Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Je nutné oživit náchodskou nemocnici

Pochmurné chodby, vysoké stropy, rezivějící lůžka, neodpovídající inženýrské sítě, žádná klimatizace, stísněné prostory, sály nevyhovující normám, nulové soukromí.

 

Vypadá to, jako kdybyste se vrátili v čase o desítky let nazpět do méně civilizované země. Myslíte si, že zde popisuji středověký hospic?

Kdepak, i to je současný obrázek Oblastní nemocnice Náchod a. s., jež zabezpečuje péči pro spádovou oblast s více než 60 tisíci obyvateli, ve specializovaných oborech dokonce pro 115 až 150 tisíc obyvatel. Tento negativní obrázek by se měl zakrátko změnit, třebaže cesty k úspěchu budou ještě klikaté a především nejisté. 

  • je-nutne-ozivit-nachodskou-nemocnici

 

Nejsem odborník na stavby občanské vybavenosti, ale když se na to podívám očima laika, napadají mě dvě věci: buď okamžitě zrekonstruovat, nebo raději zbourat. Situace už je doopravdy neúnosná a jako zastupiteli tohoto malebného města se mi absolutně nelíbí. 

Pořád mám v živé paměti, jak Královéhradecký kraj sliboval, že začne s rekonstrukcí, nicméně vše nakonec oddálil, a to zrovna o několik dlouhých let, kdy jsme neustále čekali, zdali budeme moci chodit k lékaři do důstojného prostředí, které by si město Náchod bezpochyby zasloužilo.

V polovině července krajští radní konečně dali zelenou vyhlášení veřejné zakázky na stavbu. Jako výchozí hodnotící kritérium veřejné zakázky je stanovena nejnižší cena. Nejvyšší povolená hodnota této zakázky je vymezena na 1 191 942 korun bez DPH. Během první fáze dojde ke stavbě centrálního pavilonu a přiléhajícího lůžkového pavilonu.

V současné době se však hledá zhotovitel, který nemocnici vdechne nový život a já pevně věřím, že se vše zrealizuje s maximální transparentností, efektivností a dle našich platných zákonů, i když můžu mít stále naivní představu.

Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda (KSČM)

www.janecekpavel.cz

Dělostřelecká tvrz převedena na kraj

Vojenská pevnost Dobrošov u Náchoda je nedokončenou tvrzí československého opevnění, vybudovanou jako reakci na zvolení Adolfa Hitlera německým kancléřem. 

Byla první z devíti pohraničních tvrzí z 2. světové války, zpřístupněná veřejnosti, a to už v roce 1969. Do dnešní doby jí navštívily více než dva miliony návštěvníků ze všech koutů světa. V současnosti je jich kolem 30 tisíc ročně, což je srovnatelné s Hrádkem u Nechanic.

Jsem velmi rád, že Královéhradecký kraj tvrz bezúplatně získal od ministerstva obrany jako svoji první kulturní památku u města Náchod. Usiloval o ni déle než dvanáct let. A slíbil, že na zachování stavby a další rozšíření nabídky uvolní více finančních prostředků než stát.

Pevně věřím, že Královéhradecký kraj ve spolupráci s městem Náchod využije všechny možnosti, aby zpřístupnil dosud zamřížované části tvrze, vystavěl potřebné infocentrum, celkově zlepšil zázemí pevnosti a hlavně tvrz zpřístupnil zdravotně znevýhodněným návštěvníkům, pro které představují téměř dvě stovky schodů neřešitelný problém. Zabývat by se měl také příjezdovými komunikacemi, které vedou přes soukromé pozemky. Nyní se konečně, po dlouhé době, otevírají reálné možnosti dalšího rozvoje této památky. Coby náchodský zastupitel jej plně podporuji a budu prosazovat návrhy, které zajistí příliv turistů do Náchoda.

Ing. Pavel JANEČEK, zastupitel města Náchoda 

www.janecekpavel.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře