Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vánoční prezidentův projev opět vyvolal vášně.

Už to tady tak bohužel asi je. Do prezidenta se statečně trefí kde jaký hrdina. Mělo by to být jinak. Prezident je přímo voleným reprezentantem země a tak by mu měla být projevována aspoň nějaká úcta. Už to nedržejí ani v USA,
tak proč u nás? Amerika se vždy dokázala semknout za svým prezidentem a to jí dělalo silnou. Dnes to tak není a tak je Amerika slabá jako čaj. A tady se někteří hrdinsky opičí.

  • vanocni-prezidentuv-projev-opet-vyvolal-vasne

Vybral bych z projevu jednu pasáž. A prý se vědci bouří? Prezidentovu větu, že podle něho to není člověk, kdo ovlivňuje světové klima. A ten příměr s Grónskem, před tisíci lety zelenou zemí, jak konečně dokládá i název té země Greenland, je snad tak výmluvný, že by to snad mohlo stačit.

Přidám ještě další příměry. Ve druhohorách, ještě před vrásněním Kordiller, byla severní Amerika nízko položená pevnina, z mnoha lagunami zaplavovanými teplým mořem. Bylo teplo, vlhko, vzduch intenzivně sycen vodní párou a oxidem uhličitým z velkého množství výbuchů sopek. Přesličky a plavuně vyrůstaly do 40 metrových výšek. Mnohé prohlubně v terénu zaplavovaly intenzivní deště, které vyplavovaly ze vzduchu oxid uhličitý. Vytvářela se jezírka, nad jejichž hladinou se držel oxid uhličitý, který je těžší vzduchu a tak do těch prohlubní zatékal.

Býložravý dinosaurus se nacpal bohatě rostoucí trávy a listí ze stromů a vida jezírko, šel to zapít. Sklonil hlavu napil se, nadechl se, nadechl se podruhé a skácel se do jezírka. Běžel kolem masožravý dinosaurus, pustil se do hostiny, pak to zapil a zůstal tam taky. A přicházely další, jezírko se plnilo zdechlinami dinosaurů. Vědci této naší osvícené doby, při studiích vykopávek uvažovali zprvu o pohřebištích dinosaurů, než jim došlo, že to je hloupost, až jim došlo, že to bylo tak, jak jsem právě popsal. Dokonce se jeden čas uvažovalo, že ne meteor ale právě tento proces měl za následek vyhynutí dinosaurů. Asi to bylo obojí.

Naše krásná modrá planeta prošla mnoha obdobími. Byla to i "sněhová koule". To bylo v době, kdy na Zemi byl pouze jeden kontinent Pangea, který se rozkládal podél rovníku. Planeta Země byla dokonale zamrzlá. Teprve roztrhání Pangey na tektonické desky, které se začaly šířit po celé planetě, a na jejichž okrajích docházelo k velkým zemětřesením doprovázeným výbuchy sopek, vyléváním magmatu, tvořením nových kontinentů, se Země začala intenzivně ohřívat. Tento proces se děje stále. Tam, kde se tektonické desky stýkají, jsou pásma ohně. Tam jsou sopky, které svou činností přetvářejí planetu. I teď, stále, pořád.

Počasí se vytváří nad Atlantikem. Ohromné masy vzduchu se roztáčejí v mohutné víry, které působí na jedné straně škody, ale taky přinášejí blahodárný déšť. Snažme se tento proces pochopit, ale nemysleme si, že do něj dokážeme nějak zasahovat. Produkce CO2, vytvářená planetou, je pro dobro života na Zemi. Produkce CO2, vytvářená lidmi, je škodlivá pouze v místech velkého zalidnění, na klima vliv nemá.

Chraňme přírodu, ale ne tím, že budeme bourat každý komín, ale tím, že budeme vysazovat lesy, budovat rybníky, mokřady, prostě to, co tu už bylo. Myslím, že pan prezident nic jiného svou krátkou větou, říct nechtěl. Ano, samozřejmě to, tedy hlavně to, že je potřeba myslet hlavou. A myšlení bolí, jak citoval Masaryka.

Autor: Vladimír Zeman 

Zdroj: https://vladimirzeman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=740429

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře