Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Demokracii já ve štítu mám aneb proč nevolit Zemana

Proč velká část respondentů (a přeneseně i České republiky) vkládá do Zemana tak velké naděje, že si jej přeje za prezidenta? Co Zeman konkrétně pro tuto zemi udělal, že si zasluhuje být prezidentem? Jak si mohl „důchodce a jezevec z Vysočiny“ dovolit oblepit celou zemi svou tváří – kdo jej skrytě financuje? Proč se okolo něj neustále pohybuje jedna z největších tzv. šedých eminencí Miroslav Šlouf? Proč si současný pan prezident přeje Miloše Zemana na Hradě?

  • demokracii-ja-ve-stitu-mam-aneb-proc-nevolit-zemana

Od opoziční smlouvy…

Píše se 9. červenec lp. 1998 a v Praze podepisují (mimo dalších) Miloš Zeman a Václav Klaus „Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice“, jinak známá také jako „opoziční smlouva“, hanlivě pak jako „oposmlouva“.

Jaký typ „stabilního politického prostředí“ Česku tato smlouva přinesla, víme už dnes přesně. Ten nejhorší. Proč nejhorší? Jsme ve stavu, kdy nejrůznější zájmové a vlivové skupiny využívají politiku pro prosazování svých zájmů a pro svůj vlastní profit. Stvrzení této smlouvy otevřelo vrata pro to nejhorší, co dnes a denně vídáme v české politice. Oba dva vážení pánové se nijak neostýchali tato vrata otevřít. Zeman levou polovinu, Klaus tu pravou, chcete-li.

Poslední dva odstavce jsou holými fakty a skutečnostmi. Každý normálně smýšlející člověk se po tomto zjištění musí ptát, jak je možné, že je Zeman tak blízko prezidentskému křeslu? Hlavním problémem v tomto případě je totiž právě to, že český národ neuvěřitelně rychle zapomněl na hrůzná léta 1998-2002. Nesmíme se divit, po Paroubkově a Topolánkově vládě se dalo zapomenout na ledasco. Lépe se poté vzpomíná na „kouzelného dědečka“ Zemana. Ideální volič by si ale o daném kandidátovi, který se uchází o jeho přízeň, měl zjistit co nejvíce. Chyba není jen na straně špatných kandidátů, chyba je i na straně neinformovaných voličů, kteří pak ty špatné kandidáty v holé nevědomosti volí. I u politiky platí normální vztahová pravidla: vztah musí být oboustranný, jinak přestane fungovat. Horší ale možná je to, že i někteří mladí lidé, již doby minulé nezažili – mezi které patří i autor těchto řádků, on ale kát se nemůže, jemu bylo vskutku málo let, on číst a psát v té době neuměl (1998), on na konci sotva do školy začal chodit (2002) –, Miloše Zemana obdivují (autor s tímto stavem také chvíli koketoval). Proč? Vždyť on je tak vtipný, tolik bonmotů zná, mluví dobře, směje se, pije Becherovku a je k tomu všemu ještě jezevec. No, není to radost pohledět? Není. Zemanova odzbrojující vtipnost a skvělý řečnický um jsou jeho jediné skutečně přednosti. Ty on ale dokáže využít na sto procent.

…přes Klause a Lukoil…

To ale není vše, co se týká Zemana. Řekli byste, že Klaus a Zeman mají něco společného? Asi ne, vždyť jeden je nestor ODS, druhý pak křísitel ČSSD.

Kupodivu toho mají společného opravdu hodně. 

  1. Oba dva jsou pragmatici, své strany využili jen pro získání moci a pro její udržení. U Klause je to patrné u jeho sympatií k výzvě D.O.S.T., která má k původním (a snad i současným) ideálům ODS velmi daleko. U Zemana je to složitější, svou stranu (ČSSD) naštvaně opustil, aby pak trucoval na Vysočině, odkud se měl vrátit do politiky přes Stranu práv občanů Zemanovci. Kandidatura do Poslanecké sněmovny mu nevyšla. Na prezidentství si přesto po dvou letech troufá.
  2. Oba dva jsou značně nevybíraví a namyšlení – Zeman je svou hrubostí všeobecně znám, každý novinář potvrdí, jak on dokáže na toto odvětví nadávat; Klaus pak nadává jiným stylem, ale o to více jsou jeho pichlavé poznámky bolavější. 
  3. Oba rádi překračují pravomoci svých funkcí, Klaus vytváří druhou zahraniční politiku ČR; Zeman pak při svém premiérování falešně obviňoval tak, jak se mu to hodilo. 
  4. Duo Zeman & Klaus miluje Ruskou federaci. Soustřeďují se na ni, zvou nejrůznější ruské postavy na své mítinky, popřípadě rovnou na Hrad a jsou jedněmi z největších advokátů ruských zájmů v západním světě. Hlavně ale oba tyjí z ruských peněz. Zeman o to víc, když nyní kandiduje. Proto se zdá, že za ním nestojí žádná jiná firma než ropný gigant Lukoil. Pro tuto korporaci jsou peníze na Zemana „směšné drobné“, pro nejvyšší vedení Ruska ale znamená podpora Zemana i Klause hodně. Vždyť má tak silný hlas v Evropě již od roku 2003 v podobě Klause. Nyní se před Ruskem skýtá možnost prodloužit „hostování“ ombudsmana ruských zájmů až do roku 2018 (nebo až do roku 2023 při znovuzvolení). To opravdu může Putinovi stát těch pár stovek milionů za kampaň. Následné příjmy mnohonásobně tuto investici převýší.

…do sladkého konce (?)

Přese všechno je tu ale stále velká šance, že se nakonec nad ZLEM podaří vyhrát. Ano, Zeman reprezentuje ZLO v české politice. Takové vtipnější, obyčejnější ZLO, ale v konečném důsledku o to více horší ZLO.

V přední řadě je potřeba, aby se aktivovala občanská společnost. Novináři musí o Zemanovi psát jako o objektivní hrozbě (naposledy Respekt 25/12 Komik, který děsí), neziskovky upozorňovat na jeho temné stránky a v neposlední řadě musí vzniknout protestní hnutí proti figurám, jako jsou Klaus, Zeman, Šlouf atd.

Jedině po provedení tohoto nebudeme litovat, že se zavedla přímá volba hlavy státu České republiky. Vždyť co by bylo horšího než „další Klaus“ na Hradě?

 

 

 

 

-kráceno-

zdroj:http://krajchewbacca.tumblr.com/post/30090714736/demokracii-ja-ve-stitu-mam-aneb-proc-nevolit-zemana 

     

                                     

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře