Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Budoucnost léčebného konopí v Čechách

Užití konopí pro léčebné účely je v České republice legální již od letošního dubna. Ovšem zavedení tohoto zákona do praxe poněkud pokulhává. Specifický druh konopí, který se má dovážet z Nizozemska, nemají lekárny ještě k dispozici. Elektronické recepty, bez kterých nelze konopí získat, stále nefungují. Podle posledních zpráv se léčivo dostane k nemocným až na sklonku letošního roku.

  • budoucnost-lecebneho-konopi-v-cechach

Další nemalou překážkou je podle adiktologa Tomáše Zábranského také vysoká cena za léčebné konopí a množství povolené měsíční dávky. „Není možné, aby možnost se tímto způsobem léčit mělo pouze pár procent pacientů s příjmem přesahujícím padesát tisíc korun.
A to ještě jen ti s méně závažnými nemocemi, protože na více závažnou diagnózu těch třicet gramů jednoduše nestačí“.

Jak uvedl Zábranský, jež stál u počátku tvorby legislativy    o léčebném konopí, proces legalizace konopí u nás doprovázela spousta nestandardních okolností. Například, že vyhláška přesně a striktně povoluje dovážet pouze určité typy konopí.

Z veřejnosti neznámého a vědecky neobhajitelného důvodu se stalo, že české ministerstvo zdravotnictví
se ve své vyhlášce rozhodlo připustit k léčebnému použití v České republice pouze čtyři typy konopí,
které charakterizuje obsahem dvou nejlépe prozkoumaných účinných látek – delta-9tetrahydrokanabinolu
a cannabidiolu. A jakousi zvláštní náhodou, protože medicínský podklad pro to neexistuje, ty čtyři typy úplně přesně odpovídají všem čtyřem typům léčebného konopí, které pěstuje monopolní holandský pěstitel, soukromá firma Bedrocan, ale žádnému jinému z mnoha typů, jež se pěstují v Izraeli, Kanadě, Spojených státech amerických a jinde; a žádnému z těch stovek, které se pěstují v České republice nelegálně a měly by být legalizovány, protože přesně to zamýšlel zákonodárce v zákoně, který platí od 1. dubna letošního roku“,
řekl Zábranský.

Postoj politických stran

Opozice dává problematickou situaci za vinu bývalému ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi z TOP 09.
„Pan ministr Heger byl proti tomu zákonu od začátku. Norma prošla napříč politickým spektrem proti jeho odporu.  Od té doby dělal všechno pro to, aby konopí dostupné pro pacienty nebylo,“ shrnul pro on-line deník týden.cz stínový ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček.

ČSSD chystá změnu v možnosti dovážet konopí i z jiných zemí, např. z Izraele, Kanady, USA.
V okamžiku, kdy se do toho pustí konkurence, tak se ta cena dostane někam jinam,“ soudí Němeček.

Dále chce také rozšířit specializaci lékařů, kteří smějí konopí předepisovat, chce zrušit věkové omezení pacientů (Heger zakázal, aby konopí pro léčbu užívaly děti do 18 let) a zvýšit množství, které mohou doktoři nemocnému předepsat. Heger stanovil, že pro měsíční léčbu stačí 30 gramů konopí, odborníci však oponují,  že takové množství nestačí.

Nejdál zachází ve svém programu týkajícím se konopné politiky Česká pirátská strana. Ta se domnívá,
že je absurdní oddělovat od sebe používání konopí pro léčebné a rekreační účely a požaduje úplnou legalizaci konopí.

Dospělí lidé nesmí být žádným způsobem postihováni za pěstování a držení konopí pro osobní potřebu. Všichni mají právo věcně a objektivně informovat a být informováni o drogách a jejich pozitivních i negativních dopadech na lidský organismus a společnost,“ domnívá se kandidát pirátů v Praze, Robert Veverka.

ODS, jejíž poslanci zákon iniciovali, nemá v současné době problematiku a fungování zákona o léčebném konopí příliš na programu dne. Legalizaci pěstování konopí pacienty samými ODS odmítá. „To by nebyla dobrá cesta,“ poznamenal Bohuslav Svoboda.

KDU-ČSL konopí pro léčbu v Senátu podpořila, v její léčivé účinky ale příliš nevěří. Není to takový šlágr.  Kdyby byl, dávno by už farmaceutické firmy vyráběly z rostliny léčiva,“ uvedl předseda lidovců Pavel Bělodrábek.  Stát by měl každopádně i v budoucnosti pěstování konopí regulovat a dohlížet nad ním.

Bělodrábek, který sám trpí roztroušenou sklerózou, na kterou by se léčebné konopí mohlo předepisovat,         se nedomnívá, že by si pacienti měli konopí sami pěstovat.

Žádnou změnu v zákoně nepředstavilo ani hnutí ANO. „Jsme pro to, aby léčebné přípravky z konopí byly přístupné indikovaným pacientům. Přístup bychom však doporučovali ponechat na lékařském předpisu,
tedy na rozhodnutí lékaře,“ řekl on-line deníku týden.cz kandidát Rostislav Vyzula.

Zdroj: legalizace.cz, ceskapozice.cz

ZAJÍMÁ VÁS VÍCE O KONOPÍ? CHCI VĚDĚT VÍC!

Popdořte rozvoj konopí - staňte se fanoušky na FACEBOOKU
Konopné semínko, olej, čaj | E-SHOP odkaz do neznáma

 

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře