Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Prolhaný deník

Ivo Bubeník

Tak tvrdě nazvat deník je pro někoho nepřijatelné, já si to však dovolím proto, že tenhle deník si nic jiného za své lhaní a manipulaci nezaslouží. Vysvětlím proč. Nejprve k článku s titulkem na 1. straně „Peníze z české vody mizí do zahraničí“. Na oko se informace jeví jako velmi serózní, de facto však nesdělují nic o tom, kdo tuto katastrofální situaci pro odběratele zavinil a hlavně posvětil. Byly to pravicové vlády, které prosazovaly tzv. strategické partnery. Navíc byly podíly či akcie jednotlivých VaKů (včetně PVaK) prodávány za tzv.účetní ceny tedy zjevně korupčně a nevýhodně. Autor článku klouzavě popíše prostě jen výsledek - souvislosti se potlačí - nesdělí. Jisté obce na Zlínsku se snažily situaci zachránit a soudily se, bohužel (Zlínská radnice v čele se STAN a ANO) si sice nasypala popel na hlavu, ale klidně po vyhraných volbách 30 letou nemravnou smlouvu pro celé Zlínsko akceptovala. Závěrem řečeno: Peníze mizí do zahraničí díky blbosti polistopadových vlád a zastupitelstev hlavně těch tzv.pravicových, co velebili podnikatele typu Koženého a Bakaly či firmu Vivendi alias Veolii.

  • prolhany-denik
  • prolhany-denik

 

Druhý článek, který si dovoluji kritizovat je téhož data (1.září). Jde o moudra poradce ministra financí a ekonoma Aleše Michla pod názvem „ Dáreček za tři a půl bilionu“ . Oč v něm šlo? Autor napadá politiky, kteří zrovna nyní před volbami zastropovali důchodový věk a marně hledá ekonomická zdůvodnění. Prý politici zadělali na jistou ekonomickou katastrofu. Zkrátka a dobře jde o celkový obrovský dluh, který se důchody postupně naakumuluje, až na pro Michla nepřijatelných 3,5 bilionu. Řečeno vládní hatmatilkou tj. podkladových materiálů - Ukončení zvyšování důchodového věku při dosažení 65 let zvýší vnitřní nerovnováhu systému (rozsah nekrytých závazků u současných účastníků systému o cca 77,5 % HDP (v hodnotách HDP roku 2015 cca 3,5 bilionu korun).

Pro pořádek uvádím jaký byl dluh na důchodech v roce 1995 dle deníku HN. Tehdy se psalo, že „Oddělený důchodový fond by musel mít tisíce miliard, aby se nezadlužil“. 2760 mld korun by se muselo již tehdy vložit do odděleného důchodového fondu, aby byl kapitálově krytý a nezadlužil se. A aby byl schopen vyplatit vše, co náleželo jeho účastníkům. Tedy už tehdy šlo o biliony korun! Ekonom Michl však nic z toho nevzpomíná. Dluh ovšem vznikl ( snad omylem) tím, že premiér Klaus a jeho boys provedli „skvělou“ privatizaci (odstátnění) podnikových aktiv, které měly a mohly důchody ufinancovat. Ponechali důchodový systém jako tzv.průběžně financovaný z toho, co se vybere na sociálním zabezpečení. Jinak řečeno na hrbu státu (daňových poplatníků). Penzijní systém však světe div se, v době všeobecné privatizace privatizován (odstátněn) nebyl!? Protože stát svá značná aktiva trestuhodně ztratil (prodejem podniků za pakatel) , má všechny dnešní a i ty budoucí problémy a pořádný dluh! Opakuji, na tuhle katastrofu bylo zaděláno v ranných 90. letech minulého století za vlád „jedinečné pravice“ ODS. To ovšem Aleš Michl jako pravičák prozradit nechce. Dnes ovšem vinu s financováním důchodů či zastropováním háže na ministerstvo práce, které patří soc.dem. Takže se věk odchodu do penze zastropoval a bude dočasný klid. Dluh se opět zamaskoval tak fikaně jako to dělaly vlády předešlé. A jak je to jinde?

V 90.letech jsem opravdu záviděl mladým ekonomům v daleké Chile, která se chlubila jak snadno přešla na soukromé fondy a zbavili stát financování důchodů, dnes je údajně také v problémech. Švýcarský penzijní starobní systém má zjednodušeně řečeno 3 pilíře. Povinný privátní a státní, a nepovinný privátní. A přestože výjimečně soukromé fondy lidem nějaké to procento z výnosů seberou, vše funguje ke spokojenosti pojištěnců, důchodců i investorů. Odchody do penze-zastropování tam mají podobně, jenže mi máme navíc důchodový dluh . Vlády v Česku jako ostatně ve všem hodně, ale hodně prznily.

Foto z HN. (viz. fotogalerie)

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře