Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Putinova šachová partie

Výkonný ředitel české Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS František Masopust ve svém listopadovém vyjádření došel k podobnému závěru jako my ubozí pisálkové zde na CFP již v březnu. A jaké, že jsou ty závěry pana výkonného ředitele?

  • putinova-sachova-partie

Pan Masopust řekl, že od samého začátku byl přesvědčen, že sankce nic neřeší, že nic dobrého nepřinesou. A to i těm, kteří je zavádí. Ve větší míře sankcemi trpí země, které, jako Česko, mají těsné obchodní vztahy s Ruskem. Ano, někdo může říct: "Ale co, my dodáváme do Ruska pouze 5 % z celkového objemu exportu." Ale nikdo nespočítal, kolik těch ohromných objemů českých dodávek v Evropské unii ve výsledku jde na ruský trh. Nikdo nespočítal, kolik německých firem nakupuje naše součástky k svému zařízení, které je poté vyváženo do Ruska. A snížení tohoto německého exportu je skutečnou ranou i pro Čechy.

Protiruské sankce jsou přímou ranou pro český export.

Pro některé české firmy jsou sankční opatření cestou k jejich likvidaci.

A je to přesně to co jsme zde na CFP mnozí předznamenali. Psali jsme o tom, že sankční protiruská politika je špatná, a že si takovou politikou řežeme pod sebou ekonomickou větev.

Osvícení či prozření v tomto duchu postihuje čím dál více států EU. Sankční euforie opadá a nastává kocovina. Evropské státy počítají škody.

Evropská unie zjistila, že není připravena na další zesílení ekonomického nátlaku na Rusko. Ministři zahraničí zemí EU konstatovali po bruselské schůzce rozkol ve svých řadách ohledně situace kolem Ukrajiny.

Evropská unie již začala hledat způsob, jak napravit situaci. Víme, že hlava evropské diplomacie Federica Mogheriniová sdělila, že posuzuje možnost obnovení dialogu s Moskvou, a je dokonce ochotna ji navštívit. Řekla, že protiruské sankce nepomohou samy o sobě překonat ukrajinskou krizi.

Poslední bruselská diskuse ukázala, že země EU nemají stejný názor na situaci na Ukrajině, to mimochodem přiznal polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna. Velká Británie a Polsko vyzývají k zpřísnění sankcí, zatímco Maďarsko, Slovensko, Řecko a Kypr jsou proti tomuto kroku. Španělsko a SRN mají mírumilovnou náladu. Belgie, Irsko, Dánsko a Rakousko jsou neutrální. Srbsko odmítlo výzvu Eurokomise ohledně připojení se k sankcím.

Z hlediska politologa Vladimira Šapovalova, EU sama sebe přivedla do úzkých a nyní se pokouší zachovat si tvář:

- Je zcela jasné, že dříve nebo později dojde k vystřízlivění. Objeví se objektivnější hodnocení a mínění. Rusofobie nemůže trvat v Evropských elitách do nekonečna, dokonce s ohledem na nátlak USA na vedení EU a na veřejné mínění.

Připomeňme si nedávné prohlášení předáka bulharské strany Ataka Volena Siderova, který vyzval z tribuny Národního shromáždění vedení členských zemí Evropské unie, aby zrušilo sankce vůči Rusku. Označil je za idiotské.

Podle slov politika bylo Bulharsko už dvakrát ve svých dějinách zataženo do války s Ruskem a pokaždé to pro ně skončilo národní katastrofou. Siderov je přesvědčen, že evropští lídři by měli začít prosazovat politiku v zájmu vlastních států a přestat se chovat jako vazalové ve vztazích s Washingtonem.

Americký prezident Barack Obama má zjevně těžkosti, aby EU zavedla nové sankce proti Rusku. Obama ve čtvrtek překvapivě řekl, že na Rusko nejvíc udělá dojem, jednota západní aliance a ne nové sankce. Nicméně v Evropě po skončení South Streamu panuje kocovina. Také náklady na záchranu Ukrajiny nemůže EU financovat ze své hotovosti.

Navíc, financování ukrajinské kampaně etnických čistek zůstalo jaksi na samotných US a jejich daňových poplatnících. MMF říká, že Ukrajina nesplnila podmínky pro jejich 17 miliardovou $ půjčku.

Zdá se, že kocovina postihla Ameriku, EU a Ukrajinu zároveň. Zřejmě opravdu nastává vystřízlivění.

Zástupci US těžařských společností nezískali svůj Donbas a tak supi z MMF jsou připraveni k odletu.

Že by Putin vyhrál další kolo šachové partie? Ukončení projektu Jižní proud teoreticky odvádí z Evropy teplo, a jeho nahrazení cestou přes Turecko je další ranou pro EU. Turecko vytrhlo EU z ruky plynový ventil.

Snad právě proto se nyní Německá kancléřka Angela Merkelová zasazuje pro pokračování v jednáních s Ruskem o otázkách zásobování Evropy energií, mj. o projektu výstavby plynovodu Jižní proud. Ano je to ten samý projekt plynovodu Jižní proud, který nedávno Putin osobně ukončil pro nevypočitatelnost Evropských partnerů.

Co se týká Ukrajiny, Putin může Ukrajinu zruinovat. Má silnější trumf než Evropa a USA. Je to obchod. Ukrajinský byznys, například metarulgie a strojírenství, které mají základny na proruském východě země, jsou tradičně a velmi silně orientovány na Rusko. Kam jinam by ostatně měly být zaměřeny? Propojení pochází ještě z dob Sovětského svazu a rozpad impéria na tom moc nezměnil. Kdo by nahradil ztráty, pokud tento byznys začne skomírat? Evropa? Amerika? To těžko. Možné by to bylo za předpokladu, že chce někdo ze Západu investovat desítky, možná stovky, miliard euro do Ukrajiny bez toho, že by si byl jistý návratem investice. A nikdo takový se nikde nenachází.

Zdá se, že Putin má zase všechno důkladně promyšleno a vychutnává si svou dobře rozehranou šachovou partii. V klidu dohrává svou hru a pozoruje nervozitu a bezmoc soupeře, těsně před matem.

Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2014/11/evropa-je-unavena-z-ukrajiny-sankci.html

http://www.nwoo.org/2014/12/14/rusko-po-jednohlasnem-rozhodnuti-kongresu-o-vyslani-smrtici-pomoci-kyjevu-varuje-ze-by-na-ukrajinu-mohlo-vyslat-vojska/

http://czech.ruvr.ru/news/2014_12_15/Merkelova-chce-projednat-Jizni-proud-8226/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře