmařilo.

Toto téma navozuje nepříjemné reminiscence na plán budování plynovodu TAPI (Turkmenistán - Afghánistán - Pákistán - Indie), na kterém zkrachovaly vztahy mezi Spojenými státy a někdejším afghánským režimem Talibanu (červen 2001) a vedly ke svržení režimu Taliban, pod záminkou boje s terorizmem v důsledku konstruovaných útoků na SSA 11. září 2001.

Pro lepší pochopení je nutno si zde také připomenout, že obrovské čínské investice do infrastruktury Libye mohli být determinantou pro dlouho plánovaný a připravovaný útok vybraných členů organizace Severoatlantické smlouvy na režim plukovníka Gaddáfího, který vedl k devastaci celé země, zničení veškeré této infrastruktury a zmaření obrovského množství neviných životů. Útok stále ještě pokračuje - k velkému potěšení zbrojních dodavatelů západního vojensko průmyslového komplexu.

Pokud má Obama podobný záměr s Pákistánem dostane se zde ale na značně tenký led, neboť tomu není tak dlouho, kdy se v této optice Čína vůči Spojeným státům vyjádřila ve smyslu, že by útok na Pákistán považovala za útok na sebe.

Dalším významným regionálním hráčem je Indie, která se cítí být Čínou vytěsňována. Analytici se domnívají, že obě mocnosti usilují o budoucí vliv v Afghánistánu. Napětí meti Indií a Pákistánem stále přetrvává a katalyzuje se v akcích teroristické skupiny Tehrík-i-Taliban Pákistán (TTP), jejíž akce jsou namířeny proti pákistánskému režimu a kterou má podporovat indická tajná služba RAW. Čína obepnula Indii dvěma vlastními trasami, Trans-Karakorum koridorem vedoucím přes Gwadar do ústí hormuzské úžiny, kterou prochází 40% světové přepravy ropy a Irrawaddy korridorem vedoucím z Junanu do Bengalského zálivu přes barmské přístavy Sitwe (Akyab), Kyaukypu a Thilawa.

Rétorika která nyní zaznívá ze Spojených států je nadmíru znepokojující. Rozhodně ji nelze považovat za cestu k uvolňování mezinárodního napětí v regionu, ale naopak za další krok seměrem ke vyostření vztahů, které mohou vytvořit podmínky vedoucí k rozšíženému konfliktu v celém regionu a až za jeho hranice, vedoucího ke splanutí skutečné III. světové války. V případě útoku na Pákistán bude Čína nucena obhajovat své zájmy a chránit své investice.

Na tiskové konferenci k zasedání kabinetu Čínské lidové republiky dne 19. května 2011, upozornila mluvčí ministra zahraničí ČLR Jiang Yu, že „suverenita a územní celistvost Pákistánu musí být respektována". Pákistánský deník The News zveřejnil, že „"Čína varovala SSA jednoznačně, že jakýkoliv útok na Pákistán bude vnímán jako útok na Čínu. Toto avízo bylo formálně předáno během ČLR-SSA strategického dialogu a hospodářských rozhovorů.


Odkazy na zdroje:


Pakistan Outraged Over Admiral Mullen’s Accusations of Terror Link

http://www.ibtimes.com/articles/218886/20110923/pakistan-haqaani-network-us-mullen-hina-khar.htm

Pakistan army chief Kayani cancels UK visit
http://www.guardian.co.uk/world/feedarticle/9865491

Pakistan warns US might lose ally over accusations
http://www.monstersandcritics.com/news/southasia/news/article_1664744.php/Pakistan-warns-US-might-lose-ally-over-accusations

US embassy in Kabul under attack • Coordinated attacks in three areas of Kabul • Rockets fired at US embassy and ISAF HQ • Seven Afgans reported killed in attack
http://www.guardian.co.uk/world/blog/2011/sep/13/us-embassy-under-attack

The Haqqani Nexus and the Evolution of al-Qa’ida
http://www.ctc.usma.edu/wp-content/uploads/2011/07/CTC-Haqqani-Report_Rassler-Brown-Final_Web.pdf

Afghan Taliban ♥ Pakistan, Haqqanis
http://www.longwarjournal.org/threat-matrix/archives/2011/09/afghan_taliban_pakistan_haqqan.php

ISAF spokesman bungles Haqqani Network's relationship with the Taliban 

http://www.longwarjournal.org/threat-matrix/archives/2011/05/isaf_spokesman_bungles_haqqani.php

China Covets A Pearl Necklace - Dragon’s Foothold in Gwadar
http://chellaney.net/2007/04/06/china-covets-a-pearl-necklace/

Iran-Pakistan gas pipeline: China likely to be awarded construction contract
http://tribune.com.pk/story/220964/iran-pakistan-gas-pipeline-china-likely-to-be-awarded-construction-contract


Afghanistan, the TAPI Pipeline, and Energy Geopolitics
http://www.ensec.org/index.php?option=com_content&view=article&id=233:afghanistan-the-tapi-pipeline-and-energy-geopolitics&catid=103:energysecurityissuecontent&Itemid=358

Pakistan-bashing is not without a reason....
http://pksecurity.blogspot.com/2011/09/pakistan-bashing-prelude-to-deliver.html#!/2011/09/pakistan-bashing-prelude-to-deliver.html

Interview magazínu Al-Somood s polním velitelem Jalaluddinem Haqqanim

(překlad zveřejněn v "Islamic Emirate of Afghanistan - Voice of Jihad")
"The Defeat Of America In Afghanistan Will Be Swifter Than The Defeat Of The Collapsed Soviet Union"
http://www.shahamat-english.com/index.php?option=com_content&view=article&id=6995:the-defeat-of-america-in-afghanistan-will-be-swifter-than-the-defeat-of-the-collapsed-soviet-union&catid=7:interview&Itemid=17

Respect Pak sovereignty, China tells US
http://www.thenews.com.pk/TodaysPrintDetail.aspx?ID=6094&Cat=13&dt=5/19/2011

Pakistan will protect its sovereignty at all costs: FO

http://tribune.com.pk/story/180814/pakistan-will-protect-its-sovereignty-at-all-costs-fo/?utm_medium=referral&utm_source=pulsenews

 

Příloha k článku:


Statement of Islamic Emirate regarding the recent American accusations
Převzato  v originálu z "Islamic Emirate of Afghanistan - Voice of Jihad"
http://alemara1.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=11213:statement-of-islamic-emirate-regarding-the-recent-american-accusations&catid=4:statements&Itemid=4

In the name of Allah, the most Gracious, the most Merciful

With the uptick in the thunderous strikes by the Mujahideen Islamic Emirate, the American officials have once again embarked on a mission in a confused and puzzled state to keep the ordinary minds busy in order to temporarily hide or explain their ignominious defeat. In this connection they want to attribute the decisive and staggering attacks by Mujahideen of Islamic Emirate to the neighboring country of Pakistan and similarly want to depict disunity in the ranks of Islamic Emirate, from which it desires to gain the following: 

 

1. America wants to depict the strength of Islamic Emirate as feeble and attribute its attacks to others.

2. Due to American officials and especially General Petreaus repeatedly lying and feeding wrong information to its nation about them having the upper hand in the Afghan situation, now that these false claims are unraveling, it has compelled them to suggest an intervention from Pakistan. This is because they have supposedly weakened the Afghan resistance so these new attacks are from Pakistan’s intervention!?

3. This years operation by Islamic Emirate christened as "Badr" have been so successful that a lot of the members from the occupying coalition forces have reached a conclusion that they cannot win this war and are contemplating removing their forces as swiftly as possible and in this regard are also facing pressure form their people. So America wants to show them that the internal situation of Afghanistan is under control and this current resistance is being supported by Pakistan hence if they put pressure on Pakistan and stop this intervention then the situation will come under control and in this way they also want to deceive the members in its coalition for a bit longer.

4. America, through its lies wants to spread the mentality that one of Jihad’s prominent personalities and a member of Islamic Emirate’s Leadership Council, Al Hajj Maulawi Jalaluddin Haqqani is a separate force and is tied to others. On the one hand, they want to show Mujahideen as disunified and on the other; they want to give a bad name to our prominent figures by tying them to foreign intelligence.

5. America wants to spread chaos in Pakistan through various means, weaken its government and make it dependent upon them. That is why it is trying to make this government collide with its citizens and with this excuse, make them fight each other to show that there is what they like to call terrorist sanctuaries there.


The Islamic Emirate of Afghanistan once again wants to propagate to the world that Islamic Emirate is at its strongest and unified more than it has been at any other stage. It is also enjoying the vast support and backing of its nation and has control over more than half the regions of Afghanistan. Neither are our bases in Pakistan nor do we need residence outside of our country in uncertain conditions. All the military and civilian activities in the country are our own initiatives and our own actions. The respected Maulawi Jalaluddin Haqqani is Islamic Emirate’s honorable and dignified personalities and receives all guidance for operations from the leader of Islamic Emirate.

In our view, instead of baseless accusations, more casualties and a constant attempt to conceal losses and failures, it would be better for America and her allies to put an end to the occupation of Afghanistan as quickly as possible and do now what must inevitably be done.

Regarding the ongoing situation we must tell our Believing and Mujahid Afghan nation that they should not lend an ear to the enemy’s baseless accusations and propaganda. Like how the nation already knows that against the American idol, our nearing victory Jihad is a pure Islamic and national Jihad just like the rest of our struggle for independence. Attributing it to others are only satanic designs and a maneuver to bring about a climate of mistrust. Our nation which is not indebt to anyone in our struggle for independence except for Allah’s divine victory should be proud of its independent leaders and gallant Mujahideen and should strengthen them even more with their lives and wealth.

Our advice to the people of Pakistan and its government is that it should deliberate on America’s two faced and implacable politics. It should always give precedence to its Islamic and National interests and they should have a firm belief that America will never be happy with them until they loot all their material and moral assets.

Islamic Emirate of Afghanistan

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře