Věda dosáhla mnoha úspěchů, ale nahání také hrůzu
- Podrobnosti
- Blogy / Emil Kalabus|
- 1. únor 2017|
- Emil Kalabus|
- 9682 x
Emil Kalabus
Vypadá to, že se blížíme tomu, co zatím bylo možné pouze ve sci-fi. To vše nám nabízí současná věda. Vědci s plným zaujetím zápasí s „jednorukým banditou“, aniž by se hracího automatu dotýkali. Nebo ovládají invalidní vozík pouze tím, že na něj soustředí své myšlenky. Umožňuje jim to technologie přeměňující elektrické signály mozku na čitelné znaky. Postiženým lidem by mohla výrazně usnadnit život.
Kde jsou etické hranice vědy a co nám přinese jejich nedodržení?
Věda má totiž dvě tváře stejně jako pověstný Hyde a Jekyll. „Zatímco z obličeje jednoho vyzařovalo dobro, v rysech toho druhého bylo jasně a nepřehlédnutelně vepsáno zlo.“ Kdo je zlověstný Edward Hyde a co jej pojí s doktorem Jekyllem, čestným a spořádaným občanem? Podaří se Jekyllovi zkrotit své vlastní já a touhu po jiném životě? Proč nám jedna část vědecké obce nezištně pomáhá, zatímco ta druhá se nás snaží zničit vynálezy čím dál více sofistikovanějších zbraní?
Vzpomeňme třeba na takového Teslu. Nikola Tesla toho vynalezl tolik, že bez něj by naše století bylo jen těžko takové, jaké je. Vynalezl rádio, televizi, střídavý proud, transformátor, neonové světlo, dálkové ovládání, roobty, rentgenové paprsky, radar, mikrovlny a tucty dalších přelomových věcí. Dokonce ale předvídal zrození internetu, chytré telefony a bezdrátovou datovou komunikaci.
Tesla věřil,že jednoho dne budou stroje obdařeny svou vlastní myslí. Správně předpověděl vzestup robotů a umělou inteligenci. Sám v roce 1898 vyrobil dálkově ovládanou lodičku, kterou nazval teleautomaton, Byla předvedena na Madison Square Garden davu šokovaných a zmatených diváků. Většina lidí v té době ani netušila, že existují radiové vlny, takže přihlížející nedokázali pochopit, jak Tesla dokáže kontrolovat pohyby lodi a její malá světýlka jen pomocí své vysílačky. Mnoho lidí považovalo Teslovu dálkově ovládanou loď za čirou magii.
Tesla předvídal také moderní létající stroje, a to už v době, kdy bylo letectví teprve v plenkách. Později také zkoumal užití antigravitace. Jeho patent z roku 1928 na elektřinou poháněný létající stroj nemá křídla ani vrtule. Před svou smrtí pak Tesla navrhl plány na pohon vesmírné lodi. „Po těchto experimentech jsem plánoval postavit létající stroj, který by byl schopný letu nejen vzduchem, ale také meziplanetárním prostorem. Své plány jsem ale musel opustit. Byly pro to dva důvody: za prvé, neměl jsem peníze na to, abych mohl pracovat tajně. Ale hlavním důvodem bylo, že v Evropě začala velká válka a já jsem nechtěl, aby mé vynálezy byly zneužity k zabíjení!“
Nikola Tesla prohlašoval, že vynalezl v roce 1930 smrtící paprsek, který nazval Teleforce. Zařízení bylo schopné generovat intenzivní a cílený paprsek energie, který mohl být použit k likvidaci nepřátelských bitevních letounů, zahraničních armád nebo čehokoli, co by lidé chtěli, aby neexistovalo.
Tzv. paprsek smrti nebyl nikdy sestaven, protože byl Tesla přesvědčen, že by byl využit pro to, aby se jednotlivé kraje a země zničily navzájem během chvíle. Tesla navrhl, že by národ mohl vždy zničit cokoli, ale jen do vzdálenosti 200 mil. A že tento přístroj bude představovat ochrannou zeď, aby země nebyla napadána.
Řekl také, že bylo vyvinuto velké úsilí, aby tento vynález byl ukraden. Jeho pokoj byl prozkoumán, rozebrán, také doklady měl na jiných místech a zloději tak odešli s prázdnou.
V roce 1898 Tesla prohlašoval, že sestavil malé oscilační zařízení, které při zapojení v jeho kanceláři bylo tak silné, že se málem zřítila celá budova a vše kolem. Jinými slovy - zařízení může údajně simulovat zemětřesení. Uvědomil si potenciální nebezpečí, které takové zařízení může způsobovat. Někteří teoretici věří, že vláda nadále využívá Teslovy výzkumy na místech, jako je HAARP na Aljašce.
Věda Teslu stále objevuje. V mnoha oblastech však překonala i jeho sny.
Vědci z různých zemí dnes vytvářejí bizarní hybridy lidí a zvířat, které mohou rozsévat paniku ve společnosti. Jen za posledních deset let ohromil pokrok v oblasti genového inženýrství vědce i obyčejné pozorovatele.
Dnes může stvořit nové formy života dokonce i student a to v domácích podmínkách. Zákony se bohužel nepřijímají tak rychle, aby mohly tyto hrátky vědců nějak omezit.
Nové formy života nejsou protizákonné, mohou ale být pro společnost nebezpečné. Nedá se totiž předpovědět, co se stane, když se začnou takové bizardní formy rozmnožovat. Vědci z celého světa ale čekají na chvíli, kdy budou moci seznámit s novým tvorem celý svět – odhalit to, co se zdálo být ještě nedávno absolutní fantazií.
Jako příklad můžeme uvést následující: vědci vyvinuli myši s umělým lidským chromozomem. Bylo to označeno za průlom, jehož výsledkem může být objevení nových způsobů léčení celé řady chorob. Podle Lifenews.com dosáhli vědci z Wisconsinské univerzity velkého úspěchu v transplantaci buněk lidského embrya do mozku myší. Buňky začaly růst a po čase začaly být myši díky jim chytřejší. Tyhle myši se mohou dostat z labyrintu a dokážou reagovat na určité signály mnohem rychleji, než před transplantací.
Samozřejmě věda potřebuje peníze a ty přišly ke slovu. Investoři vidí v genovém inženýrství zdroj budoucích fantastických zisků. A jsou to především peníze, přicházející z nejbohatších uzavřených kruhů, které ženou vývoj kupředu, nikoliv snaha po zlepšení kvality života.
Skvěle vybavené laboratoře farmaceutického průmyslu otevírají možnosti, o jakých se genetikům před dvaceti lety ani nesnilo. Vědcům se daří křížit nekřížitelné, k rostlinám přimíchávají geny z říše zvířat a naopak. Nikdo neví, jak se takový hybrid bude chovat v dalších generacích. Objevují se stále hrubší (a z pohledu přírody drzejší) zásahy do nejzákladnější struktury. Dokladem toho jsou GMO potraviny.
Je obrovským úspěchem vědy, že dokáže propojit mechanická zařízení nebo robotické systémy, aby umožnilo člověku interaktivně ovládat stroje v místech, kam se nemůže dostat, nebo mohl ovládat myšlenkami protetické náhrady namísto amputovaných rukou či nohou, případně celé exoskeletony v případě ochrnutých jedinců.
Ale je zde i druhá tvář hodného doktora Jekylla pan Hyde. A právě onen zlý pan Hyde vytváří ony zbraňové systémy, které jsou určené k zabíjení, například laserová děla s účinností střelby která se bude blížit 100 procentům. Zásadní rozdíl mezi střelnou zbraní nebo raketou na jedné straně a laserem na straně druhé, je to, že paprsek nemá hmotnost. Nejenže tedy nenese žádnou neužitečnou zátěž (plášť, roznětku, řídicí systémy, palivo…), ale především jeho směr neovlivňuje zemská tíže. Neletí proto jako granát po balistické křivce, která se před střelbou musí vypočítávat, ale po dokonalé přímce.
S laserem tedy půjde ničit nejen letící rakety, ale dokonce i dělostřelecké projektily. Výstřel navíc nezpůsobí zpětný ráz, takže i zbraň s velkou palebnou silou teoreticky může nést lehký dopravní prostředek nebo dokonce pěšák.
Další obrovskou předností je rychlost: paprsek se pohybuje rychlostí světla. Střelce tedy vůbec nemusí zajímat rychlost, směr ani kličkování cíle, stejně jako vítr a další rušivé vlivy - na co zamíří,
to trefí...
Je bez debat, že věda dosáhla mnoha úspěchů, ale nahání také hrůzu. Ta věda má dvě tváře, stejně jako pověstný Hyde a Jekyll. „Zatímco z obličeje jednoho vyzařovalo dobro, v rysech toho druhého bylo jasně a nepřehlédnutelně vepsáno zlo.“
https://cz.sputniknews.com/czech.ruvr.ru/2014_02_09/Hybridy-lidi-a-zvirat-katastrofa-nasich-dnu/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IV.)
- Nejhorší zákon v historii ČR! Vláda může padnout už zítra!
- Jakov Kedmi - bývalý šéf izraelské tajné služby k ruskému Orešniku
- Ministr zahraničí Maďarska o povinné branné povinnosti v EU
- Z Russkoj Vesny - válečný příběh, který bude jednou zfilmován!
- Z AVIA.PRO (3.12.2024): Ruská raketa Oreshnik bude schopna dosáhnout Spojených států za 1000 sekund
Související články