Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Inflace v Británii překonává historická maxima. Situaci dále komplikuje recese

Spojené království se potýká s rychlým růstem inflace, která v červenci dosáhla 10,1 %. Jedná se o nejvyšší inflaci za posledních čtyřicet let, přesněji od února 1982.

Stejně jako ve většině ostatních zemí se podle tamního statistického úřadu na růstu inflace ve Velké Británii podílely především rostoucí ceny energií a pohonných hmot, ale významně také dražší potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny potravin meziročně "vyskočily" o 12,7 %, například mléko zdražilo téměř o třetinu a těstoviny o čtvrtinu. V porovnání s předchozím měsícem vzrostly ceny na britských ostrovech o 0,6 %. To bylo více, než odborníci odhadovali. Jejich prognózy pro toto období počítají s mírně nižším meziročním růstem o 9,8 %.

  • inflace-v-britanii-prekonava-historicka-maxima-situaci-dale-komplikuje-recese

Británie má i nadále nejvyšší inflaci mezi nejvyspělejšími ekonomikami G7. Přitom USA vykázaly inflaci 8,5 %, Německo 8,4 %, Kanada 7,6 % a Francie 6,8 %. K vyšší inflaci přispívá i slabá libra: zdražením dovozu si Británie část inflace vlastně dováží ze zahraničí. Právě silné zaměření na zahraniční obchod, který byl vždy jednou ze silných stránek britské ekonomiky, jí dnes přináší vyšší inflaci.

Snížení inflace je hlavní prioritou

Zvládnutí inflace je také hlavní prioritou místního ministra financí Nadhima Zahawiho. Tento přední člen Konzervativní strany a kandidát na premiéra prohlásil, že vláda přijímá opatření nejen v oblasti měnové politiky, ale také prostřednictvím daňových a výdajových rozhodnutí a reforem s cílem zvýšit produktivitu a růst britské ekonomiky ve snaze snížit inflaci.

Bank of England již před několika týdny předpověděla, že místní ekonomika se v posledním čtvrtletí roku 2022 dostane do recese. Ve skutečnosti - pokud bychom za definici recese považovali obecně přijímané pravidlo dvou po sobě jdoucích čtvrtletí nulového nebo nižšího růstu - se Británie v recesi již nachází. Ve druhém čtvrtletí klesla o 0,1 % a je zřejmé, že pokles bude pokračovat i v současném třetím čtvrtletí. Bank of England se to snaží ovlivnit zvýšením základní úrokové sazby. Naposledy ji zvýšila o půl procentního bodu na 1,75 %, což představuje nejvýraznější zvýšení úrokových sazeb od roku 1995.

Ačkoli údaje za červenec v zemích Evropské unie ještě nejsou k dispozici, budou pravděpodobně vyšší než v červnu. Průměrná inflace tehdy dosáhla rekordních 9,6 %. K zemím, kde došlo k jejímu nejvyššímu nárůstu, patří Česká republika, kde se inflace v červenci vyšplhala na 17,5 procenta. Na prvním místě žebříčku je také Slovensko, kde inflace v červenci dosáhla 13,6 procenta.

Zdroj: https://olivialacenova.blog.pravda.sk/2022/08/23/inflacia-v-britanii-prekonava-historicke-maxima-situaciu-navyse-komplikuje-recesia/ 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře