Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Islamský štát a americká agresia v Sýrii

Už niekoľko týždňov uskutočňujú  koaličné sily na čele s USA útoky proti základniam teroristickej organizácie Islamského kalifátu. Tieto útoky sa uskutočňujú na rôznych miestach po celej Sýrii a predchádzali im politické a vojenské konzultácie medzi americkou administratívou a jej spojencami na Blízkom východe a v Európe.

  • islamsky-stat-a-americka-agresia-v-syrii
  • iraq_isil_mosul_061014

Na základe týchto konzultácii vytvorili koalíciu síl “boja proti terorizmu”. Mimochodom, súčasťou tejto koalície je aj Slovenska republika. Na druhej strane, však v koalícií chýbajú hlavní aktéri, ktorí by týmto útokom dali potrebnú legitimitu. Totiž akýkoľvek útok na území zvrchovaného štátu bez konzultácií a súhlasu jeho legitímnej vlády, prípadne bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN je aktom agresie. Týmto útokom chýba potrebná legitimita, preto je nutné označovať ich ako akt agresie i keď sú zatiaľ namierené proti teroristom!

Vznik Islamského štátu ISIL

Vznik teroristickej organizácie ISIL je podobný vzniku známej teroristickej organizácie Al-Kájda. Tá bola namierená proti vtedajšiemu Sovietskemu zväzu a tá novšia verzia v boji proti Sýrii. Tieto tvrdenia nie sú osobným dojmom, pretože samotný viceprezident USA Joe Biden tvrdil, že ISIL bol financovaný Saudskou Arábiou, Katarom a Tureckom. Dokonca i samotná bývalá ministerka zahraničných veci USA Hillary Clintová vo svojich memoároch priznáva, že Spojené štáty americké priam založili ISIL. Clintonová uvádza, že netrpezlivo čakali na vyhlásenie vzniku Islamského štátu 5.7.2013 a boli pripravení s európskymi partnermi uznať tento štát, ale prevrat v Egypte 30. 6. 2013 zmenil všetky plány!

Samotný šéf ISIL Abú Baker Al-Bagdádí (pravým menom Ibrahim Auda Al-Badrí) bol väznený v irackej Buke od februára do decembra roku 2004 pod americkým dohľadom, ktorý neskôr odovzdali Iračanom. Tí ho prepustil na slobodu a následne na to raketovo stúpol a za krátku dobu sa stal druhým mužom organizácie v roku 2006. V roku 2010 už jej kalifom. Spojené štáty americké sú známe prenasledovaním a konfiškáciou majetku a finančných transakcii fundamentalistických hnutí. Je prinajmenšom podozrivé, že doposiaľ nie sú k dispozícii žiadne informácie o podobnom úkone vo vzťahu k Islamskému štátu, a to i napriek nepredstaviteľnému bohatstvu tejto teroristickej organizácie.

Dnes sa stalo nevyhnutnosťou, aby Spojené štáty so svojimi európskymi partnermi podnikli vojenské opatrenia proti “islamskému štátu”, ktorý dokázal byť zdrojom ohrozenia partnerov Spojených štátov v regióne.

Aké sú ciele tejto agresie? Islamský štát ako zámienka

Treba povedať, že táto agresia nie je krátkodobá. Americká administratíva vopred avizovala, že boj proti teroristom na území Sýrie a Iraku bude trvať dlho! Je namieste otázka, prečo by mali tieto útoky trvať tak dlho? Azda teroristi z islamského Kalifátu disponujú letectvom či protileteckými systémami? Azda teroristi z islamského kalifátu disponujú družicami či zbraňami hromadného ničenia?  Určite nie!

Ciele americkej administratívy treba hľadať v kontexte zvráteného rebríčka amerických hodnôt! Zvrátenosť je keď tvrdia, že medzi teroristami sú aj takí, ktorí sa dajú označovať za umiernených!

Terajšie útoky sú súčasťou prvej fázy útokov. Sledujú zmenu pomeru síl v radoch teroristov. Chcú, aby tzv. umiernení teroristi ovládali priestor v snahe vyvolať ďalšiu fázu útokov umožňujúcu prechod týmto umierneným teroristom do hlavného mesta Sýrie! Faktom ale je, že súčasní bojovníci islamského štátu sú včerajší bojovníci tzv. Slobodnej sýrskej armády a Frontu al-Nusrá, ktorý sa ocitol v zozname teroristických organizácii. Teda po relatívnej porážke moslimského kalifátu si jej bojovníci oholia svoje dlhé brady a stanu sa umiernenými teroristami!

Je nepravdepodobné, že by sýrska armáda vstúpila v tejto fáze do priamej konfrontácie s americkým letectvom a námorníctvom! To by bolo pre ňu samovraždou. Dokonca podobné rozhodnutie nie je možné uskutočniť bez konzultácie so svojimi partnermi. Sýria je dnes súčasťou bloku tiahnuceho sa od Jemenu až po Krym! Isté však je, že sýrska armáda bude musieť vstúpiť do konfrontácie s Američanmi v druhej fáze agresie, v ktorej Američania budú chcieť nastoliť bezletovú zónu nad územiami pod kontrolou tzv. umiernených teroristov! USA vstupuje do riskantnej bitky, výsledok ktorej nik nedokáže presne odhadnúť! K dispozícii sú tri možné scenáre:

1. Západný kapitál uzná svoju porážku v bitke o Sýriu

2. Žiadny víťaz ani porazený a tým pádom bude Sýria dlhodobo nefunkčným štátom

3. Otvorená konfrontácia medzi západom a východom na území Sýrie.

Aká z týchto alternatív je najpravdepodobnejšia?

Svet je medzi superveľmocami rozdelený z uhla pohľadu každej jednej superveľmoci nakrajiny vplyvu a krajiny ekonomických výhod (mimochodom Čína nikdy neprejavuje záujem o vplyv, ale o ekonomické výhody). Tieto dva faktory sa navzájom nevylučujú, ale naopak sa navzájom dopĺňajú.

Uveďme si to na príkladoch: Ukrajina bola doposiaľ miestom vplyvu ruského kapitálu, ale zároveň je miestom ekonomických výhod pre transatlantický kapitál!

Slovenská republika je miestom, kde má transatlantický kapitál podstatný vplyv, pričom východný kapitál tu môže požívať ekonomické výhody!

Sýria Irak, Líbya a Ukrajina sú regiónmi s doposiaľ ruským vplyvom, kde Západ využíva právo ekonomických výhod. Dnes západný kapitál tlačí, aby mohol túto rovnicu zmeniť – chce mať vplyv a ruskému kapitálu necháva právo na ekonomické výhody! Nuž, v tomto prípade Rusko nemá kam cúvať. Je v defenzíve. Naopak Západ je v ofenzíve! Agresiu praktizujú EÚ a USA. Aj z tohto uhla pohľadu viem nájsť pochopenie pre ruskú reakciu na Kryme!

Z tohto dôvodu nás musí strašiť sýrska a ukrajinská kríza, lebo môžu byť začiatkom otvorenej vojenskej konfrontácie, v ktorej bude celosvetový mier v priamom ohrození.

Jalal Suleiman

zdroj:http://www.kroky.eu/2014/12/15/islamsky-stat-a-americka-agresia-v-syrii/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře