Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dostavba Temelína byla zastavena: Bavorsko si vydechlo (+ další jaderné informace)

Dostavba Temelína byla zastavena: Bavorsko si vydechlo / 
23.454 připomínek proti finanční podpoře jaderné energetiky / 
I přes Fukušimu se Japonsko vrací k jaderné energetice / 
Fukušima: firma Tepco vypouští kontaminovanou vodu do Pacifiku.

  • dostavba-temelina-byla-zastavena-bavorsko-si-vydechlo-dalsi-jaderne-informace

Dostavba Temelína byla zastavena: Bavorsko si vydechlo

11.4.2014 br.de

Dostavba kontroverzní české jaderné elektrárny Temelína byla odřeknuta. Energetická společnost ČEZ zrušila výběrové řízení na stavbu dvou nových bloků v lokalitě Temelín. Dolnobavorští politici slaví.

Tuto informaci sdělil mluvčí firmy ČEZ ve čtvrtek, 10.dubna. O stamiliardovou zakázku se ucházelo česko-ruské konsorcium MIR 1200 a japonsko – americká firma Westinghouse.

Česká vláda totiž nechtěla energetickému podniku poskytnout státem garantované výkupní ceny elektřiny z nových jaderných bloků. Vzhledem k nepředvídatelnému vývoji na světovém energetickém trhu by znamenala garance výkupních cen obrovské riziko pro státní rozpočet a všechny české daňové poplatníky, odůvodníl předseda vlády Bohuslav Sobotka rozhodnutíí českého kabinetu. Hlavním důvodem pro ukončení temelínského tendru je podle ředitele firmy ČEZ Daniela Beneše turbulentní vývoj na evropském energetickém trhu. Kvůli příliš nízké ceně elektřiny na energetické burze se podle něj investice ekonomicky nevyplácí. Nebezpečí, že Česká republika nebude moci za několik let pokrýt svou energetickou potřebu, zůstává podle Beneše akutní.


Nové temelínské reaktory měly být spuštěny do provozu v roce 2025. Nyní se v Temelíně necházejí dva reaktory. V Temelíně a Dukovanech se vyrábí třetina české elektřiny. Temelín se nachází pouhých 60 kilometrů od rakouské hranice. Rakousko, které je od roku 1978 proti využívání jádra, vidí v této jihočeské elektrárně velké bezpečnostní riziko.

Proto plánům na rozšíření temelínské jaderné elektrárny protestovali dlouhá léta ekologické organizace, kteří považují tuto jadernou elektrárnu kvůli kombinaci americké a ruské techniky za vysoce poruchový. I v Německu proti Temelínu, který leží jen 100 km od Pasova, probíhaly protesty.

Jako velký úspěch energetické revoluce hodnotí Eike Hallitzky, šéf frakce Zelených v Pasovském krajském sněmu a bývalý poslanec zemského sněmu ukončení tendu na dostavbu Temelína. Firma ČEZ pro toto ukončení podle něj měla dobrý důvod: Dostavba Temelína by se nevyplatila, protože ceny elektřiny na burze stále více klesají. „To je výsledkem německé zelené politiky pro obnovitelné zdroje energie," napsal Halitzky ve své první reakci na zrušení temelínského tendru. Díky rozvoji obnovitelných zdrojů energie se již ekonomicky nevyplatí další rozvoj velmi riskantní jaderné technologie," dodal Hallitzky.

http://www.br.de/nachrichten/temelin-akw-ausbau-gestoppt-100.html

23.454 připomínek proti finanční podpoře jaderné energetiky

9.4.2014 Nachrichten.at

Linec/ Brusel – Rozhodnutí Evropské unie o britské jaderné elektrárně má přímé dopady na temelínské plány

Pokud nepřijde do června tohoto roku příslib finančních garancí, zastaví firma ČEZ výběrové řízení pro stavbu nových jaderných bloků v lokalitě Temelín, řekl v pondělí generální ředitel firmy ČEZ Daniel Beneš. České plány na financování dostavby jaderné elektrárny Temelín odpovídají zcela přesně plánům Britů na stavbu nové jaderné elektrárny Hinkley Point C v jižní Anglii.

Projekt Hinkley Point je nyní předmětem hlubšího šetření Evropské komise s přímými důsledky také na dostavbu české jaderné elektrárny Temelín. Neboť obě tyto jaderné elektrárny se dají postavit pouze s masivní finanční podporou státu, kterou by musela EU extra schválit.
Proti britským plánům se aktivizovalo Horní Rakousko. Hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení) mluví v této souvislosti o důležitém etapovém vítězství. „Do 7.dubna, tedy do konce lhůty pro připomínkování šetření Evropské komise, bylo poslání Evropské komisi 23.454 připomínek z Horního Rakouska. Včetně oficiálního stanoviska země Horní Rakousko a rakouské spolkové vlády a tří rakouských energetických firem: Verbund, Linz AG a Energie AG.

Připomínky přišly se stejným odůvodněním: schválení finanční podpory pro jaderné elektrárny by bylo v rozporu s evropskou směrnicí o hospodářské soutěži a vedlo by k masivní deformaci trhu. Elektřina z jaderných elektráren by tak byla oproti elektřině z jiných zdrojů v rozporu s právem EU neúměrně upřednostňována. A sice miliardovými částkami: státem garantovanou cenou elektřiny z nových jaderných zdrojů po dobu 35 let, která odpovídá trojnásobku současné ceny elektřiny na mezinárodní burze s elektřinou. Přepočteno na plánovaný výkon jaderné elektrárny Hinkley Point by dosahovala denní (!) finanční podpora elektřiny z této elektrárny 4 miliónů euro, řekl Anschober.
„Pokud Evropská unie státní dotace pro elektřinu z jaderné elektrárny Hinkley Ponit neschválí, bude nemyslitelná také podobná státní podpora pro nové bloky jaderné elektrárny Temelín.

http://www.nachrichten.at/nachrichten/politik/landespolitik/23-454-Einwendungen-gegen-Atomkraft-Subvention;art383,1355714

I přes Fukušimu se Japonsko vrací k jaderné energetice

11.4.2014 Die Presse.com

Japonská vláda v pátek přijala energetický plán, který ruší výstup země z jádra, přijatý po havárii ve Fukušimě.

Tři roky po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima se japonská vláda rozhodla – a to i přes obrovskou nevoli japonských občanů – pro obnovení jaderné energetiky. Japonský kabinet přijal v pátek v Tokiu energetický plán, který který ruší výstup země z jádra, přijatý po havárii ve Fukušimě. V přijatém dokumentu se počítá s jadernou energií jako s důležitým energetickým zdrojem pro zásobování země elektrickou energií.

Japonský ministr průmyslu Toshimitsu Motegi zdůraznil, že závislost země na jaderné energii se díky četným přijatým opatřením velmi snížila. Konkrétní čísla k jednotlivým podílům v energetickém mixu nechává přijatý energetický plán otevřená. Vláda pouze stanoví podíl jaderné energie, který má být zajištěn, řekl Motegi. Plán vlády musí ještě projít schválením členů parlamentu.

Japonsko před havárií ve Fukušimě v roce 2011 – největší jadernou havárií po Černobylu – krylo téměř třetinu své energetické potřeby elektřinou z jaderných elektráren. V rekaci na závažnou havárie v roce 2011 přijala japonská vláda Demokratů plán na výstup z jaderné energie. Chybějící produkce elektřiny byla doplněna dovozy ropy a plynu – japonská obchodní bilance tak spadla hluboko do červených čísel.
V Japonsku však na konci roku 2012 převzali moc liberální demokraté. Předseda vlády Shinzo Abe přesvědčoval poslance své strany a koaličního partnera Nová Komeito dlouhé měsíce, aby dali svůj souhlas s novým energetickým plánem země. Budhisticky orientovaná Komeito jadernou energii zcela odmítá.

Podle výzkumů veřejného mínění je také dvakrát tolik Japonců proti znovuobnovení provozu 48 tamních jaderných reaktorů než lidí, kteří jsou pro obnovení jejich provozu. Poslední výzkum veřejného mínění japonského deníku Asahi z minulého týdne dokonce ukázal, že pro vystoupení Japonska z jádra je 80% japonských obyvatel. Vedle katastrofy samotné jsou hlavním důvodem jejich skepse přetrvávající problémy firmy Tepco při odstraňování následků havárie.

http://diepresse.com/home/panorama/welt/1591502/Trotz-Fukushima-kehrt-Japan-zur-Atomkraft-zuruck

Fukušima: firma Tepco vypouští kontaminovanou vodu do Pacifiku

9.4.2014 Borse.de

Provozovatel havarované japonské jaderné elektrárny Fukušima, firma Tepco, začala ve středu odvádět spodní vodu v areálu jaderné elektrárny přím do Pacifiku. Denně firma vyvádí cca. 100 tun této vody do nádrží s vodou, ve kterých se spodní voda smíchá s vysoce kontaminovanou chladicí vodou, zde uloženou. V nádržích se pak měří radioaktivní zatížení takto smíchané vody a pokud jsou tyto hodnoty pod povolenými limity, je pak vypouštěna do Pacifiku.

Firma Tepco prohlásila, že se voda vypouští do moře, pokud obsahuje méně než 1 Bequerel Césia 134 a Césia 137. Beta-záření vypouštěných radioaktivních materiálů pak musí být nižší než 5 Bequerelů na litr vody.

Provozovatel elektrárny, firma Tepco, se snaží podle vlastních výpovědí dostat problémy s kontaminovanou vodou pod kontrolu. Důvodem je, že firmě Tepco dochází místo pro umístění kontejnerů s vodou v areálu elektrárny, V areálu havarované jaderné elektrárny je vysoce kontaminovaná voda, která byla použita k chlazení tamních reaktorů, skladována v 1.000 litrových nádržích. V areálu se nyní nachází asi 480.000 tun kontaminované vody. Jak sdělila firma Tepco v pátek, plánuje se však další velké navýšení kapacity skladovacích nádrží pro radioaktivně zatíženou vodu. Kapacita se má od dubna zvýšit na 800.000 tun.

Spodní voda se dostává různými trhlinami v reaktorové schránce dovnitř reaktoru , přijde do kontaktu s palivovými soubory a těžce se tak kontaminuje. Provozovatel tak musí denně odčerpávat z reaktorů kolem 400 tun spodní vody. K tomu se pak přidává asi 300 tun chladící vody, která má předejít přehřátí palivových souborů.

700 tun radioaktivní vody denně jsou pro provozovatele elektrárny problémem. Skutečnost, že to bude nyní o 100 tun méně, ulehčí situaci v areálu havarované jaderné elektrárny, ale samotnou situaci to neřeší. Aby Tepco zamezilo další vnikání spodní vody do reaktorů, chce začít v červnu stavět ochrannou zeď ze zmrzlé země. Vláda dá na toto opatření 47 miliard jenů z peněz daňových poplatníků.

 

http://www.boerse-go.de/nachricht/fukushima-betreiberfirma-leitet-kontaminiertes-wasser-in-den-pazifik-ab,a3714942.html

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře