Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Polsko proti Nord Streamu

  • stream-nord
Polsko je připraveno použít všechny právní prostředky k tomu, aby zablokovalo výstavbu Nord Streamu, zejména poté, co Dánsko, Švédsko a Finsko souhlasily s vedením plynovodu svými teritoriálními vodami. Jde o to, že Poláci tvrdí, že plynovod, pokud bude pouze uložen na mořském dně a ukotven, změní profil - výšku - dna, což prý zejména ovlivní přístav ve Svinoústí a Štětíně.

Poláci trvají na tom, aby plynové potrubí bylo plně zanořeno do mořského dna, protože profil, podle Andrzeje Borowiece z Námořního úřadu ve Štětíně umožňuje obsluhu lodí s ponorem do 14,5 metru.

Podle nezávislých odborníků vše zavinily sedimenty řeky Odry - původně byl přístav přístupný lodím s ponorem do 17,5 metru. Za celou věcí stojí ovšem ještě rivalita se Severním přístavem v Gdaňsku. Buď v Gdaňsku nebo ve Svinoústí měl být totiž vybudován terminál na „odkapalnění" LNG, jediný na Baltu. Polská vláda rozhodla o tom, že bude postaven nejen závod na tuto fázi zpracování LNG, ale přímo závod na výrobu LNG, která je přeci jen náročnější. Motivem mělo být zbavení se závislosti na ruských dodávkách plynu.

V současné době je závod ve Svinoústí ve výstavbě, stejně tak, jako je ve výstavbě  norský Skangass LNG, a očekává se výstavba Stockman LNG v RF. Dlužno podotknout, že jediným  výrobním závodem v severní  Evropě je Snohvit LNG u norského Hammarfestu, kam je přiváděn plyn z norských nalezišť (Albatross, Askeladd) v Barentsově moři. Snohvit ovšem, s ohledem na technologické výpadky běží na 60% (v provozu od 2006/7), takže bude problém najít i pro dokončený polský výrobní závod (nikoli terminál) klienty.

Gdaňsk by problémy s ponorem lodí neměl. Vládě, která kryje 65% investice do závodu na výrobu zkapalněného plynu (může jít až o půl miliardy euro), šlo před třemi lety také o to, zavést v loděnici ve Svinoústí výrobu lodí pro přepravu LNG (sic!).

Gdaňské loděnice se tehdy připravovaly na privatizaci holandskému rejdařství, které je z větší části uzavřelo. Nicméně asi ve Varšavě nebylo známo, že lodě na LNG staví Samsung, Mitsubishi a Kawasaki, v Evropě pak loděnice Rosenberg v Norsku. Ostatně princip „ložení" LNG je znám jako tzv. Moss-Rosenbergův systém (není jediný). Norové přirozeně technologické licence neprodávají. Každopádně, nová loď na dopravu LNG/LPG stojí podle rejdařství Hoegh LNG sídlícího v Oslo 9-10 mld Kč, což pravděpodobně přesahuje realizační možnost loděnice ve Svinoústí.

Ani sám závod to nebude mít jednoduché, protože cesty k terminálu/výrobě budou vždy balastní. Před závěrem poznamenejme, že lodě, s jejichž obsluhou přístav Svinoústí zatím počítal (Norman Lady) mají ponor 10,641 m, a druhdy vlajková loď ČNP, Vítkovice II, (ovšem na sypké hmoty nikoli LNG), měla ponor 11,2 m, což  je přesně to, co odpovídá přístavní specifikaci tonáže lodě v BRT potažmo nosnosti DWT.

Polští politici chtějí požádat o pomoc německé Zelené, a spoléhají na jejich obstrukční schopnosti v Bundestagu. Mezitím příprava a realizace Nord Streamu pokračuje, zejména té větve, která má být uvedena do provozu v roce 2011. Druhá větev plynovodu dlouhého 1220 km mezi Vyborgem a Greifswaldem bude uvedena do provozu o rok později, při celkové kapacitě 27,5 mld m3 dopravovaného plynu ročně. V roce 2013 má být přifázováno ložisko Štokmanskoje.

Akcionáři plynovodu jsou Gazprom (51%), dále e.on-Ruhrgas a BASF-Wintershall (obě skupiny po 20%) a holandský Gasunie (9%).Chování našich severních sousedů lze vysvětlit jen tím, že nevědí, co si s velkolepou „plynovou" investicí počnou. A stále slýchají jen jobovy zvěsti: třeba tu, že plyn z Nord Streamu dostanou po dopravě přes - Českou republiku.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře