Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čína pomůže proměnit Sýrii. Země bude součástí Nové hedvábné stezky

Sýrie má před sebou mnohem lepší perspektivy, než si mnozí dosud mysleli: část syrského území leží na trase Nové hedvábné stezky a Čína už dala najevo, že bude usilovat o stabilní a prosperující Sýrii, k čemuž jí pomůže investicemi.

  • cina-pomuze-promenit-syrii-zeme-bude-soucasti-nove-hedvabne-stezky

Čínské ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že ČLR je připravena podílet se na obnově a rozvoji Sýrie a má zájem na tom, aby se země stala aktivním účastníkem projektu Jeden pás – jedna cesta.

Čínský ministr zahraničních věcí Wang Yi nedávno prohlásil, že ČLR plně respektuje suverenitu a nezávislost Sýrie a je připravena podpořit její hospodářský a sociální rozvoj.

Wang s tímto prohlášením vystoupil na setkání s místopředsedou syrské vlády a ministrem zahraničních věcí Walídem al-Mu´allim v sídle OSN. Uvedl v této souvislosti také, že Čína s uspokojením sleduje, jak se díky úsilí syrského národa situace v Sýrii zlepšuje.

Čína podle Wanga přikládá čínsko-syrským vztahům značný význam, chce se podílet na obnově Sýrie a je připravena sehrát pozitivní roli v jejím ekonomicko-sociálním rozvoji. ČLR též oceňuje aktivní účast Sýrie v iniciativě Jeden pás – jedna cesta a chtěla by této skutečnosti využít k prohloubení ekonomické spolupráce.

Wangův kolega Walíd al-Mu´allim reagoval, že Sýrie si cení svého přátelství s Čínou, která je „velkým a silným státem s globálním vlivem“, a stejně tak že oceňuje konstruktivní roli ČLR při nastolování míru a stability i při zlepšování humanitární situace v Sýrii.

Sýrie je podle něj připravena rozvíjet spolupráci s Čínou v nejrůznějších oblastech a aktivně se podílet na společném projektu Jeden pás - jedna cesta, který přináší nové impulsy do praktické dvoustranné spolupráce.

Západní propaganda se přitom snaží navozovat dojem, že nikdo kromě Ruska Sýrii obnovovat nebude a že všechny výdaje s tím spojené také dopadnou pouze na Rusko.

Bylo přitom zcela zřejmé, že procesu obnovy Sýrie se zúčastní i Čína, které z této aktivity vyplynou i značné výhody: projekt Jeden pás – jedna cesta má pro Čínu strategický význam a stabilní situace v Sýrii je důležitou podmínkou realizace projektu.

V návaznosti na pomoc Sýrii také může Čína perspektivně počítat se svým významným vlivem na syrskou ekonomiku – a v dlouhodobé perspektivě i s výstavbou přístavu na pobřeží Středozemního moře (jako dalšího „opěrného bodu“ zmíněného projektu).

Při pohledu na celkovou mapu projektu není nijak těžké pochopit ani zájem Číny na rozvoji vztahů s Pákistánem, Íránem, Irákem a Ruskem, se státy střední Asie ani vznik její vojenské základny v Džibuti.

Sýrii její účast na projektu garantuje příliv čínských peněz vložených do obnovy válkou poničené země a výstavby nové infrastruktury. Čína pak získá silnou pozici na Blízkém východě, zatímco spřátelená vláda v Damašku bude garantovat stabilní realizaci čínských megaprojektů a hájit čínské zájmy.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com a xinhuanet.com

Překlad: mbi, Eurasia.24

https://www.eurasia24.cz/alternativy/item/2876-cina-pomuze-promenit-syrii-zeme-bude-soucasti-nove-hedvabne-stezky

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře