Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Oheň, střelba a nenávist. Lidé se bouří, protesty probíhají ve 38 státech USA

Ve Fergusonu po osvobození policisty zněla střelba a hořely budovy. Na předměstí Fergusonu byli zraněni dva agenti FBI. Nepokoje ve městě Ferguson potvrzují existenci palčivých problémů v americké společnosti. Problémy nelze překonat bez podstatné změny stávajícího sociálně politického modelu.

  • ohen-strelba-a-nenavist-lide-se-bouri-protesty-probihaji-ve-38-statech-usa

V americkém městě Ferguson pokračují masové nepokoje kvůli rozhodnutí dát za pravdu policistovi, který zastřelil černošského mladíka. Podle posledních informací policie zadržela 80 účastníků protestů.

Tragické události ve Fergusonu, jež následovaly po zastřelení neozbrojeného osmnáctiletého Američana Michaela Browna policistou, názorně svědčí o vysokém stupni napětí v americké společnosti, která je i nadále rozdělena podle rasové příslušnosti. Jde o velmi vážné projevy rasové diskriminace. Do poslední chvíle se to mocenské orgány snažily zatajit a informace o nepokojích zamlčovat.

Dnes je jasné, že policie nasazuje sílu neúměrně. Používají prostředky nikoli z policejního, ale z armádního arsenálu. A proto bijí američtí ochránci lidských práv na poplach.

Také OSN je znepokojena velkým počtem úmrtí mladých Afroameričanů při střetech s policií v USA.
Prohlásil to nejvyšší komisař OSN pro lidská práva Zeid Raad al Hussein.

V noci na středu se zúčastnilo asi 3000 lidí mírové protestní akce ve Washingtonu. Podle informace amerických masmédií se konaly podobné akce také v Bostonu a New Yorku, kde se jich zúčastnilo asi 1500 a 3000 lidí. Protestní akce proběhly celkem ve 38 státech USA.

Co se děje v USA?

Protesty ve Fergusonu jsou důsledkem neúspěšné politiky americké vlády na všech úrovních, řekl CNN profesor politologie ze státu Ohio Jason Johnson.

Expert z ruského ústavu problémů mezinárodní bezpečnosti Alexej Feněnko má za to, že události ve Fergusonu jsou důsledkem politiky USA v 70. letech:

-Tenkrát, v 70. letech, se Amerika tak nechala unést politickou korektností, že o rasových problémech se prostě nemohlo v americké společnosti vůbec jednat. Pro politiky to bylo prostě nebezpečné pro jejich kariéru. Avšak nemoc, když se o ní nemluví, se nikam neztratí, jen je zahnána do hloubky. A to všechno postupně v americké společnosti dozrávalo.

Podle slov experta spočívá problém v tom, jak teď zahájit otevřenou diskusi o rasových otázkách – po tom, jak se po téměř 30 let demonstrativně přecházely mlčením.

Situace využívají Rusové, aby poukázali na skutečnost, že ve Fergusonu je povoleno všechno, co se nesmělo na Majdanu. Opět nepřímo poukazují na dvojí metr americké geopolitiky a myslím, že poukazují právem.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko je pobouřeno rozhodnutím americké vlády rozehnat demonstranty ve Fergusonu, buldozéry a obušky. Toto rozhodnutí není přijatelné a odporuje demokracii.

Navíc, americký senátor Ron Paul varuje USA před přehnanou militarizací policie. Všímá si, že policie je těžce vyzbrojována na úkor demokratických principů země:
„Je zde příliš mnoho byrokratů se zbraněmi, příliš mnoho zákonů, příliš mnoho předpisů, příliš mnoho věznic, navržených tak, aby chránily stát. Svobody lidí, jsou zapomenuty. Vzhledem k tomu se ekonomika stále zhoršuje. Nepřiměřenost rozdělení bohatství, které je způsobeno ekonomickou intervencí je konstantním, doutnajícím problémem, který se může obrátit od potyček s právními předpisy v něco mnohem většího. Když jsou příčiny nepochopeny, emoce mohou snadno vzplanout."

Emoce však vzplály a co bude dál nikdo netuší. Nesmíme zapomínat, že demonstrace v podstatě začali již v květnu.

Hlavní město USA v květnu zachvátili demonstrace typu, které USA vyvážejí a implementují po celém světě. Organizátoři demonstrace proti Obamovi jí nazvali: Do USA přišlo „americké jaro". Hlavním požadavkem demonstrantů, kteří tehdy vystoupili je odstoupení prezidenta, viceprezidenta a generálního prokurátora USA a uzavření všech vojenských základen USA v zahraničí. Organizátoři demonstrací jsou američtí důstojníci ve výslužbě. Slibují, že v nejbližších měsících zachvátí „americké jaro" celou zemi a zúčastní se ho až 30 milionů lidí.

Z toho můžeme usuzovat na skutečnost, že nespokojenost lidí v americké společnosti narůstá geometrickou řadou a nejde pouze o Ferguson a zastřeleného mladíka. V Americe dnes jde o mnohem víc...

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/news/2014_11_26/V-prubehu-nepokoju-ve-Fergusonu-bylo-zadrzeno-pres-40-lidi-9105/

http://reason.com/blog/2014/08/15/on-ferguson-ron-paul-says-a-culture-of-v

http://zpravy.idnes.cz/ferguson-usa-nepokoje-policista-darren-wilson-nebude-stihan-za-smrt-michaela-browna-g32-/zahranicni.aspx?c=A141125_065329_zahranicni_skr

http://czech.ruvr.ru/news/2014_11_26/Na-predmesti-Fergusonu-byli-zraneni-dva-agenti-FBI-4653/

http://www.ze-sveta.cz/?p=19182

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře