Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Klikaté cesty amerických zbraní v Somálsku

  • somalskox
Americké ministerstvo zahraničí v červnu oznámilo, že poskytlo 40 tun zbraní somálské vládě, aby mohla lépe čelit akcím militantních islamistů z hnutí Šahab. Minulý týden Hillary Clintonová při setkání se somálským prezidentem prohlásila, že tato pomoc bude navýšena na 80 tun zbraní, přičemž ale USA zároveň pohrozily sankcemi a dokonce i vojenskou intervencí Eritreji za to, že islamisty údajně vyzbrojuje. Eritrea cokoli podobného rázně popřela, byť v nedávné minulosti ještě podporovala četné skupiny bojující proti samozvané somálské vládě.

Pokud ale Eritrea islamistům zbraně nedodává, odkud je berou? Odpověď je velmi snadná. Podle obchodníků z tržiště Cirtoogte v somálském hlavním městě Mogadišu tam příslušníci somálské armády pravidelně nosí své pistole, samopaly a další lehké zbraně, prodávají je obchodníkům, kteří je obratem ruky s velkým ziskem prodávají islamistům.

U největšího světového vývozce zbraní je vcelku logické, že USA v některých případech vyzbrojují obě strany konfliktu. V tomto případě se ale zdá, že je to jen nechtěný důsledek ochoty americké vlády dodávat zdarma tuny zbraní do válkou zmítaného regionu a doufat přitom, že tím nějak sama od sebe vznikne legitimita vlády, která se ustavila na zaprášeném fotbalovém hřišti kdesi v Keni...

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře