Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Česká republika si ve jménu ochrany před Ruskem nechá rozkrást vojenský rozpočet za nesmyslné investice. Kdo nás pak ochrání před islámským terorismem?

Stockholmský mezinárodní institut mírových výzkumů (SIPRI) zveřejnil výroční zprávu o světových výdajích na obranu za rok 2018. Vloni utratily armády za zbraně a vybavení rekordní sumu za celou dobu monitorování - 1,8 bilionu dolarů, což je o 2,6 procenta více než v roce 2017.

  • ceska-republika-si-ve-jmenu-ochrany-pred-ruskem-necha-rozkrast-vojensky-rozpocet-za-nesmyslne-investice-kdo-nas-pak-ochrani-pred-islamskym-terorismem

 

Vojenské výdaje USA vzrostly o 4,6 procenta, Číny o 5 procent, Saúdské Arábie o 6,5 procenta, a Turecka až o 24 procent. Mezi světové lídry v růstu vojenských výdajů ovšem patří jiní matadoři – Arménie (+33 procent), Lotyšsko (+24 procent), Ukrajina (+21 procent), Litva (+18 procent), Česká republika (+18 procent) a Kazachstán (+16 procent).
 
Jak je ale možné, že Rusko už několik let po sobě důsledně snižuje vojenské výdaje? Podle údajů SIPRI opustilo dokonce první pětici (v níž bylo od roku 2006) a v absolutních hodnotách obsadilo v roce 2018 "ostudné" šesté místo za Francií.
 
Nejspíš s tím nějak souvisí i fakt, že zatímco obrovská a bohatá Indie hodlá nakoupit pro svou armádu 464 kusů nejnovější verze tanku T-90MS za 1,93 miliardy dolarů, což činí při oficiálním dnešním kursu ČNB 22,72 Kč/ USD přibližně 44 miliard Kč, a maličká chudá ČR hodlá pro svou miniarmádku nakoupit 210 ks BVP za 54 miliard Kč. Nemluvě o budoucích logistických nákladech, které v průběhu příštích cca 20 let přesáhnou nákupní cenu nejméně čtyřikrát.
 
Kdysi nás udivovaly astronomické vojenské výdaje USA. Mezitím se s oblibou beletristicky i filmově zpracovávané rozkrádání rozpočtových prostředků Pentagonem a vojenskoprůmyslovým komplexem USA stalo realitou i v ČR.
 
Efektivita ruských investic do ozbrojených sil a obranného průmyslu je z našeho pohledu až neskutečná. V čem je tedy problém? Především v definování cílů. Ministerstvo obrany ČR si jako cíl stanovilo účelné vynakládání peněz na své akviziční projekty. Zásadní je ale něco jiného - správné stanovení samotných „účelů“, na které hodlá armáda peníze vynakládat. V tom je Rusko celé světelné roky nejen před ČR, ale před všemi zeměmi NATO včetně USA. Míč je v tom ovšem na straně politiků.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře