Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Reportáž z Libanonu o Sýrii pro CFP!

  • syria-3
  • Syria_assad
  • Syria_assad_2
Práve dopíjam svoju prvú kávu, sedím na terase v Bejrúte. Ako každý deň, keď mám voľno, čítam denné správy doma aj v zahraničí na internete, za rýchlosť ktorého by sa v dnešnej dobe nehanbili asi len v pralese. S údivom zisťujem, že dnes som našiel na SME reportáž (http://www.sme.sk/c/6298406/reportaz-zo-syrie-pomstim-sa-asadovi-za-bratov.html), ktorá je z Turecka a vyrozprávala príbeh dezertérov zo sýrskej armády.

Na SME je to určite pokrok, keďže okrem preloženého spravodajstva, ktoré je od AP a pár článkov, ktoré niekto píše od stola v Bratislave, tam nenájdete k Blízkemu Východu nič originálne. Pardon! Zabudol som na pani Janu Semesh...táto však píše takpovediac z opačného konca rieky, takže SMEčku stále niečo chýba.

Pri čítaní reportáže od pána Novotného (MF dnes) treba niektoré akože fakty poopraviť.

Reportáž:

SME: ...vojakom i štátu však tvrdou rukou vládnu alaviti...

Tento fakt nie je celkom (alebo vôbec?) pravda, ministrom obrany je v súčasnosti generál Dawoud Rajha (bývalý náčelník generálneho štábu), ktorý je kresťan. Na vládnutí a biznise sa podieľajú tak kresťania ako aj suniti. Práve suniti sú tí, ktorí momentálne robia veľký biznis vďaka nedostatku tovarov...a verím, tomu že aj medzi alawitmi sa nájdu odporcovia. Nemusíme ísť ďaleko od prezidentskej rodiny. Po ruke je hneď prezidentov strýko Rifaat Assad, ktorý žije s rodinou v exile.

SME: .. Práve rok trvajúce násilnosti sa pritom začali ako nenásilný zápas za slobodu a dôstojnosť všetkých Sýrčanov, ktorých k revolte motivovali udalosti tzv. arabskej jari...

Celá revolúcia vlastne začala nechcene. Problém začal v meste Daraa, kde bezpečnostné zložky až hlúpo riešili problém s chalanmi, ktorý postriekali steny nápismi, ktoré ak sa dobre pamätám boli narážkami na vládu. Čo myslím hlúpo? V tomto prípade bolo viac ako pravdou: Aktívny blbec – horší ako triedny nepriateľ. Udalosti v Daraa boli jednoducho spúšťačom, stačilo len využiť nespokojnosť občanov a protestovať proti tomu, čo stalo v Daraa aj iných častiach Sýriee. Aj keď sa režim na začiatku snažil situáciu upokojiť neuspel a násilnosti sa stupňovali – podotýkam na oboch stranách.

SME: Do demonštrantov však vojaci i policajti začali hneď strieľať ostrými: okrem ostreľovačov poslal Asad do ulíc aj tanky a delostrelectvo.

Tak to nie...určite boli tvrdé zákroky, ale že hneď začali strieľať ostrými? Silný závan propagandy pán autor.

Reportáž s dezertérom, ktorý bol tzv. brancom, je určite pekný žurnalistický kúsok. Jeho vyjadrenia sú však ťažko overiteľné s výpovednou hodnotou výrokov československých brancov na nástupišti v Margecanoch.

Čo tak urobiť reportáž s dôstojníkmi, ktorí dezertovali z armády? Dezercia na úrovni „záklaďákov" nebola ničím výnimočným ani pred revolúciou, tak prečo nie teraz?

Skutočne pri čítaní niektorých článkov, reportáží...atď. človeku zastáva rozum. Musím však povedať, že už nezvládam ani silne konšpiratívne teórie, ktoré hovoria o salafisticko, teroristicko západnom sprisahaní. Áno, je pravdou, že tento element tu je. Opozícia má podporu aj u salafistov napr. v Libanone, tí sýrski boli údajne ešte radikálnejší. Za niektoré teórie, a čítal som ich aj na CFP, by sa nemuseli hanbiť ani autori sci-fi.

Ak tu stretnete ľudí nižších postov TV Al-Jazeera títo šepkajú ukazujúc na svoje vedenie...zavádzajú a klamú!

Pravdou je, že prebieha silná mediálna vojna. Na strane západu dostávajú priestor najmä oficiálne médiá, ktoré podporujú opozíciu, na strane takého Ruska je to úplne naopak. Pozrime sa na to triezvo...každý si háji svoje záujmy, či je to Rusko s Iránom na jednej strane alebo západ na strane druhej, čo použijú ako nástroj na zmenu je vec šikovnosti.

USA ešte v sedemdesiatych rokoch obhajovali brutálny režim v Iráne, keďže bol na ich strane..hájili svoje záujmy. To isté teraz robí Rusko. Nebuďme naivní, že Asadov režim bol demokratický...apod. Režim sa už od čias jeho otca vysporiadaval s protivníkmi po svojom...verím však, že ak by zvíťazila revolúcia, a utláčaní budú takpovediac na koni, vysporiadajú sa s Asadovcami tiež len jeho nástrojmi. Rozprávky o demokracii sú nejakou naivitou v delíriu, treba vychádzať z histórie, tradícií a kul túry regiónu. Prečo si niekto myslí, že model USA, Ruska alebo ten európsky je realizovateľný práve tu? Mimochodom stačí sledovať ďalší vývoj v Líbyi.

Čo som vlastne chcel povedať? Tak ako v spomenutej reportáži tak aj v SME (MF si nedovolím hodnotiť, keďže vôbec nečítam ich spravodajstvo) mi chýba objektivita, vyváženosť a fakty.

P. Ďurkovič, Libanon

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře