Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Šokující využití stříbra. Lék i komodita, se kterou se obchoduje na burzách.

Emil Kalabus

Stříbro, chemická značka Ag (lat. Argentum) je ušlechtilý kov bílé barvy, používaný člověkem již od starověku. Vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů.

Stříbro se využívá už mnoho tisíc let, dokonce dříve než zlato. Chaldejci ve svém hlavním městě Babylónu zhotovovali stříbrné šperky již před 6000 lety. Dokud nebyla objevena bohatá stříbrná ložiska v Americe, byl zářící bílý kov stejně populární a drahý jako zlato.

Hérodotos, přezdívaný jako otec historie, pravil, že žádný z perských králů např. nepil vodu, jež byla přepravována v nádobách bez příměsi stříbra. Přítomnost stříbra ve vodních tancích zaručovala delší trvanlivost vody, což bylo zvláště důležité při vojenských konfliktech, kdy nebyla k dispozici čerstvá voda z přírodních zdrojů. Další příklad využití stříbra v medicíně pochází z Makedonie, kde používali stříbrné desky k dosažení lepšího hojení ran. Jednalo se pravděpodobně o první pokus v prevenci nebo léčbě chirurgických infekcí. Postříbřené přípravky využíval také Hippokrates pro léčbu vředů a podpoření hojivosti zranění.

  • sokujici-vyuziti-stribra-lek-i-komodita-se-kterou-se-obchoduje-na-burzach

První záznam o využití dusičnanu stříbrného jako lékařského činidla se datuje do začátku osmého století našeho letopočtu. O dvě stě let později středověký perský lékař Avicenna použil stříbrné piliny k pročištění krve či k léčbě zápachu z úst a také, aby zabránil abnormálnímu tlukotu srdce. V 16. století aplikoval Paracelsus stříbro interně a také použil stříbro jako louh pro léčení ran, což je praxe, která přetrvává dodnes.

Běžnou praxí při objevování Ameriky byla již zmiňovaná přítomnost stříbra v nádobách na vodu. Vzhledem k velkým vzdálenostem, na které musela být voda přepravována, hrozilo její znehodnocení. Obyvatelé tuto skutečnost řešili vhozením stříbrné mince do cisteren s vodou i mlékem, aniž by si byli vědomi, že šlo o prevenci růstu bakterií. Vysoce postavené rodiny měly ve své kuchyni stříbrné nádobí a servírovaly jídlo na stříbrných tácech. Oživování vody pomocí stříbra se využívá dodnes, ovšem moderními metodami. Mezi dvěma stříbrnými elektrodami ponořenými ve vodě probíhá elektrický proud. Tato metoda se používá ve vodních zásobárnách u zaoceánských parníků i v kosmických korábech.

Do roku 1800 se tedy rozšířilo povědomí o účinnosti stříbra při léčbě kožních vředů, zlomenin a hnisajících ran stejně jako o výhodnosti skladovat kapaliny v nádobách s příměsí stříbra. 
Stříbro je bezpečné a účinné antibiotikum, což dokládá i historie. Ionty stříbra ovlivňují látkovou výměnu buněčného systému bakterií, potlačují jejich dýchání a bazální metabolismus. Bakterie se udusí. Částice stříbra nenapadají škodlivé mikroorganismy přímo, ale působí jako katalyzátor, který se v průběhu času na produktu nespotřebovává, v lidském organismu se nehromadí, dochází k jeho vyloučení. Aktivace účinků stříbra je velmi rychlá, bakterie, mykózy a některé viry odumírají v průběhu 5-6 minut.

Použití v průmyslu

V průmyslu se používá stříbro v mnoha oblastech. Většina z nás nosí běžně stříbro přímo na těle v podobě amalgámových plomb. Průmyslově vyrobený počítač, tablet nebo telefon, který právě používáte k četbě tohoto článku, také obsahuje stříbro – pravděpodobně v podobě pájecího materiálu u tištěných spojů. Stříbra se využívá při výrobě automobilů. I v chemickém průmyslu se používá jak koloidní stříbro, tak běžné stříbro a jeho sloučeniny ve velkém množství. Denně vidíme stříbro v zrcadle a optických médiích. Všechny tyto věci denní potřeby se průmyslově vyrábějí ve velkém množství, aby je mohli využívat miliardy lidí. 

Kovové stříbro i jeho sloučeniny jsou základním prvkem vysoce účinných miniaturních elektrických článků (baterií), používaných v moderních náramkových hodinkách a mnoha dalších malých elektrických spotřebičích. V organické syntetické chemii jsou stříbro a jeho sloučeniny využívány jako katalyzátory některých oxidačních reakcí. Příkladem je výroba formaldehydu oxidací methanolu.
Sloučeniny stříbra jsou základem celého průmyslového odvětví – fotografického průmyslu, které se zabývá výrobou produktů pro získávání fotografií a filmů. Průmyslová výroba fotovoltaických článků a celých solárních elektráren.

Ponožky a košile proti pachu

Dva němečtí výrobci (Medima a Silvertex GmbH) začali před několika roky nabízet prádlo, které není cítit, i když se potíme. První z nich vyvinul speciální ponožky a druhý košile. V obou případech výrobci vetkali do tkaniny tenké stříbrné vlákno.

Nepříjemný tělesný zápach vyvolává aktivita bakterií, které rozkládají pot. Stříbro jejich množení brzdí a přispívá k tomu, že k rozkládání potu dochází v podstatně omezenější míře a člověk není tolik cítit.

Trenýrky pro armádu

Před třemi roky vzbudila pozornost novinka ve výzbroji britské armády. Bojové antibakteriální trenýrky. V oblastech, kde jsou vedra, měla zabránit opruzeninám, svědění v rozkroku a podobným problémům v okolí intimních orgánů.

Využívala podobného principu jako zmíněné ponožky a košile. Drobné částečky stříbra byly vetkány do látky, kterou výrobce navíc impregnoval koloidním (tedy na velice malé částice rozptýleným) stříbrem.

Spoření do fyzického stříbra

Dnes je v mnoha státech světa běžné spořit do fyzického stříbra. V současnosti je fyzické držení stříbra pro investiční účely nejvíce rozšířené v USA, na Středním východě a v některých asijských zemích. V Evropě jsou pak na předních místech severské státy. 

Stříbro, stejně jako jiné drahé kovy je komoditou s kterou se obchoduje na světových burzách. Základní a nejznámější je burza Londýn, ta zveřejňuje průběžně výsledky obchodování tzv. Lodnon FIX a London SPOT. Světová cena stříbra je pak udávaná v dolarech za trojskou unci (USD/oz).

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře