Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vánoce 2019 a PF 2020

Milí přátelé,

v předvečer nejmagičtějšího svátku roku Vám zasílám nejen přání ŠTĚSTÍ a LÁSKY, ale také dar v podobě prastaré metody, jak si můžete sami vytvořit Život dle vlastních představ. Každopádně se o to všichni můžeme pokusit . Vánoce a Nový rok jsou přímými potomky pohanské oslavy zimního slunovratu.

Celé tyto svátky trvaly od předvečera zimního slunovratu po 12 následných dnů a nocí, kdy lidé přemýšleli o své budoucnosti pro následujících dvanáct měsíců.

  • vanoce-2019-a-pf-2020

Letos se okamžik slunovratný odehraje v neděli 22. 12. 2019 ráno v 05:19 hod. Tři dny před datem slunovratu a tři dny po tomto datu byly považovány za magické. V těchto dnech se rozjímalo nad rokem uplynulým a obrazně se zahazovalo vše staré a zbytečné. 

Dle slovanských tradic se noc, která předchází Dnu slunovratu, nazývá „Matka matek“ či „Noc matek“ nebo „Matka všech nocí“, protože v tuto noc se Bohyni narodí mladý sluneční Bůh - dítě, které zosobňuje princip zrození života ze smrti. Letos je „Matkou matek“ sobotní noc dne 21. 12. 2019.

Den následující po „Matčině noci“ byl považován za „den osudu“ -  tedy všechno, co se stalo a řeklo tento den před západem slunce, nastavilo události celého nadcházejícího roku. Letos se jedná o neděli dne 22. 12. 2019. Dvanáctá noc od slunovratu pak byla považována za jakési vyvrcholení „dnů předpovědi štěstí“.

Dvanáctá noc byla (a dodnes je  ) časem slov a každé slovo vyslovené v ten den má zvláštní význam. Slib nebo přísaha daná ve dvanáctou noc je nezničitelná a kouzelná slova jsou účinnější než kdy jindy. V roce 2020 se jedná o středu 1. ledna.

A na závěr ještě tři malinké poznámky :  V pohádkách nám tento svátek zanechal stopy v podobě Děda Vševěda (tedy Slunce), který se večer vrací domů jako stařec a ráno se rodí jako malé dítě matce (tedy Zemi). 

Tradice zdobení vánočního stromu sahá až k mýtické kultuře světového stromu. Větve živého a zeleného stromu bývaly zdobeny již tisíci lety. 

Oheň na vánočních svíčkách byl vždy symbolem odchodu temnoty, protože Oheň je pozemským reprezentantem Slunce.

Takže milí přátelé, ještě jednou Vám přeji krásné svátky slunovratné – plné radosti. Před Vánocemi odhoďte v myšlenkách vše, co již nepotřebujete, a během Vánoc a po nich si naplánujte růžovou budoucnost! 31. prosince jděte spát jako světaznalí „Dědové Vševědové“, a vězte, že na Nový rok 1. ledna 2020, se probudíte s duší dítěte neb všechny Vaše plány na rok příští se určitě splní.
 
Srdečně Vaše                

Vladimíra Vítová
 
Praha 18. 12.2019  

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře