Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Osmdesátiletá jeptiška jde do vězení za průnik do jaderného areálu (+ další jaderné zprávy)

Osmdesátiletá jeptiška jde do vězení za průnik do jaderného areálu / Fukušima: další netěsnost v nádrži s radioaktivní vodou / Praha odmítá cenové garance za elektřinu z Temelína / Zelená energetika v Austrálii nabírá zcela opačný kurs / Budapešť: Protest Greenpeace proti rozšíření jaderné elektrárny Paks.

  • osmdesatileta-jeptiska-jde-do-vezeni-za-prunik-do-jaderneho-arealu-dalsi-jaderne-zpravy

Osmdesátiletá jeptiška jde do vězení za průnik do jaderného areálu

19.2.2014 Focus.de

Za své antiatomové protesty musí nyní 84-letá řádová sestra z USA pykat. Dostala téměř 3 letý trest za to, že vnikla v roce 2012 spolu s dalšími aktivisty do jaderného zařízení Oak Ridge.

Americký soud v úterý uložil trest 35 měsíců vězení 84leté řádové sestře, která v roce 2012 spolu se dvěma dalšími aktivisty pronikla do jaderného zařízení Oak Ridge ve státě Tennessee. V noci na středu o tom informovala agentura Reuters.

Megan Riceová se v červenci před dvěma lety za doprovodu Michaela Walliho a Grega Boertjeho-Obeda, které soud poslal na 62 měsíců do vězení, pomocí nůžek na kov prostříhala do areálu Y-12 v Oak Ridge. V tomto komplexu Spojené státy zpracovávají a skladují uran. Je to jedno z největších tamních skladovacích zařízení pro uran.

Průnik trojice do komplexu údajně narušil jaderný provoz a způsobil škody za více než 8500 dolarů. Podle médií znamenal ostudu pro americké úřady, neboť ukázal na nedostatečná bezpečnostní zabezpečení.

Obhajoba tvrdila, že akce byla jen symbolická a že jejím cílem nebylo zařízení poškodit. Úřady v této souvislosti prohlásily, že aktivisté se nedostali do blízkosti jaderného materiálu.

http://www.focus.de/politik/ausland/kriminalitaet-nach-anti-atomprotest-haft-fuer-84-jaehrige-nonne_id_3625488.html

Fukušima: další netěsnost v nádrži s radioaktivní vodou

20.2.2014 Focus. de

Z poničené japonské jaderné elektrárny Fukušima uniklo dalších minimálně 100 tun radioaktivně zamořené vody.

Netěsnost byla nalezena v noci na středu a ucpána během čtvrtečního dne, informoval provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, firma Tepco. Nepočítá se přitom s tím, že vy se uniklá voda dostala až do Pacifiku.

Jedná se podle všeho o největší netěsnost od srpna minulého roku, kdy uniklo 300 tun radioaktivní vody z jiné nádrže v elektrárně. V důsledku silného zemětřesení a následné vlny tsunami došlo v březnu 2011 k vážnému poškození tří ze šesti reaktorů jaderné elektrárny Fukušima, v nichž došlo k tavení jaderného paliva. Tepco chladí reaktory vodou z moře. V nádržích, kde je skladována použitá radioaktivní voda, jsou však velmi často netěsnosti, které vedou k úniku radioaktivní vody do okolního prostředí.

http://www.focus.de/finanzen/news/wirtschaftsticker/konjunktur-weiteres-leck-in-wassertank-in-der-atomruine-fukushima-gefunden_id_3628864.html

Praha odmítá cenové garance za elektřinu z Temelína

6.2.2014 Focus.de

Nová česká středo-levá vláda v České republice šlape na brzdu plánům na dostavbu kontroverzní jaderné elektrárny v Temelíně.

Nová koaliční vláda není ochotná financovat garantovanou výkupní cenu pro elektřinu z nových temelínských bloků. Informoval o tom český sociálně-demokratický premiér Bohuslav Sobotka. Cenová garance pro proud z Temelína by znamenala velkou finanční zátěž pro domácnosti a firmy na několik desítek let.

Česká polostátní energetická společnost ČEZ požadovala od českého státu garantovanou výkupní cenu, pro zajištění miliardových výdajů spojených se stavbou dvou nových jaderných bloků v Temelíně. Ochránci životního prostředí proti tomu hlasitě protestují. Jaderná elektrárna Temelín leží asi 60 kilometrů od hranice s Bavorskem.

http://www.focus.de/finanzen/news/wirtschaftsticker/unternehmen-prag-lehnt-preisgarantie-fuer-temelin-atomstrom-ab_id_3597033.html

Zelená energetika v Austrálii nabírá zcela opačný kurs

17.2.2014 Spiegel.de

Austrálie je na tom ve srovnání s Německem lépe: slunce svítí v ročním průměru dvakrát více než v Německu, poušť je 15krát delší, což znamená, že má Austrálie 15krát více místa pro offshore větrné elektrárny. Ale i přes tyto vynikající podmínky pro zelenou energetiku se čisté zdroje energie v Austrálii pod vedením stávajícího premiéra Tonyho Abbotta dále nerozvíjejí. A sice záměrně.

Čtyři měsíce po svém vstupu do funkce zrušil tento australský politik téměř vše, co mělo co do činění s ochranou klimatu. Opustil národní klimatickou komisi, zkrátil ekologické programy a na klimatický summit ve Varšavě v listopadu 2013 neposlal ani jediného ministra. Kromě toho chce Abbott zrušil daň na vypouštění emisí CO2, zavedenou v Austrálii v roce 2012 – považuje ji potiž za „socialismus v roušce ochrany životního prostředí". Také okamžitě zlikvidoval plán předchozích vlád na zavedení emisního trhu s CO2 – certifikáty.

Je to energetický obrat špatným směrem, který nemá obdoby. Ještě nedávno byla Austrálie považována za „pionýra" zelené energetické revoluce, podobně jako Německo. Abbottovi předchůdci tak chtěli zrušit jednotvárnou energetiku, postavenou především na fosilních elektrárnách. Tři čtvrtiny elektřiny se totiž v Austrálii vyrábí v hnědouhelných elektrárnách. Austrálie patří k zemím s nejvyššími emisemi CO2 na obyvatele. „Změna klimatu je největší morální výzvou našeho života," prohlásil bývalý australský sociálně-demokratický premiér Kevin Rudd v roce 2010.

V září loňského roku však ve volbě prohrál a nový australský premiér vidí svět poněkud jinýma očima než jeho předchůdce. Abbott již dříve označil studie o klimatických změnách za absolutní odpad. Jeho nejlepší odborník pro hospodářství Maurice Newman považuje klimatické změny za „šílenou představu vědců". Místo toho se nyní jedná o bizarních návrzích jako systematický odstřel velbloudů, protože tato zvířata prý vypouštějí klimatu škodlivý metan. Klimatická politika Austrálie se dle názoru amerického ekologického výzkumníka Rogera Pielke nyní podobá spíše frašce než tragédii.

Premiér Abbott ospravedlňuje změnu klimatické a energetické politiky především náklady zelené energetické revoluce, které musí občané a firmy nést na svých bedrech. Například tak 350 největších australských emitentů skleníkových plynů, především těžebních společností a energetických distribučních firem, muselo doteď platit 24 australských dolarů za tunu vypuštěného CO2 (v přepočtu 15 euro). V Evropské unii nyní stojí certifikát na tunu CO2 asi 5 euro.

http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/australiens-energiewende-rueckwaerts-schlechtes-beispiel-deutschland-a-950397.html

Budapešť: Protest Greenpeace proti rozšíření jaderné elektrárny Paks

3.2.2014 Euronews.com

V Budapešti protestovali aktivisté z organizace Greenpeace také v pondělí proti plánovanému rozšíření jaderné elektrárny Paks 100 kilometrů jižně od maďarského hlavního města. Tentokrát rozvěsili protestní plakáty na známu sochu svobody na vrchu Gellert. Protestní akce tak byla vidět z téměř každého místa maďarské metropole. Greenpeace spolu s dalšími organizacemi také poslali dopis zástupcům parlamentu a požadovali zastavení plánů na dostavbu maďarské jaderné elektrárny. Argumentovali přitom tím, že dostavba jaderného zařízení bude velmi nákladná. Peníze se mají podle nich investovat spíše do obnovitelných zdrojů a bezpečných technologií než do jádra.

Brigitta Bozso z Greenpeace k tomu říká: „Když nyní investuje miliardy do rozvoje jaderné energetiky, nebudeme již mít dostatek peněz na rozvoj alternativních zdrojů energie. Kromě toho tím opět finančně zatížíme daňové poplatníky.
Maďarská jaderná elektrárna z dob Sovětského svazu má být s pomocí ruské půjčky rozšířena o dva nové jaderné bloky. Nové reaktory by měly být uvedeny do provozu v roce 2023. Kapacita jaderné elektrárny se tak má zdvojnásobit.

http://de.euronews.com/2014/02/03/budapest-greenpeace-protest-gegen-akw-paks/

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře