Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Boj o Afriku

Emil Kalabus

"Čína je hlavním obchodním partnerem Afriky," prohlásil to jihoafrický prezident Jacob Zuma na prvním čínsko-africkém summitu v roce 2015, "Toto partnerství může mít pro Afriku jedině pozitivní výsledky," uvedl také s poukazem na to, že Afrika představuje zhruba třetinu světové populace.

Čína, která je druhou největší ekonomikou světa po USA, má na takzvaném černém kontinentu více než milion pracovníků a působí zde více než 2000 čínských firem.

Bezúročné půjčky, školné pro tisíce Afričanů a další investice v celkové hodnotě 60 miliard dolarů (v přepočtu 1,5 bilionu korun) slíbila Čína na rozvoj Afriky.

Peníze mají jít v příštích třech letech na financování deseti programů v oblastech, jako je zemědělství, industrializace, odstraňování chudoby nebo ochrana životního prostředí. Nejméně rozvinutým africkým zemím čínský prezident Si Ťin-pching , slíbil smazat "vládní dluhy" s nulovým úrokem a splatností na konci roku 2015.

  • boj-o-afriku

 

Afrika je nejbohatší kontinent světa, který neustále pláče po nedostatku peněz. Je zajímavé, že právě ten nejbohatší kontinent světa, tolik trpí nedostatkem. Pod povrchem Afriky, pod pouštěmi i vrstvami úrodné půdy je zlato i diamanty a všechny ty nerostné suroviny, které tak nutně potřebujeme.

Je fakt, že Číňané stále více stupňují svou přítomnost na africkém kontinentu. Západní veřejnost má tendenci vnímat to jako hrozbu nebo dokonce novou vlnu kolonizace. Čína ale pro Afriku nepředstavuje jen bezohlednou těžbu surovin a miliony kolonialistů, ale i rozvoj zdravotnictví, školství a sociálních programů. Afrika je dnes také díky Číně bohatší než kdykoli v historii.

Jako obvykle se v Evropě mluví o čínské kolonizaci Afriky, dobývání přírodních zdrojů, zotročování místního obyvatelstva nebo naopak invazi čínské pracovní síly, zatímco místní populace zůstává v chudobě. Čas od času se ozve lamentování, že Evropané vyklidili Afriku a zanechali ji napospas dobyvatelům.

Na evropské a vůbec západní aktivity v Africe se přitom už raději zapomnělo.

Pohled na stránky místních novin a reálné projekty ukazují, že čínská přítomnost v Africe neodpovídá našim mýtům o vykořisťování, kolonizaci a dobývání. Čínsko-africká spolupráce má mnoho podob, o nichž se na Západě příliš nemluví.

Přestože čínské zájmy v Africe jsou a byly především obchodní, v poslední době je vidět, že se rozšiřují na další projekty včetně humanitárních. Během deseti let čínská vláda investovala do rozvojových projektů přes jeden a půl bilionu korun, mimo jiné i na instalaci solárně napájených semaforů v Monrovii, hlavním městě Libérie, nebo na sto lůžek nemocnice v provincii Nimba. V mosambickém Maputu zase financovala Národní školu výtvarného umění a v Alžírsku dokonce operu. Celá řada projektů se nevěnovala podpoře důlního průmyslu, ale stavbě nemocnic a škol, a to v nejchudších zemích jako je zmiňovaná Libérie, které si Evropa všímá výhradně kvůli ebole.

Zároveň je nutné zdůraznit, že africké vlády se nestaly jakýmisi čínskými klienty. Číňané nepředstavují pro Afriku zdaleka jediného významného obchodního partnera, na jejím území stále

více působí další hráči, které zajímá její potenciál.

Angolská vláda například letos označila za nejdůležitější partnery kromě Číny i Indii a Japonsko, mezi prioritními státy se ale objevilo i Německo, Francie či Brazílie.

Afrika jako celek je v současné době bohatší než kdy dřív. Mimo jiné i díky Číně. Čínská přítomnost v Africe má jistě i negativní rovinu, mimo jiné v podobě provázání místních politiků s čínskými firmami nebo vzájemné podpory s diktátorskými režimy. Přesto ale stěží můžeme mluvit o kolonizaci. V celé miliardové Africe je pouze na milion Číňanů, zatímco ve Spojených státech jich je skoro čtyřikrát tolik. Nemluvě o velikosti vzájemného obchodu.

Evropské starosti o Afriku mohou být důsledkem neschopnosti se definitivně vyrovnat s vlastní koloniální historií. Elity Západu na celý kontinent nahlížejí jako na vlastní a těžko snáší konkurenci. Jak si jinak vysvětlit, že z čínské přítomnosti má obavy třeba Francie, která ve svých bývalých koloniích stále vojensky zasahuje, podporovala řadu diktátorů a jen za poslední čtyři roky se zapletla do konfliktů ve čtyřech afrických zemích?

A že nevidíme, jak se chovají velké západní firmy v mnoha afrických státech, například drastické vysídlování místních obyvatel nadnárodní těžařskou společností Rio Tinto v Mosambiku, zatímco kritizujeme společnosti čínské? Může za to mesiánská představa, že "černý kontinent" čeká na milosrdnou záchranu z našich rukou.

Co když celá migrační vlna afrického obyvatelstva a jejich přesídlování do Evropy je řízeno velkými západními firmami a spřízněnými místními politiky a mafiány, aby se bez problémů západní dobyvatelé dostaly k nevysychajícím africkým zdrojům? Víme, že konkurence v Africe je veliká a praktiky firem mohou být poněkud špinavé, protože o peníze jde v první řadě.

Možné je to, že příliv migrantů z Afriky je dalším promyšleným kolem v boji o Afriku.

Nebo je to další šílená konspirační teorie?

Ať tak či tak, Afrika je nejbohatší kontinent světa s nejchudším obyvatelstvem. Čína napomáhá úroveň běžných obyvatel pozvednout.

Zdroj: http://sirova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=241426

http://zpravy.tiscali.cz/visi-nad-afrikou-hrozba-cinske-kolonizace-243553

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře