Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Problém jménem Futenma – trhlina ve vztazích Japonska a USA

  • futenma-pomnik
Japonský předseda vlády Hatoyama nemá v současnosti příliš důvodů k radosti.

Země se díky ekonomické krizi opět ocitá v náručí deflačních tlaků, zadlužení dosahuje bezprecedentní úrovně 200% HDP, významní představitelé vládní koalice jsou vyšetřováni v souvislosti s nezákonnými praktikami a napětí v zemi stoupá s rostoucími nejasnostmi ohledně plánovaného přemístění americké vrtulníkové základny Futenma. Tím nekončí seznam starostí premiéra, kterému důvěřuje stále méně obyvatel. Ve víkendovém průzkumu deníku Nikkei 2/3 respondentů vyjádřilo nesouhlas s počínáním předsedy vlády a 60% by uvítalo jeho rezignaci, pokud se otázka základny Futenma nevyřeší do konce května.

V neděli se ve městě Yomitan v prefektuře Okinawa konalo protestní shromáždění za přemístění základny, kterého se dle Japan Times zúčastnilo až 90 000 lidí. Demonstrující obyvatelé se dožadovali urychleného uzavření základny Futenma a navrácení půdy, kterou základna využívá. Jejich rozhořčení směřovalo k centrální vládě, která do této doby nebyla schopna otázku přemístění vyřešit. Dle dohody mezi Japonskem a USA z roku 2006 se měla základna Futenma, nacházející se v hustě obydlené oblasti Ginowan, stát do roku 2014 součástí základny Camp Schwab, která se nachází v severní, méně obydlené oblasti. Další součástí dohody má být přesun až 8000 vojáků na ostrov Guam (americké území). Nynější předseda vlády v kampani před vítěznými volbami v září 2009 slíbil obyvatelům Okinawy, že se postará o to, aby byla dohoda revidována a Futenma byla přemístěna mimo prefekturu či dokonce mimo Japonsko. Demonstrující okinawané nyní důrazně premiérovi tento slib připomínají. Hatoyama se tak dostává hned pod několikerý tlak ze strany demonstrujících občanů, lokálních vlád, koaličních i opozičních stran, ale i ze strany USA, které vyjádřily znepokojení nad řešením této otázky. Nedávný návrh na přemístění základny do oblasti Tokunoshima v prefektuře Kagoshima se setkal nejen s protesty místních obyvatel, ale také s odmítnutím ze strany USA, které vyjádřily požadavek na umístění základny v oblasti vzdálené maximálně 120km od Okinawy.

Guvernér Okinawy  Hirokazu Nakaima uvedl, že zátěž, kterou vytváří všechny americké základny na Okinawě (převážně znečištění a hluk), přesahuje možnosti ostrova a je již dále neúnosná. Apeloval dále na obyvatele ostatních japonských prefektur, aby nabídli pomocnou ruku. „Nejedná se pouze o náš problém. Bezpečnost každého obyvatele země je spojená s Okinawou," řekl guvernér, odkazujíce tím na bezpečnostní smlouvu mezi Japonskem a USA. Na Okinawě se nachází zhruba polovina z padesátitisícového amerického kontingentu. Další základny jsou rozmístěny na několika místech po celém Japonsku včetně oblasti nedaleko Tokia.

Premiér Hatoyama již dříve slíbil najít řešení otázky přemístění základny do konce května a s dosažením dohody spojil své působení ve vládě. Mnoho politických komentátorů však vyjádřilo své pochyby o možném dosažení dohody v daném termínu za současné situace. Ve svém pondělním prohlášení, následujícím mohutné protesty v Yomitan, Hatoyama znovu svůj slib zopakoval a dodal: „Budeme nadále usilovat o realizaci opatření snižujících zátěž obyvatel Okinawy a odstraňujících nebezpečí základny Futenma."

Do jaké míry předvolební slib ohledně přemístění základny Futenma pomohl DPJ k volebnímu vítězství není známo, je ale dost možné, že tohoto slibu teď Hatoyama lituje. Jak se ukázalo, obyvatelé Okinawy nehodlají premiérovi nic odpustit. Ze strany USA, které preferují původní plán, se ale Hatoyama dostává pod čím dál tím větší tlak. Nedůvěra americké administrativy je patrná z několika událostí. Pro některé pozorovatele bylo doslova šokem, když se při nedávném Summitu o jaderné bezpečnosti nesetkal americký prezident Obama s Hatoyamou na oficiální schůzce, nýbrž pouze při desetiminutovém neoficiálním setkání. Při tomto setkání, dle několika zdrojů, Obama vyjádřil nespokojenost nad současným stavem a dal najevo své pochyby o tom, zda je Hatoyama schopen tuto otázku vyřešit slovy „Can you follow through?" neboli „Dokážete si s tím poradit?" Hatoyama posléze pro japonský tisk uvedl, že tuto větu od amerického prezidenta nezaslechl. Slovní pohlavek od amerického prezidenta indikuje nedůvěru a jistou míru frustrace nad tím, jak Hatoyama pokročil v utváření konsensu nad otázkou přemístění základny. Americká vláda dále zrušila návštěvu zmocněnce ministra vnitra pro otázky Východní Asie a Pacifiku v Japonsku plánovanou na duben. Dle zdrojů bylo zrušení této návštěvy signálem, že Washington v tuto chvíli nehodlá s Tokiem vyjednávat.

Současný stav amerických sil v Japonsku odpovídá podmínkám, které byly „vyjednány" v roce 1960 v tzv. U.S.-Japan Status of Forces Agreement. V té době bylo s Japonskem stále jednáno jako s agresorem, stojícím za rozpoutání války v Pacifiku. Ty z vás, kdo se o historii tohoto konfliktu zajímají, bych rád odkázal na knihu od Helen Mears - Mirror for americans: Japan 1948. V této knize jsou vynikajícím způsobem popsány události předcházející útoku na Pearl Harbor, ale také okupace americkými silami po japonské kapitulaci. Japonsko od prvního kontaktu se Západními mocnostmi v 16. století dostalo mnoho „výchovných" lekcí. Otázkou zůstává, není-li na čase, aby po více než šedesáti letech po konci 2. světové války bylo s Japonskem jednáno jako s rovnocenným partnerem a ne jako s podrobeným národem. Ať jsou skutečné důvody setrvání amerických sil na území Japonska jakékoliv, pohár trpělivosti japonských obyvatel je již naplněn k okraji.

 

Převzato z eastbound.cz

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře