Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Euro-asijský summit v Pekingu

  • summit_rusko_cina
Zajištění regionální bezpečnosti je hlavním tématem summitu Šanghajské organizace spolupráce (SOS) v Pekingu. Tento problém posoudí 6. června v úzké sestavě na euro-asijském summitu hlavy Ruska, Číny a 4 zemí Střední Asie.

Na druhý den se k diskusi připojí hlavy pozorovatelských zemí - Mongolska, Indie, Pákistánu a Íránu. Jako hosty pozvali prezidenty Afghánistánu a Turkmenistánu. Je naplánována řada dvoustranných schůzek a rozhovorů. Prezident Ruska Vladimír Putin plánuje schůzky s prezidentem Afghánistánu a Íránu.

Lídři šanghajské šestky chtějí schválit obnovenou strategii rozvoje SOS. Nový dokument rozšiřuje možnosti reagování na mimořádné situace.

V balíku dokumentů, které schválí lídři SOS, je Program spolupráce v boji s terorismem, separatismem a extremismem. Jak známo, rozšíří možnosti společného přerušení kanálů financování terorismu.

Očekává se rozhodnutí o poskytnutí statutu Afghánistánu jako pozorovatele. Expert-orientalista Jurij Morozov nazval tuto událost pro region jako významnou:

- Odjezd USA v roce 2014 z Afghánistánu může přivést k nekontrolovanému jednání islamistů a ozbrojenců ve Střední Asii. Pokud bude Afghánistán zemí se statutem pozorovatele, tak bude jednodušší vyvíjet nátlak na Kábul, aby stabilizovat situaci. Nakonec někdo musí pomoci Afghánistánu obnovit zničenou infrastrukturu. Mohou to zvládnout země SOS a Rusko. Vždyť na území Afghánistánu je třeba obnovit 43 závodů, které postavil SSSR.

Politolog - orientalista Stanislav Tarasov nazval příští summit SOS jako unikátní a vysvětlil proč:

- Unikátnost summitu spočívá právě v tom, že kromě Afghánistánu má získat status partnera v dialogu i Turecko. Je známo, že na syrském směru se pozice Ruska, Číny a Íránu neshodují se zájmy Turecka, za kterým je vidět stín Západu. A druhý moment. SOS příjme deklaraci o formování systému bezpečnosti v Asii. Jak zapojí do vyřešení tohoto úkolu Turecko? Vždyť na Blízkém východě vidíme v důsledku arabského jara události úplně jiného významu.

Na summitu SOS v Pekingu probíhá diskuze kolem přijetí Íránu, Indie a Pákistánu za stálé členy SOS. Moskva navrhla urychlit odsouhlasení finančních, právních a administrativních podmínek pro přijetí nových členů do SOS. Schůzka lídrů šanghajské šestky odpoví, jak se vyřeší i tato důležitá otázka.

zdroj: http://slovak.ruvr.ru/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře