Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nechte trávu růst

V sobotu 4. května 2013 se v Praze uskuteční již šestnáctý ročník tradiční demonstrace, pochodu a kulturně zdělávacího happeningu za legalizaci konopí, které jsou součástí celosvětové kampaně Million (též Global) Marihuana March. Demonstrace začne ve 12.30 srazem na Karlově náměstí.

  • nechte-travu-rust
  • nechte-travu-rust
  • nechte-travu-rust

Akce je pořádána občanským sdružením Legalizace.cz a klade si za cíl projevit nesouhlas občanů se stávající protikonopnou politikou v naší zemi, poukázat na zásadní chyby a nedostatky platných zákonů včetně nedávno schváleného zákona o léčebném konopí a vyjádřit solidaritu s oběťmi konopné prohibice u nás i v zahraničí. Tisíce občanů z celé České republiky se prostřednictvím této akce připojí ke statisícům lidí a několika stům měst napříč pěti kontinenty v protestu proti nesmyslné a zhoubné globální konopné prohibici.

Hlavním požadavkem demonstrace je legalizace pěstování a držení konopí a konopných produktů pro vlastní potřebu, a to jak za účelem léčby, tak i k účelům rekreačním.

„Stát nemá žádné právo zasahovat do soukromí a ústavou garantovaných osobních svobod občanů. Pěstováním, držením a užíváním konopí pro osobní potřebu člověk žádným způsobem neomezuje ani neohrožuje druhé osoby a snaha státu takovouto činnost stíhat a trestat je pro nás naprosto nepřijatelná," řekl k letošní demonstraci Robert Veverka, předseda sdružení Legalizace.cz.

Zastaralé mezinárodní úmluvy o omamných látkách, na které se politici tak rádi odvolávají, stále více a více ztrácejí na relevanci. Některé státy USA již na základě celostátních referend rekreační užívání konopí legalizovaly, v dalších k tomu s největší pravděpodobností brzy dojde. Navíc nedávný průzkum agentury Ipsos ukázal, že legalizaci rekreačního užívání v současnosti podporuje i většina české společnosti.

Prohibice konopí prospívá jen a pouze subjektům aktivním na černém trhu, tedy velkopěstitelům a dealerům konopí. Na druhé straně přináší zcela zbytečnou a nákladnou kriminalizaci a perzekuci slušných lidí, a vůbec nejvíce amorálním důsledkem prohibice je pak stávající situace nemocných, kterým konopí zcela prokazatelně pomáhá, ale navzdory všem slibům politiků je jim stále legálně nedostupné.

Občanské sdružení Legalizace.cz není a nemůže být uspokojeno současným stavem, kdy politická reprezentace sice v důsledku dlouhodobého tlaku občanské společnosti a odborné veřejnosti deklarovala zájem zpřístupnit konopí pro léčbu a výzkum, praktickým výsledkem mnohaměsíční práce politiků a odborníků je však zatím nepoužitelný zákonný paskvil a pacienti jsou i nadále odkázáni na ilegální samopěstování či černý trh.

„Dost bylo řečí o nutnosti striktní kontroly a monopolizace trhu s léčebným konopím. Ano, léčebné konopí musí být pacientům dostupné v lékárnách, avšak zdarma nebo za takovou cenu, která odpovídá reálným, tedy velmi nízkým nákladům na jeho produkci. Záměr dovážet a prodávat léčebné konopí za ceny srovnatelné s maloobchodními cenami na černém trhu je výsměchem zdravému rozumu.", dodal k legalizaci léčebného konopí místopředseda sdružení Michal Řehák.

Legalizace.cz vyzývá politiky: „Ukončete to nekonečné lavírování a vytváření potenciálně korupčního prostředí, ukončete nazývání jedné a té samé byliny na jedné straně lékem a na straně druhé zhoubnou a nebezpečnou drogou. Je dávno prokázaným faktem, že konopí je nesrovnatelně méně nebezpečné a méně návykové než legální alkohol či nikotin. Konopí je lék, konopí je bylina, kterou nemáte nejmenší šanci vymýtit. Regulujte obchod, reklamu, věkovou hranici legálního užívání, ale legalizujte pěstování a držení konopí dospělými lidmi pro jejich vlastní potřebu!"

Demonstrace začne v sobotu 4. května ve 12.30 srazem na Karlově náměstí, odkud za hudebního doprovodu vyrazí mírumilovný, leč nepřehlédnutelný pochod Prahou do parku Parukářka, kde budou připravena dvě hudební pódia a bohatý program.

Těšit se můžete na kulturní nářez v podání legendárních kapel E!E, N.V.Ú., Terne Čhave, Prague Conspiracy, Queens of Everything, Los Perdidos a každoročních podporovatelů Urragan Andrew. DJ's stage nabídne vedle hvězdných dýdžejů Gadjo.cz a Mikkim i další skvělé umělce, mezi které patří Selector Boldrik a jeho hosté, Baltazar, Z-Aires, DJ Medis a nový Futurebass Project. Vedle hudební produkce na vás čeká i konopný trh, neziskový sektor a pro rodiny s dětmi i program pro nejmladší demonstranty.

Kulturní happening v parku Parukářka se koná pod záštitou PhDr. Matěje Stropnického, zástupce starosty MČ Prahy 3. Program hudebních pódií můžete sledovat v živém přenosu na webové adrese live.legalizace.cz. Aktuální informace naleznete na adrese mmm.legalizace.cz.

Program ke stažení

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře