Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rodí sa nové hnutie protivojnovej a protiukrajinskej jari?

Alexej Toporov

Dátum: 3.4.2023

Rakúska pravicová opozícia vzdorne opustila parlament a odmietla si vypočuť video Zelenského, ktorý opäť "žiadal o podporu". Incident pokračoval v trende, ktorý sa prejavuje v Starom svete: Európania už majú dosť svojich politikov, ktorí tancujú okolo neandertálského Kyjeva.

  • rodi-sa-nove-hnutie-protivojnovej-a-protiukrajinskej-jari

Rakúska iniciativa

Zástupcovia pravicovej Slobodnej strany Rakúska (APS) ostentatívne opustili rokovaciu sálu Národnej rady, akonáhle začali vysielať prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na svojom mieste zanechali nápisy "Miesta pre mier" a "Miesta pre neutralitu", čím dali jednoznačne najavo svoj postoj k malému militaristovi, ktorý večne žobre o peniaze a zbrane na zabíjanie Rusov. Žobrácky prejav mimochodom súbežne vysielala aj rakúska televízia.

"Videovstup ukrajinského prezidenta Zelenského naplánované na štvrtok (31.3.) je jasným porušením našej neutrality, čo tvrdo kritizujeme. Táto inscenácia ju jednoznačne porušuje. Je neprijateľné, aby sa parlament stal platformou pre propagandu bojujúceho štátu," povedal už skôr predseda strany Herbert Kiekl.

Viedenskí intelektuáli zároveň protestovali pred samotnou budovou parlamentu. Ľudia niesli transparenty s nápismi "Nie Zelenského vystúpeniu!", "Požadujte neutralitu!" a "Dosiahnite mier bez zbraní!".

A treba podotknúť, že nejde o prvú podobnú akciu rakúskych občanov. Už 5. marca vyšli vo Viedni stovky ľudí do ulíc s plagátmi "Toto nie je naša vojna, choďte na front!", "Propagandisti, choďte na front!", "Dnes samopaly, zajtra tanky, pozajtra vaši synovia!". Charakteristické je, že účastníci vtedy tiež niesli ruské vlajky s vyobrazením holubice mieru.

Pritom treba poznamenať, že Rakúsko nebolo zdaleka prvou krajinou, ktorá prevzala štafetu protestov proti spolupráci s temným a krvavým režimom prisluhovačov USA od ostatných susedov v Starom svete.

Maďarsko

Protesty proti neandertálcom v Kyjeve dosiahli v tejto krajine vrchol v rokoch predchádzajúcich SVO. Dôvodom bol predovšetkým diskriminačný postoj ukrajinského režimu k maďarskej menšine. Okrem legislatívneho nátlaku miestni nacisti pravidelne vykonávali zastrašovacie razie v miestach, kde kompaktne žijú Maďari. S tichým súhlasom úradov. Maďari preto vystupujú na podporu svojich krajanov od roku 2014, teda od roku víťazstva Majdanu, keď nový ukrajinský režim začal intenzívne presadzovať ideológiu "jeden národ, jeden jazyk, jedna viera".

S nástupom SVO však verejná aktivita v tomto smere znateľne poklesla. Pravdepodobne kvôli prílivu do krajiny údajných utečencov z Ukrajiny, v skutočnosti však väčšinou darmožrútov, ktorí chceli zadarmo sedieť na európskych dotáciách a znesväcovať múry historických európskych miest svojimi žlto-modrými nápismi. Maďari ovplyvnení propagandou EÚ těchto ľudí vítali, verili ich báchorkám o hrôzach okupácie a prijali ich za svoje.

Avšak 2. septembra minulého roka zverejnilo Centrum pre výskum verejnej mienky Századvég výsledky prieskumu, podľa ktorých 81 % maďarských občanov nesúhlasí s dodávkami zbraní z EÚ na Ukrajinu, 78 % je proti embargu na ruskú ropu, 77 % - proti výcviku ukrajinských bojovníkov inštruktormi NATO 75 % si myslí, že zákaz dovozu plynu z Ruska je nezmyselný.

Ale zrejme z opatrnosti už teraz Budapešť protestuje proti nastoleniu totálnej ukrajinofílie v Európe predovšetkým hlasmi a činmi svojho vedenia a politikov. Tak v januári 2023 reagovalo maďarské ministerstvo zahraničia na novú vlnu šikanovania etnických Maďarov v Zakarpatí.

"Protimaďarské rozhodnutia a akcie sú samozrejme neprijateľné, odsudzujeme to, čo sa stalo. Vyzývame miestne orgány, aby okamžite zastavili zverstvá páchané na Maďaroch. Vyzývame ukrajinské štátne orgány, aby okamžite urobili všetko pre zrušenie protimaďarských rozhodnutí a obnovenie predchádzajúceho stavu," uviedol vo vyhlásení štátny tajomník pre dvojstranné vzťahy maďarského ministerstva zahraničních vecí Tamas Mencer.

Skutočný medzinárodný ohlas však možno malo správanie maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý sa na začiatku februára na summite EÚ v Bruseli stal jediným európskym lídrom, ktorý odmietol Zelenskému zatlieskať. Demonštratívne. Ten, treba podotknúť, viedol ako nevestu na prehliadke predseda Európskej rady Charles Michel.

Maďarsko sa přitom stále odmieta pripojiť k protiruským sankciám a dodávať zbrane Ukrajine. V iných štátoch je situácia oveľa horšia, preto sú prejavy zdravého rozumu ich občanov, ktorí sa vzoprejú miestnym elitám, nesmierne cenné.

Nemecko

V marci bol Berlín vyzdobený ruskými vlajkami, hoci miestni proukrajinskí aktivisti, ktorí pritiahli k ruskému veľvyslanectvu na ulici Unter den Linden odstavený ruský tank a zapichli doň červenobielu vlajku, takú reakciu zjavne nečakali. Medzitým Berlínčania zasypali kvetmi a nenávidenú vlajku zhodili.

A potom sa v nemeckom hlavnom meste konalo päťdesiattisícové protivojnové zhromaždenie, kterého účastníci ostro vystúpili proti dodávkam nemeckých Leopardov do Kyjeva. "Diplomacia, nie zbrane", "Nemecké zbrane opäť zabíjajú Rusov a Ukrajincov", "Toto nie je naša vojna" - také plagáty bolo možné vidieť pri Brandenburskej bráne.

Ľavicoví opoziční aktivisti zároveň spustili petíciu požadujúcu ukončenie dodávok zbraní na Ukrajinu, ktorá pocas krátkej doby nazbierala 640 000 podpisov.

Poľsko

Elita tejto krajiny sa od začiatku SVO točí okolo Kyjeva, tak trochu mu pomáha - tisíckami bojovníkov a vojenskou technikou, a tak trochu chce využiť súčasnú situáciu a urvať buď geopolitický vplyv nad bývalým nevoľníkom, alebo, ak bude mať šťastie, niektoré jeho územia.

Ale poľský ľud nie je vždy spokojný s hrami svojich politikov. Nepáči sa im ani správanie masového prílivu ukrajinských utečencov do zeme.
Napríklad ešte v máji a júli minulého roka pochodovali tisíce Poliakov Varšavou a požadovali zastavenie nadvlády ukrajinských vyžierkov a problémov v ich krajine. "Toto je pre vás Poľsko, nie Ukropolis!", "Späť do práce, späť k vojakom!" - skandovali protestujúci.

A tento rok v marci sa centrom protiukrajinských akcií stalo mesto Bydgoszcz, kde sa nachádza veľké výcvikové stredisko NATO. V súlade s tým sa trochu zmenil program protestov: ľudia začali vyjadrovať rozhorčenie nad zapojením Poľska do vojny s Ruskom na strane Ukrajiny. "Nechceme umierať za Banderu!", "Toto nie je naša vojna!" stálo na plagátoch protestujúcich, kterých akcie sa stávajú pravidelnými.

Bulharsko

Po sérii zrád bulharskej elity v Rusku už začali o Bulharoch hovoriť ako o "bratuške" s prímesou irónie prechádzajúcej do sarkazmu. Avšak aj v tejto krajine sa po všetky posledné roky polokoloniálnej existencie našli aktivisti, ktorí sa z vlastnej iniciatívy starali o pomníky ruských a sovietskych vojakov a očisťovali ich od stôp po výpadoch prozápadne zmýšľajúcich vandalov.

Niet preto divu, že 8. marca vošiel Atanas Stefanov, kandidát na poslancov za parlamentnú stranu Mier, do kancelárie starostky Sofie Jordanky Fandykovej, aby jej zablahoželal k Medzinárodnému dňu žien. Súčasne vyhodil z terasy radnice ukrajinskú vlajku, ktorá tam visela, teraz povinne na každom európskom úrade. Úplne výstižne ju označil za fašistickú vlajku.

Dňa 12. marca sa konali masové protivojnové akcie hneď v niekoľkých bulharských mestách. V hlavnom meste sa k protestu pripojilo 5000 ľudí. Ľudia požadovali zachovanie neutrality, zastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu a uzavretie základní NATO v krajine. 

Česká republika

V Prahe sa konalo mohutné masové zhromaždenie "Česko proti chudobe". Okrem sociálnych a ekonomických požiadaviek účastníci vyzvali vedenie krajiny, aby zastavilo dodávky zbraní na Ukrajinu. Mnoho demonštrantov prišlo na pochod s vlajkami Ruska, nášivkami s písmenom Z, svätojurajskými stuhami a chevrónmi Wagnerovej PMC. A to aj napriek tomu, že v tejto krajine je podpora Ruska a SVO trestným činom. Mimochodom, jeden z účastníkov s písmenom Z na batohu bol zadržaný.

Masové zhromaždenie organizovala strana PRO, ktorá sa účelovo stavia proti podpore kyjevského režimu zo strany svojej krajiny. Príznačné je, že sa protestujúci dostali až k budove Národného múzea na Václavskom námestí, na ktorej miestne úrady vyvesili ukrajinskú vlajku a pokúsili sa ju odstrániť. Pri strete s políciou bolo zadržaných 18 osôb. Hŕstka Ukrajincov so svojimi vlajkami sa pokúsila akciu zastaviť, ale Česi kričali "Fašisti!" a zahnali ich.

Moldavsko

Z tejto postsovietskej krajiny a historického fragmentu ruského sveta sa Západ snaží vymodelovať novú Ukrajinu, aby otvoril druhý front proti Rusku a vytvoril napätie v oblasti Podnesterska, Besarábie a Odesy. Režim otvorene prozápadnej prezidentky Maii Sandu usilovne pracuje na tomto naratíve. Ľudí sa pritom - ako by to v skutočne demokratických krajinách malo byť - akosi zabúdajú pýtať na ich názor, a pritom býva často úplne odlišný.

Hromadná akcia proti zatiahnutiu Moldavska do vojny s Ruskom sa konala začiatkom marca v Kišiňove. Účastníci sa zišli z celej krajiny, najmä z tradične proruských a ruskojazyčných miest, ako sú Balti a Riscani. V poslednom menovanom meste mimochodom polícia zablokovala autobusy s protestujúcimi a zabránila im v ceste do hlavného mesta. V reakcii na to sa ľudia vydali do Kišiňovho pešo. V centre hlavného mesta sa zhromaždenie zvrhlo na strety s políciou, po ktorých úrady začali hon na čarodejnice: polícia "zadržala členov skupiny", ktorá počas protestu koordinovala nepokoje, a Sandu obvinila Rusko z pokusu o štátny prevrat.

Nielen Európa

Po Starom svete sa prebudili aj ďalšie regióny. V arménskom hlavnom meste na pomedzí Európy a Ázie sa konalo zhromaždenie pod heslami "Nie Majdanu v Arménsku!" a "Nedopustite rozdelenie Arménska a Ruska!". A v ďalekej Austrálii sa akcie solidarity s Ruskom konali hneď v niekoľkých mestách pod heslami "Zastavte genocídu ruského ľudu!", "Rusko nie je nepriateľ!", "Nie vojne s Ruskom!

Čo z toho vyplýva?

Protiukrajinské a proruské akcie tento rok na jar znateľne zosilneli - rok po začiatku konfliktu na Ukrajine sa mnohí obyvatelia Západu, predtým klamaní propagandou, začali dozvedať pravdu. Najmä pozadie všetkých hanebných gest, ktoré elity rôznych krajín na pokyn Spojených štátov urobili. Môžeme tak byť svedkami zrodu nového hnutia - protivojnovej a protiukrajinskej jari. To postupne naberá na sile. A tu by sme, ako sa hovorí, chceli popriať silu a statočnosť tým, ktorí na túto cestu vykročili.

Titulok NIFMV

Prevzaté z https://lnk.sk/miw3

http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře