Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Alberto Fernández pro BBC: Jediné, co je mi jasné, je, že Malvíny nejsou britské.

Po 40 letech od války o Falklandy promluvil prezident pro britská státní média.
Prezident Alberto Fernández 1. dubna 2022 v rozhovoru pro britské státní médium BBC ujistil, že Argentina "má pravdu", pokud jde o její nárok na svrchovanost nad Malvínskými ostrovy, a vyjádřil přesvědčení, že argumenty země ve sporu s Británií zvítězí.

"Věřím, že rozum vždycky zvítězí a my máme pravdu. V určitém okamžiku zvítězí rozum. Nemáme sílu, nemáme zaoceánské lodě, nemáme dělostřelectvo, nemáme letadla, nemáme jaderné zbraně, které tehdy Velká Británie přivezla do jižního Atlantiku. Ale co máme, je rozum," zdůraznila hlava státu.

  • vyber-cfp-ze-zahranicnich-a-domacich-medii
  • vyber-cfp-ze-zahranicnich-a-domacich-medii
  • vyber-cfp-ze-zahranicnich-a-domacich-medii
  • vyber-cfp-ze-zahranicnich-a-domacich-medii

Na otázku, jak by měla být otázka svrchovanosti nad ostrovy vyřešena, prezident odpověděl, že "problémy se řeší dialogem a hledáním společných bodů", a zároveň zdůraznil, že vláda zastává názor, že "Argentina by měla mít plnou svrchovanost" nad ostrovy, protože "je to naše země".

Hlava státu také uvedla, že by byla ochotna "sednout si a promluvit si s těmi, kdo si uzurpují mou zemi, abych zjistil, zda ji mohu získat zpět".

"Je naprosto nepochopitelné si myslet, že tyto ostrovy, které jsou pokračováním našich And, které se v určitém okamžiku ponoří a znovu se vynoří a vytvoří tyto ostrovy, nejsou součástí Argentiny. Navíc jsme je obsadili ještě předtím, než si je v roce 1833 uzurpovali Britové. A od té doby si je nárokujeme. Jestli mám v něčem jasno, tak v tom, že ostrovy nejsou britské," řekl.

Prezident potvrdil, že nevidí žádnou vůli k dialogu ze strany Spojeného království v otázce svrchovaností ostrovů, a ujistil, že britským "postojem" je "postupovat na ostrovech", aniž by byly vytvořeny kanály pro jednání.
"Jedním z argumentů Spojeného království je, že vyhrálo válku, a to jasně odložilo dialog. Válka nedává práva," zdůraznil prezident.

V další otázce Fernándezová odmítla, že by argentinský nárok na svrchovanost souvisel s ekonomickou otázkou, a upřesnila, že Argentina nejedná z ekonomických důvodů, ale kvůli "památce padlých".

V tomto smyslu před britskou veřejnoprávní televizí potvrdil, že "je jasné, že na Malvínách je bohatství a že toto bohatství je ztraceno pro Argentinu a využíváno Anglií".

Prezident rovněž zopakoval postoj vlády, která se rozhodla nezapojit obyvatele ostrova do případných jednání, a uvedl, že "uzurpátora se nelze ptát, jaká má práva" na čin, který spáchal.

"Když si někdo uzurpuje můj dům a já jdu k soudci a ten řekne, ať se nejprve zeptáme uzurpátora, co si myslí o právu, které má na bydlení. Tak to ale není. Z právního hlediska je to nesmysl, z etického hlediska je to nemorální," zdůraznil argentinský prezident.

Na otázku, jaká budou práva obyvatel ostrovů, hlava státu uvedla, že "nadále žít na těchto územích a vykonávat občanská práva", která jim přiznala Argentina a která jsou "mnohá a velmi široká".

K rozhodnutí vojenské diktatury pokusit se získat ostrovy zpět prostřednictvím války, která začala v dubnu 1982, tedy před 40 lety, potvrdil, že válka neměla pro Argentinu "žádný pozitivní efekt".

"Byla to válka vyhlášená diktaturou, která poslala generaci statečných mladých mužů, hrdinů, bojovat v situaci velké nerovnosti s protivníkem. Proto jim patří naše věčná paměť a naše věčná úcta. Ti, kdo veleli válce, byli špatní, ale ti, kdo zemřeli na Malvínách, byli hrdinové," řekl.

Zdroj: https://www.ambito.com/.../alberto-fernandez-la-bbc-lo...

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#2 P.A.Semi 2022-04-07 10:50
V jednom odstavci v článku je najednou Fernandézová - to řeší manželka prezidenta...?? ? (Ono to někdy není jasné při překladu z cizo-jazyčných článků, jestli je to prezident nebo prezidentka...)
A ovšem odkaz na zdroj je zkrácený, jak tam jsou ty tři tečky, tak jsou i v URL, takže odkaz nefunguje...
Citovat
#1 P.A.Semi 2022-04-07 10:45
Ta otázka Malvín by se měla vyřešit Referendem na těch ostrovech, tedy ani v Londýně ani v Argentině, ale podle práva místních obyvatel na sebe-určení... Ovšem pokud tam žijí lidé, kteří se cítí být "Brity", tak Argentina nemá právo si je po skoro dvou stech letech anektovat zpátky... Je to fait accompli, leda by se místní obyvatelé rozhodli jinak...
πα½
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře