Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Důkaz, že Usáma bin Ládin je mrtvý

  • usamabin-laden
(IN: David Ray Griffin - Osama bin Laden: Dead or Alive?, Olive Branch Press, 2009, 1. kapitola)

V této kapitole se podívám na různé typy důkazů, že je Usáma bin Ládin mrtvý. Těmito důkazy se budu většinou zabývat chronologicky a začnu zprávami, že 15. prosince 2001 proběhl jeho pohřeb.

 

ZPRÁVY O BIN LÁDINOVĚ POHŘBU

26. prosince 2001 se v egyptských novinách al-Wafd objevil článek s názvem: „Novinky o bin Ládinově smrti a jeho pohřbu před deseti dny". Byl založen na příběhu z pákistánského Observeru publikovaném 25. prosince a uvedl:

Islámábád: Prominentní představitel afghánského hnutí Tálibán včera oznámil úmrtí Usámy bin Ládina, vůdce organizace al-Káida. Uvedl, že bin Ládin trpěl vážnými plicními potížemi, a že zemřel přirozenou a klidnou smrtí. Tento představitel, který si přál zůstat v anonymitě, pákistánskému The Observeru sdělil, že se osobně zúčastnil bin Ládinova pohřbu a viděl jeho tvář před tím, než byl před deseti dny pohřben v Tora Bora. Zmínil se, že se pohřbu zúčastnilo 30 bojovníků al-Káidy spolu se členy jeho rodiny a několika přáteli z Tálibánu. Při rozlučkovém obřadu za jeho poslední odpočinek se střílelo do vzduchu. Tento představitel uvedl, že určit místo, kde je bin Ládin pochován, je obtížné, protože podle wahhábistické tradice se hrob nijak neoznačuje.[1]

 

Podle tohoto článku se tedy bin Ládinův pohřeb konal deset dní před 25. prosincem 2001, což by mohl být 15. prosinec. Vzhledem k muslimským pohřebním zvyklostem pohřbívat mrtvé rychle,[2] by to mohlo znamenat, že pravděpodobně zemřel o den či dva dříve, tudíž 13. nebo 14. prosince.

Tato zpráva byla ve Spojených státech zveřejněna prostřednictvím Fox News, které 26. prosince uvedly příběh s názvem: „Zpráva: Bin Ládin je již mrtvý". Fox News, čerpajíc přímo z původní zprávy zveřejněné v Pákistánu, sdělily:

Usáma bin Ládin zemřel pokojnou smrtí kvůli neléčeným plicním potížím, oznámil Pakistan Observer citujíc tálibánského vůdce, který se údajně zúčastnil pohřbu vůdce al-Káidy. ... Podle tohoto zdroje, trpěl bin Ládin vážnými  plicními potížemi a této nemoci v polovině prosince podlehl v oblasti pohoří Tora Bora. Tento zdroj tvrdil, že bin Ládin byl se ctí uložen k odpočinku v místě jeho posledního pobytu a jeho hrob byl vytvořen podle jeho wahhábistické víry. ... Dotyčný tálibánský zdroj, který tvrdí, že před pohřbením viděl bin Ládinovu tvář, řekl, že „vypadal pobledlý..., ale klidný, uvolněný a sebejistý."[3]

Nikdo z bin Ládinova vnitřního okruhu zjevně v té době nevydal prohlášení, které by tuto zprávu popíralo.

 

ODPOVĚĎ BÍLÉHO DOMU NA BIN LÁDINOVO VIDEO UVEŘEJNĚNÉ 27. PROSINCE 2001

27. prosince 2001 odvysílala televizní stanice al-Džazíra údajně bin Ládinovo video. Ačkoli si mluvčí nenárokoval zásluhu za útoky z 11. září, ocenil „19 studentů, kteří šokovali americké impérium." Podle toho, jak tento mluvčí vypadal,[4] se zdá být nepochybné, že to skutečně byl Usáma bin Ládin. Ačkoli článek v londýnském Telegraphu sdělil, že Bushova administrativa „odmítla" toto video, odmítla pouze chvástavost jeho poselství, které vyzývalo muslimy, „aby se soustředili na údery proti americké ekonomice každými dostupnými prostředky, [protože] pokud se jejich ekonomika vyčerpá, budou příliš zaneprázdněni na to, aby zotročovali utlačovaný národ."[5]

Usáma bin Ládin na tomto videu vypadal velmi nemocně, možná blízko smrti. Podle článku z Telegraphu mluvčí „vypadal vyhuble a křehce," jeho „vous byl mnohem bělejší, než byl 3. listopadu, kdy al-Džazíra vysílala video [s bin Ládinem] naposledy a vypadal, že je mu více než 44 let." Za zmínku také stálo, že „bin Ládinova levá ruka ochable visela podél jeho těla, zatímco gestikuloval pravou."

Bushova administrativa ve skutečnosti naznačila, že zveřejnění videa v této době, by mohlo znamenat, že bin Ládin je mrtev. Podle jednoho spolupracovníka Bílého domu, „mohl [bin Ládin] toto video vytvořit a potom nařídit, aby bylo zveřejněno v případě, že zemře."[6]

Tato domněnka, kromě toho, že byla pravděpodobně z části ovlivněna příběhem o bin Ládinově pohřbu (ačkoli se článek v Telegraphu o něm nezmínil), byla také založena na zprávě, že ačkoli bin Ládinův hlas „byl pravidelně zachycován do doby před dvěma týdny [což by mohly být dva týdny před 27. prosincem, tedy okolo 13. prosince] zpravodajskými operativci monitorujícími rádiové vysílání v Tora Bora," poté ho již nebylo slyšet; a "prezident Bush [předtím] v soukromí naznačil, že bin Ládinova odmlka může znamenat, že byl zabit."[7] Tudíž se zdá, že Bushův Bílý dům se v té době domníval, že bin Ládin je možná mrtvý.

Pokud jde o to, kdy bylo video vytvořeno, vše, co s jistotou víme, je to, že kromě toho, že vzniklo před 27. prosincem (kdy bylo odvysíláno al-Džazírou), bylo vytvořeno po 16. listopadu, poněvadž se v něm bin Ládin zmínil o bombardování mešity v Chóstu z 16. listopadu, ke kterému mělo dojít „před několika dny."[8] Na toto video se tedy můžeme odkazovat nejen jako na „video zveřejněné 27. prosince", ale také ho můžeme nazývat „video z doby po 16. listopadu".

 

MINISTR OBRANY RUMSFELD A KOALIČNÍ VŮDCE KENTON KEITH

Prezident Bush a spolupracovník Bílého domu, které citoval Telegraph, nebyli jedinými osobami Bushovy administrativy naznačujícími, že bin Ládin je mrtvý. Telegraph také citoval slova ministra obrany Donalda Rumsfelda v reakci na zprávu o místě bin Ládinova pobytu: „Víme jistě, že je v Afghánistánu nebo v jiné zemi nebo, že je mrtvý."[9] Za tuto větu se mu vysmáli. Rumsfeld ji použije znovu o tři měsíce později, když hovoří k jednotkám v Kyrgyzstánu:

Jsme na lovu [bin Ládina], stopujeme ho, on se ukrývá. Není po něm ani vidu ani slechu. Od prosince, pokud jde o něco určitého. Nevíme, kde je. Jsme si dost jisti, že je buď mrtvý, nebo živý.[10]

Zdá se tedy, že Rumsfeld přinejmenším od prvních měsíců roku 2002 vážně zvažoval myšlenku, že bin Ládin je mrtvý.

Tuto možnost vyjádřil ještě další americký představitel. Mluvčí Spojenými státy vedené koalice v Afghánistánu Kenton Keith 24. prosince 2001 řekl, že „bin Ládin mohl být zabit při intenzivním americkém bombardování jeskynního komplexu Tora Bora."[11]

 

PÁKISTÁNSKÝ PREZIDENT MUŠARAF A PŘEDSTAVITEL BUSHOVY ADMINISTRATIVY

Stejnou myšlenku navíc předešlého dne vyjádřil americký spojenec, pákistánský prezident Parvíz Mušaraf, který hovořil o možnosti, že „bin Ládin zahynul při amerických leteckých úderech."[12]

O méně než měsíc později, 19. ledna 2002, Mušaraf opět naznačil, že bin Ládin je mrtvý, třebaže tentokrát uvedl odlišnou příčinu, když sdělil CNN: „Nyní si myslím, upřímně řečeno, že je mrtvý z toho důvodu, že je... nemocný s ledvinami." Podle následného líčení CNN nazvaného „Mušaraf: Bin Ládin je pravděpodobně mrtvý", pákistánský prezident řekl, že bin Ládin do Afghánistánu přivezl dva přístroje na dialýzu a jeden z nich byl pro jeho osobní potřebu. Potom dodal: „Jeho fotografie, které byly ukázány v televizi, ukazují, že je extrémně slabý... Za nejpravděpodobnější bych pokládal, že je mrtvý."[13]

CNN poté citovala vyššího úředníka Bushovy administrativy, který řekl, že ačkoli to byl prostě „odhad" z Mušarafovy strany, „je to slušný a rozumný závěr - dobrý odhad." Tento úředník dále konstatoval, že podle americké rozvědky bin Ládin potřeboval dialýzu každé tři dny a dodal: „Je docela zjevné, že může být problém, když se pohybujete z místa na místo a vyrovnáváte se s potřebou vyrábět elektřinu v horách."[14]

 

CNN A DR. SANJAY GUPTA

O dva dny později, 21. ledna 2002, CNN na tuto zprávu navázala příspěvkem, ve kterém se Paula Zahnová dotazovala lékařského zpravodaje CNN dr. Sanjaye Gupty. Pozornost se zaměřovala na to, jak bin Ládin vypadal na videu z doby po 16. listopadu zveřejněném 27. prosince, na kterém „vypadal vyhuble a křehce," měl bělejší vous než předtím a povislou levou paži.

Při srovnávání bin Ládina na tomto videu se snímky pořízenými o měsíce dříve, Gupta poukázal „na mdlost jeho rysů - šedost jeho vousu, pobledlost jeho kůže a velkou vyhublost jeho rysů," které, jak řekl, naznačují „chronické onemocnění." Pro větší konkrétnost Gupta dodal:

Tento druh mdlého vzezření lidé často dávají do souvislosti s chronickou poruchou ledvin, renálním selháním. Určitě by tak mohl vypadat někdo, kdo potřebuje dialýzu. Také nepohybuje rukama. Podíval jsem se na tu pásku v celé její délce. Svou levou paží vůbec nepohnul. Příčina by mohla být důležitá, protože lidé, kteří měli záchvat mrtvice - - lidé jsou nepochybně vystaveni zvýšenému riziku mrtvice, pokud jim také selhávají ledviny - - možná měl záchvat mrtvice a tudíž svojí levou rukou nepohybuje.

Paula Zahnová se poté zmínila o Mušarafově sdělení, že bin Ládin do Afghánistánu dovezl dva přístroje na dialýzu. A Gupta na to odpověděl.

Dialýza ledvin - mluvíme o hemodialýze - je něco, co je ve skutečnosti vyhrazeno pacientům v konečném stadiu ledvinového selhání. To znamená, že jejich ledviny přestaly úplně pracovat. Nejčastější příčinou něčeho takového by mohla být cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

 

Gupta poté dodal:

Mimochodem, přístroje na dialýzu potřebují elektřinu, budou potřebovat čistou vodu, budou potřebovat sterilní prostředí - riziko infekce je zde obrovské. Pokud nemáte všechny tyto věci a funkční přístroj na dialýzu, je nepravděpodobné, že přežijete více než několik dnů či nanejvýše týdnů.

A nakonec na další otázku Zahnové - zda měl bin Ládin všechno potřebné, aby tento přístroj mohl udržovat v chodu, kolik by potřeboval pomoci s prováděním léčby? - Gupta odpověděl:

Určitě potřebujete někoho, kdo skutečně ví, jak tento přístroj na dialýzu používat. Musíte mít dokonce někoho, kdo vyhodnocuje jeho krev, bin Ládinovu krev, aby věděl, jaký konkrétní dialyzát bude potřebovat, a aby byl schopen jeho dialyzát podle potřeby vyměnit. Takže budete potřebovat odborníka přes ledviny, technika - celkem hodně lidí kolem něho.[15]

Guptovo vyjádření v tomto rozhovoru poskytlo další důvod k podezření, že Usáma bin Ládin zemřel krátce poté, co bylo vytvořeno video z doby po 16. listopadu.

 

CNN A PETER BERGEN

1. února 2002 Paula Zahnová ze CNN opět diskutovala o bin Ládinově smrti, tentokrát s Peterem Bergenem, expertem na terorizmus a zvláště na bin Ládina. Pozornost se zaměřovala na rozhovor s bin Ládinem natočený al-Džazírou na konci října 2001, jehož části odvysílala CNN 31. ledna 2002. Když Zahnová Bergena požádala, aby porovnal muže na tomto videu s Usámou bin Ládinem z rozhovoru z roku 1997, Bergen odpověděl: „Je si skutečně velmi podobný. Chci říct, pokud jde o jeho vystupování a jeho hlas... Velký rozdíl je v tom, že od roku 1997 do října minulého roku nesmírně zestárl."

Poté se Bergen věnoval videu z doby po 16. listopadu (které bylo uveřejněno 27. prosince 2001) a komentoval ho podobně jako dříve dr. Sanjay Gupta, když řekl:

Toto je člověk, kterému očividně nebylo dobře. Myslím si, jak vidíte na  těchto záběrech, že skutečně v prosinci vypadá dost hrozně. Jenomže v  prosinci, samozřejmě, tehdy byla ta páska vysílána, on sotva pohybuje levou polovinou svého těla. On má nepochybně cukrovku... Zjevně má cukrovku... kvůli ledvinovým problémům.

Zahnová uzavřela rozhovor tímto: „A samozřejmě otázkou, o které lidé nadále diskutují, není jen, zda mu není dobře, ale zda je stále naživu?"[16]

 

DŮKAZ BIN LÁDINOVA LEDVINOVÉHO ONEMOCNĚNÍ Z DŘÍVĚJŠÍ DOBY

O tom, že Usáma bin Ládin potřebuje dialýzu, existovaly zprávy ještě dříve, než se o tom zmínil Mušaraf v lednu 2002. 31. října 2001 otiskly přední pařížské noviny Le Figaro článek, který kromě jiného uváděl, že se Usáma bin Ládin léčil v červenci 2001 na urologickém oddělení americké nemocnice v Dubaji, a že nařídil, aby byl do Afghánistánu dopraven mobilní přístroj na dialýzu.[17]

O Labévièrověa příběhu podal zprávu tentýž den (31. října) United Press International.[18] Následujícího dne to bylo dále zveřejněno v anglicky mluvícím světě prostřednictvím velmi známého britského autora Anthonyho Sampsona v Guardianu;[19] a také v článku v londýnských Timesech nazvaném „Nemocný bin Ládin ,léčen kvůli onemocnění ledvin'".[20] Zprávy o několik měsíců později, že bin Ládin zemřel, by tudíž neměly být žádným překvapením.

 

ČASOPIS Time

Možnost, že by bin Ládin mohl být mrtvý, byla dále americkému obyvatelstvu oznámena ve vydání časopisu Time z 23. června 2002, který přinesl článek s názvem „Usáma bin Ládin: mrtvý nebo živý?" Článek začínal:

Když svět naposledy dostal zprávu od  Usámy bin Ládina, byl důvod věřit, že se jeho konec blíží. Na videonahrávce zveřejněné v prosinci bin Ládin vypadal sinale, jeho řeč byla pomalá a jeho levá paže byla nepohyblivá.

K citacím představitelů Pentagonu, kteří připustili, že se bin Ládin „pohřešuje," článek dodal:

Pohřešovaný může samozřejmě znamenat mrtvý. A malá menšina pracovníků v Pentagonu, CIA a FBI je přesvědčena, že bin Ládinova odmlka ve vystupování po prosincové nahrávce naznačuje, že zemřel - pokud ne kvůli americkým leteckým úderům, tak možná na selhání ledvin.

Článek z časopisu Time se přiklonil k tomu, co líčil jako stanovisko Bílého domu - že bin Ládin je „stále naživu," ale že „ve skutečnosti na sebe prostě neupozorňuje." Článek nicméně dodal, že Bílý dům nemůže s jistotou říci ani jedno, ani druhé. Rozebírajíc otázku bin Ládinova mlčení, pisatel řekl:

V minulosti se Spojené státy snažily bin Ládina lokalizovat pomocí elektronického sledování, používajíc bezpilotní pozorovací letadlo a pak rychle shodit bombu. Ale vojenské a zpravodajské zdroje říkají, že od prosince je jeho signál mrtvý.

„[F]akt je," usoudil pisatel z této odmlky, „že Washington prostě neví."[21]

 

PROTITERORISTICKÝ ŠÉF FBI DALE WATSON

Následujícího měsíce veřejně promluvil jeden z vedoucích pracovníků FBI, kteří jsou přesvědčeni, že bin Ládin je mrtvý. 17. července 2002 citovaly CBS News v článku nazvaném „Zaměstnanec FBI si myslí, že bin Ládin je mrtvý" Dalea Watsona, „předního pracovníka pro antiterorismus a kontrašpionáž v FBI," který řekl: „Osobně si myslím, že [bin Ládin] již pravděpodobně není mezi námi." Ačkoli Watson dodal, že nemá „žádný důkaz, kterým by toto [přesvědčení] podpořil," CBS k tomu dodala:

Tyto spekulace [o bin Ládinově odchodu] zvyšuje fakt, že je to již několik měsíců, co byl bin Ládin viděn. A    s každou nahrávkou jeho vystoupení se zdá, že se jeho vzhled a zdraví zhoršují.[22]

 

AMIR TAHERI V New York Times

11. července 2002 - asi týden předtím, než se v CBS News objevil článek o D. Watsonovi - New York Times přinesly článek od Amira Taheriho, editora v Paříži sídlícího časopisu Politique Internationale. Taheri vyjádřil svůj názor, že je bin Ládin mrtvý dokonce mnohem silněji, než to udělal Watson. Svůj článek začal takto:

Usáma bin Ládin je mrtvý. Tyto zprávy poprvé přišly z afghánských a pákistánských zdrojů skoro před šesti měsíci: uprchlík zemřel v prosinci a byl pohřben v horách jihovýchodního Afghánistánu. Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf tuto informaci zopakoval.

Poskytujíc potom další důvod, aby z bin Ládinovy odmlky vyvodil, že je mrtvý, Taheri dodal:

S egem velikosti Mount Everestu by Usáma bin Ládin nezůstal, on by nemohl zůstat tak dlouho mlčet, pokud by byl stále naživu. On si vždy rád přivlastňoval zásluhu i za věci, se kterými neměl co do činění.  Zůstal by zticha  devět měsíců a nevytruboval by, že přežil?

Taheri to uzavřel slovy:

Duch bin Ládina může přežívat dále - možná proto, že to Washington a Islámábád shledají užitečným. Strana prezidenta Bushe musí vyhrát klíčové volby a Parvíz Mušaraf chce udržet Pákistán v centru pozornosti tak dlouho, jak je to možné. Ale pravdou je, že Usáma bin Ládin je mrtvý.[23]

 

CNN: BIN LÁDINOVI OSOBNÍ STRÁŽCI S NÍM NEJSOU

Tentýž měsíc CNN tento závěr ještě více podpořila v reportáži Kelly Arenové a pentagonské dopisovatelky CNN Barbary Starrové. Jejich reportáž z 30. července 2002 nesla název „Zdroje: žádní osobní strážci, žádný bin Ládin" a začínala:

Někteří členové bin Ládinovy ochranky byli zajati a jsou mezi zadrženými v Guantánamu na Kubě, sdělili američtí činitelé v úterý CNN. Zdroje se domnívají, že pokud tito osobní strážci byli zajati za nepřítomnosti bin Ládina, je pravděpodobné, že nejhledanější člověk na světě je mrtvý. Tyto zdroje uvedly, že strážci jsou ve vazbě od února. Toto odhalení je poslední nepřímou a neoficiální informací naznačující, že vůdce al-Káidy mohl být zabit při americkém vojenském zásahu s cílem zbavit Tálibán v Afghánistánu moci. Někteří vysoce postavení američtí činitelé jsou na základě takového důkazu přesvědčeni, že bin Ládin, po kterém nebylo měsíce ani vidu, ani slechu, je mrtvý.

Arenová a Starrová nám připomněly, že Dale Watson z FBI tento závěr již dříve v tomto měsíci podpořil a upozornily, že „neexistuje dostatečný důkaz pro vyvození pevného závěru o bin Ládinově osudu" - včetně toho, že „nic nenaznačuje, že zůstal naživu."[24]

 

OLIVER NORTH V New York Times

Následujícího měsíce (srpen 2002) poskytly New York Times další podporu závěru, že bin Ládin není naživu. Článek o románu napsaném plukovníkem Oliverem Northem, známém svou rolí ve skandálu Írán-Contra a svou pozdější prací komentátora Fox News, zakončil reportér Philip Shenon probírajíc myšlenku naznačenou v románu: že existovalo spiknutí mezi Usámou bin Ládinem a Saddámem Husajnem. Shenon se Northa ptal, zda tomu sám věří a napsal o tom:

Pan North řekl, že o takovém spiknutí pochyboval. A že jistě nyní žádné neexistuje, řekl, protože je přesvědčen, že p. bin Ládin je mrtvý, dost možná je pohřben někde pod troskami po americkém leteckém úderu v Afghánistánu. „Jsem si jistý, že je Usáma mrtvý," řekl p. North... „Jsem o tom absolutně přesvědčen. A stejně přesvědčeni jsou o tom všichni ostatní hoši, se kterými jsem zůstal v kontaktu."[25]

Shanon to nevyvracel.

 

PREZIDENT HAMÍD KARZÁÍ

V říjnu 2002, měsíc po prvním výročí útoků z 11. září, se další podpory myšlenky, že bin Ládin je již dlouho mrtvý dostalo ze strany tří amerických spojenců. Všichni tito spojenci měli zvláště dobré prostředky k tomu, aby rozeznali relevantní fakty. Jedním z nich byl afghánský prezident Hamíd Karzáí. 7. října 2002 CNN vysílala vstup nazvaný „Karzáí: bin Ládin je ,pravděpodobně' mrtev", ve kterém Karzáí řekl:

Chtěl bych věřit tomu, že je [bin Ládin] pravděpodobně mrtvý. Ale přesto nikdy nevíte. Může být naživu. Před pěti šesti měsíci jsem si myslel, že je naživu. Avšak čím déle jsme od něj nic neslyšeli a čím více času uběhlo, je pravděpodobnější, že je asi buď mrtvý, nebo že je někde vážně zraněný.[26]

 

IZRAELSKÁ ROZVĚDKA

16. října 2002, o devět dní později, byla tato pravděpodobnost vyjádřena s dokonce větší jistotou v článku ve World Tribune nazvaném „Izraelská rozvědka: bin Ládin je mrtvý, nástupce byl zvolen". Odkazujíc se na zdroje uvnitř izraelské zpravodajské komunity, tento článek uvedl:

Izraelské zdroje sdělily, že Izrael a Spojené státy vyhodnotily, že bin Ládin pravděpodobně zemřel v prosinci během americké vojenské kampaně v Afghánistánu. Zdroje uvedly, že nová bin Ládinova poselství, která se objevila, jsou pravděpodobně podvrhy... Tyto zdroje uvedly, že al-Káida již určila bin Ládinova nástupce. Uvedly, že nástupce nebyl identifikován, ale že to pravděpodobně není bin Ládinův syn Saad.

Pro tento esej je zvláště významné vyjádření izraelských zpravodajských zdrojů, že „nová bin Ládinova poselství jsou pravděpodobně podvrhy."

Tento článek z World Tribune také vyjádřil skepsi vůči nedávným tvrzením, že bin Ládin nadále žije, když sdělil:

Začátkem tohoto týdne prohlásil bin Ládinův zástupce Ajman Zawáhirí [sic!], že zveřejnil videonahrávku, ve které tvrdí, že vůdce al-Káidy je naživu, a že je stále činný. Bin Ládinův hlas nebyl na nahrávce slyšet.[27] [Autorova poznámka. Ačkoli je toto mužské jméno časté a zde je přepsáno „al-Zawáhirí", zjevně by mělo být přepsáno jako „al-Zawáhrí".]

Jinak řečeno, pokud by byl Usáma bin Ládin skutečně stále naživu a pokud by operativci al-Káidy chtěli svět o této skutečnosti ujistit, tak proč nevyrukovali s videonahrávkou, na které by se bin Ládin objevil a mluvil by o nedávných událostech?

 

PÁKISTÁNSKÉ ZDROJE

Ještě další podporu myšlenky, že bin Ládin zemřel, poskytl 26. října 2002 článek na ArabicNews.com nazvaný „Pákistánský list: bin Ládin je mrtvý", který uvedl:

Včerejší vydání listu „al-Watan al-Arabí", sídlícího v Paříži, uvedlo, že pákistánské zdroje potvrdily smrt vůdce organizace al-Káidy Usámy bin Ládina v důsledku amerického leteckého bombardování... a současně poznamenaly, že Spojené státy zatajují zprávy o jeho smrti ze strachu před prudkým nárůstem hlasů volajících po zastavení mezinárodní kampaně proti terorismu a po stažení amerických sil.

V exkluzivním vyjádření pro nedávné číslo tohoto listu tytéž zdroje připsaly důvody washingtonského zatajování zpráv o smrti bin Ládina touze jestřábů v americké administrativě využít téma al-Káidy a mezinárodního terorismu k invazi do Iráku, s tím, že bin Ládinova smrt bude oznámena až poté, co bude plán útoku na Irák dokončen.[28]

Tento článek, kromě toho, že poskytl další podporu přesvědčení, že bin Ládin je již řadu měsíců mrtvý, naznačil možný výklad toho, proč se veřejná vyjádření tohoto přesvědčení lidmi z Bushovy administrativy, která byla v roce 2002 něčím běžným, mohla v následujících letech objevovat méně často.

 

PŘESTÁVKA,  POTÉ DALŠÍ RUMSFELDOVY VÝROKY

Skutečně to vypadá, že se jen málo (pokud vůbec někdo) z amerických činitelů či ze zpravodajských agentur se během roku 2003 a po většinu roku 2004 veřejně vyjádřil ve smyslu, že by bin Ládin mohl být mrtev.  Zřejmě první vyjádření pochybnosti americkým činitelem o tom, že je stále naživu,  padlo po roce 2002  při třetím výročí 11. září. Ministr obrany Rumsfeld řekl 11. září ve svém projevu, že „pokud je [Usáma bin Ládin] naživu, tráví obrovské množství času úsilím, aby nebyl chycen. A od roku 2001 jsme ho na videu neviděli."[29]

Rumsfeld tuto otázku opět řešil na konci září v rozhovoru s Ritou Crosbyovou z Fox News. Crosbyová se zmínila, že jistý generál z CENTCOMU (Ústřední velitelství amerických sil) naznačil během rozhovoru pro Fox News, že by bin Ládin mohl být mrtvý. A zeptala se: „Co si o tom myslíte vy?" Rumsfeld odpověděl:

Ó, bože. Víte, že jsme s ním žádné video od roku 2001 neviděli, myslím, že od prosince.... Nevíme jistě, zda je naživu, protože jsme ho neviděli. Náš předpoklad je, že je naživu. Můj další předpoklad  -  můj a v tom se liším [od CIA]  -  je, že pokud je naživu, rád by byl na videu a z nějakého důvodu není.[30]

Ačkoli Rumsfeld vyjádřil své přesvědčení, že je bin Ládin naživu, jeho výrok ve skutečnosti poskytl materiál svědčící o opaku. Kromě toho, že opětovně zdůraznil fakt, že bin Ládin nebyl od prosince viděn, Rumsfeld zopakoval argument předložený v článku Amira Taheriho v New York Times v roce 2002: pokud by Usáma bin Ládin byl naživu, pravděpodobně by se chtěl objevit na videu, aby tuto skutečnost prokázal.

 

DECLAN WALSH A BÝVALÝ ANALYTIK CIA MICHAEL SCHEUER

Další neúmyslnou podporu přesvědčení o bin Ládinově skonu poskytl 11. září 2006 článek Declana Walshe v londýnském Guardianu. Třebaže Walsh psal s předpokladem, že bin Ládin je stále naživu, učinil čtyři poznámky, které lze považovat za důkaz pro opačný názor.

Za prvé, Walsh citoval bývalého analytika CIA Michaela Scheuera, který v roce 1996 založil v CIA jednotku zaměřenou na bin Ládina, jenž řekl: „Pokud je mi známo, tak od Tora Bora neexistuje žádná důvěryhodná informace o místě jeho pobytu."

Za druhé, kromě toho, že citoval zprávu z Le Figaro, že bin Ládin v roce 2001 odjel do Dubaje kvůli léčbě ledvin, se Walsh zmínil o novináři z Péšávaru, který si během rozhovoru poskytnutým bin Ládinem v roce 1998 „všiml, že vydatně popíjel vodu a zelený čaj, což může ukazovat na ledvinové onemocnění."

Za třetí, Walsh poukázal na to, že „americká odměna ve výši 25 miliónů dolarů [za bin Ládina] oznámená v pákistánské televizi a nabízená na levných zápalkách ministerstva zahraničí, které nesly jeho podobiznu, zůstala nedotčená." Ačkoli citoval amerického činitele, který tuto zvláštní skutečnost vysvětloval tím, že Pákistánce „si nelze koupit," mnohem pravděpodobnějším výkladem by mohlo být - ve světle Walshovy poznámky, že „51 procent Pákistánců... podporuje bin Ládina," což implikuje, že skoro polovina ne - , že zde žádný Usáma bin Ládin k prodeji není.

A nakonec Welsh referoval o tom, že Scheuer prozradil, že CIA rozpustila svou binládinovskou jednotku, což by bylo přirozené udělat tehdy, pokud by CIA věděla nebo by byla přinejmenším silně přesvědčena, že je bin Ládin již mrtvý.[31]

Třebaže Walsh, podobně jako všichni další reportéři, kteří o tomto tématu pojednávali, psal jakoby panovala jen malá pochybnost o tom, že je bin Ládin naživu, poskytl významné podklady pro závěr, že je mrtvý.

 

NEDÁVNÉ KOMENTÁŘE BAERA A CODEVILLY JEŠTĚ JEDNOU

Čtenářům neobeznámeným s veřejnou debatou o této otázce, zvláště v letech 2001 a 2002, se mohou komentáře bývalých pracovníků rozvědky Roberta Baera a Angela Codevilly, citované v úvodub k tomuto eseji, naznačující, že bin Ládin je pravděpodobně mrtev, zdát nepodložené. Jak jsme však viděli, jejich názor je podpořen významnými důkazy.

Během prvních let po útocích z 11. září byl tento pohled předložen několika lidmi, kteří byli s těmito fakty obeznámeni. Myšlenka, že by bin Ládin mohl zemřít v roce 2001 byla naznačena Keithem Kentonem (prvním velitelem Spojenými státy vedené koalice v Afghánistánu), ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem a údajně i prezidentem Bushem. Myšlenka, že bin Ládin pravděpodobně zemřel, byla vyjádřena protiteroristickým šéfem FBI Dalem Watsonem, pákistánským prezidentem Mušarafem, afghánským prezidentem Karzáím, zdroji zevnitř izraelské rozvědky a (implicitně) dr. Sanjayem Guptou. Myšlenka, že bin Ládin určitě zemřel, byla vyjádřena pákistánskými zdroji (informujícími o jeho pohřbu), Amirem Taherim (v eseji, který list New York Times považoval za hodný publikování) a Oliverem Northem.

Baerova zpráva o jeho anketě mezi pracovníky CIA přidělenými na pátrání po bin Ládinovi, že nemohl najít ani jednoho, který by si byl jistý, že ještě žije, se stává méně překvapivou, když si přečteme, že Oliver North v roce 2002 sdělil, že „všichni ostatní hoši, se kterými... zůstal v kontaktu" sdílejí jeho jistotu, že bin Ládin je již mrtvý.

Ačkoli v posledních letech před vyjádřeními Baera na konci roku 2008 a Codevilly na začátku roku 2009 tisk přinesl málo pokud vůbec články naznačující, že by bin Ládin mohl být po smrti, což mohlo způsobit, že Baerovo vyjádření pro NPR bylo pro mnohé posluchače překvapením, takovéto příspěvky v letech 2001 a 2002 často přinášely televizní sítě a tištěné publikace, včetně CNN, CBS, Fox News, Time, New York Times a Telegraphu.

Proč od roku 2002 do Baerova vyjádření v roce 2008 neprobíhala žádná veřejná debata o možnosti, že bin Ládin zemřel v prosinci 2001? Jedním z možných důvodů mohlo být, že v období po roku 2002 byl předložen dostatečný důkaz, že je stále živý, jenž uložil k ledu spekulace o jeho smrti. Takový důkaz, spočívající hlavně z audio a video nahrávek údajně pocházejících od bin Ládina, byl, jak uvidíme později, zajisté předložen.

Baerovo vyjádření však nesvědčí o tom, že by tyto nahrávky ignoroval. Spíše odrážejí jeho přesvědčení, že tyto nahrávky jsou neautentické. Poté, co řekl, „samozřejmě, že je mrtvý," dodal:

Kde jsou ta DVD? ... Jak víte, všechny tyto věci lze zfalšovat. Hlasy lze zfalšovat. Můžeme vzít tento záznam a vy můžete změnit cokoli, takže to bude v naprostém protikladu k tomu, co jsem řekl. Vaši technici to mohou udělat.[32]

V době ještě nedávnější se Baer k těmto nahrávkám, údajně uveřejněným bin Ládinem, vyjádřil takto:

Experti vám řeknou, že běžně dostupný digitální editační software může manipulovat se starými hlasovými bin Ládinovými nahrávkami  tak, aby to znělo, jakoby se vyjadřoval k současným událostem.[33]

Angelo Codevilla také vyjádřil své přesvědčení o bin Ládinově smrti, plně si uvědomujíc problematiku těchto nahrávek, když řekl:

Tyto údajně Usámovy audio a video nahrávky nikdy nepřesvědčily nestranné pozorovatele. Ten chlapík prostě                 nevypadá jako Usáma. Některá videa ho ukazují se semitským orlím nosem, zatímco jiná ho ukazují s nosem    kratším a širším. Usámovy nahrávky dokonce ani jako Usáma nezní. ... Především... vzkazy na Usámových                 nahrávkách se zásadně odlišují od toho, co říkával  skutečný Usáma.[34]

Vracím se k otázce, zda mají Baer a Codevilla pravdu, či zda naopak některý z nabízených důkazů toho, že bin Ládin nadále žije, je spolehlivým důkazem.

Otázka, zda jakákoli z těchto bin Ládinovi připisovaných nahrávek poskytuje spolehlivý důkaz, že ještě žije, je ale totožná s otázkou, zda jakákoli z nich obstojí při kritickém přezkoumání založeném na podezření, že jde o falzifikáty. Jak jsme viděli, toto podezření bylo vysloveno v roce 2002 zdroji zevnitř izraelské rozvědky, které konstatovaly, že vzhledem k tomu, že bin Ládin pravděpodobně zemřel v roce 2001, „nová bin Ládinova poselství jsou pravděpodobně podvrhy."[35] Uvidíme, že existuje mnoho dalších důkazů, které toto podezření potvrzují.

 

Přeložil Karel Hyka

 



[1] „Překlad článku o pohřbu v egyptských novinách" (www.welfarestate.com/binladen/funeral). O tomto příběhu také referovaly United News of India (UNI) pod názvem „Usáma zemřel přirozenou smrtí a byl pohřben: Tálibán", ExpressIndia.com, 25. prosinec 2001 (www.expressindia.com/news/fullstory.php?newsid=5859).

[2] V článku „Muslimské zvyky související se smrtí, ztrátou blízké osoby, posmrtným ohledáváním a transplantací orgánů" A. R. Gatrad říká: „Náboženství požaduje, aby tělo bylo rituálně omyto a zahaleno před pohřbem, který by měl proběhnout co nejdříve od úmrtí," British Medical Journal 309 (20. srpen 1994), str. 521-523 (www.bmj.com/cgi/content/extract/309/6953/521). Viz také „Islámské pohřební rituály a praktiky" (studentwebs.coloradocollege.edu/~l_jenkins/islam.htm): „V islámském náboženství je zvykem začít s přípravami na pohřeb během čtyřiadvaceti hodin od úmrtí," a Huda, „Islámské pohřební rituály", About.com (islam.about.com/cs/elderly/a/funerals.htm), který říká: „Muslimové se snaží pohřbít zemřelého co nejdříve od úmrtí, aby se vyhli potřebě balzamovat nebo jinak narušovat těla zemřelého."

[3] „Zpráva: Bin Ládin je již mrtvý", Fox News, 26. prosinec 2001 (http://www.foxnews.com/story/0,2933,41576,00.html).

[4] Kvůli fotografii z tohoto videa viz „Přepis: Výňatky z bin Ládinova videa", BBC, 27. prosinec 2001 (http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/1729882.stm).

[5] Toby Harnden, „Spojené státy zpochybnily bin Ládinovo poslední poselství", 27. prosinec 2001 (http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/afghanistan/1366508/US-casts-doubt-on-bin-Laden%27s-latest-message.html).

[6] Ibid.

[7] Ibid.

[8] Ibid. Bin Ládin také řekl, že bylo vytvořeno „tři měsíce po útocích z 11. září." Pokud bylo skutečně vytvořeno kolem 11. prosince, znamenalo by to, že k bombardování mešity v Chóstu, o kterém bin Ládin řekl, že se stalo „před několika dny," mělo dojít před 25 dny. Vše, co s jistotou víme, je opět to, že bylo vytvořeno mezi 16. listopadem a 27. prosincem.

[9] Ibid.

[10] „Setkání ministra Rumsfelda s jednotkami v Kyrgyzstánu", Department of Defense, 26. duben 2002 (http://www.defenselik.mil/transcripts/transcript.aspx?transcriptid=3414).

[11] „Spojené státy ignorují zprávy o smrti bin Ládina, pátrání pokračuje", NewsMax.com, 26. prosinec 2001 (www.archive.newsmax.com/archives/articles/2001/12/25/190519.shtml).

[12] Ibid.

[13] „Mušaraf: Bin Ládin je pravděpodobně mrtvý", CNN, 19. ledna 2002 (www.archives.cnn.com/2002/WORLD/asiapcf/south/01/19/gen.musharraf.binladen.1.19/index.html).

[14] Ibid.

[15] „Dr. Sanjay Gupta: Bin Ládin by k dialýze potřeboval pomoc, CNN, 21. leden 2002 (www.cnn.com/2002/HEALTH/01/21/gupta.otsc/index.html).

[16] „Peter Bergen: Bin Ládin ,nesmírně' zestárl", CNN, 1. březen 2002 (archives.cnn.com/2002/US/02/01/gen.bergen.cnna/index.html).

[17] Alexandra Richardová, „Agent CIA se údajně v červenci setkal s bin Ládinem", Le Figaro, 1. listopad 2001, přeložila Tiphaine Dickson (www.geocities.com/jonathanrgalt/LeFigaro.html). [Na této adrese článek již není dostupný, je možné ho nalézt zde www.emperors-clothes.com/misc/lefigaro.htm, pozn. překl.]

a [Poznámka překladatele. Griffin měl asi na mysli podobný článek od Richarda Labévièra, „Ben Laden a reçu un agent de la CIA à Dubaï" (www.rfi.fr/actufr/articles/022/article_10979.asp). Tento článek byl však publikován na stránkách Radio France Internationale, zatímco UPI se odkazuje na Le Figaro. Pravděpodobně došlo k záměně.]

[18] „Zpráva: Bin Ládin léčen v americké nemocnici", United Press International, 31. říjen 2001 (www.geocities.com/vonchloride/reportbinladentreatedatushospital-thewashingtontimes.html?200823). [Na této adrese článek již není dostupný, je možné ho nalézt zde www.prisonplanet.com/bin_laden_treated_us_hospital.html, pozn. překl.]

[19] Anthony Sampson, „Agent CIA se údajně setkal v červenci s bin Ládinem: francouzská zpráva tvrdí, že teroristický vůdce pobýval v dubajské nemocnici", Guardian, 1. listopad 2001 (www.guardian.co.uk/world/2001/nov/01/afghanistan.terrorism).

[20] Adam Sage, „Nemocný bin Ládin byl léčen kvůli onemocnění ledvin'", London Times, 1. listopad 2001 (www.unansweredquestions.org/timeline/2001/londontimes110101.html).

[21] Romesh Ratnesar, „Usáma bin Ládin: mrtvý nebo živý?" Time, 23. červen 2002 (www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1101020701-265412,00.html).

[22] „Zaměstnanec FBI si myslí, že bin Ládin je mrtvý", CBS News, 17. červenec 2002 (www.cbsnews.com/stories/2002/07/17/attack/main515468.shtm).

[23] Amir Taheri, „Smrt binládinismu", New York Times, 11. července 2002 (query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9405EFDE1230F932A25754C0A9649C8B63). [Na této adrese článek již není dostupný, je možné ho nalézt zde www.nytimes.com/2002/07/11/opinion/the-death-of-bin-ladenism.html?pagewanted=1, pozn. překl.]

[24] Kelly Arenová a Barbara Starrová „ Zdroje: žádní osobní strážci, žádný bin Ládin", CNN, 30. červenec 2002 (www.cnn.com/2002/US/07/30/binladen.son).

[25] Philip Shenon „Oliver North vypráví neuvěřitelný příběh o intrikách Bílého domu", New York Times, 27. srpen 2002 (query.nytimes.com/gst/fullpade.html?res=9C06E5DC113CF934A1575BC0A9649C8B63).

[26] „Karzáí:  bin Ládin je ,pravděpodobně' mrtev", CNN, 7. říjen 2002 (edition.cnn.com/2002/WORLD/asiapcf/central/10/06/karzai.binladen/).

[27] „ Izraelská rozvědka: bin Ládin je mrtvý, nástupce byl zvolen", World Tribune, 16. říjen 2002 (www.worldtribune.com/worldtribune/WTARC/2002/me_terrorism_10_16.html).

[28] „Pákistánský list: bin Ládin je mrtvý", ArabicNews.com, 26. říjen 2002 (www.arabicnews.com/ansub/Daily/Day/021026/2002102602.html).

[29] „Rumsfeld v projevu míchá dohromady Husajna s bin Ládinem", Los Angeles Times, 11. září 2004 (articles.latimes.com/2004/sep/11/world/fg-rummy11). Jak uvádí název článku, Rumsfeld skutečně řekl „Saddám Husajn", Bylo však zřejmé, že mluví o bin Ládinovi.

[30] „Rozhovor ministra Rumsfelda s Ritou Crosbyovou z Fox News", Department of Defense, 29. září 2004 (www.defense.gov/transcripts/transcript.aspx?transcriptid=2438).

[31] Declan Walsh „Lov", Guardian, 11. září 2006 (www.guardian.co.uk/world/2006/sep/11/afghanistan.usa).

b [Poznámka překladatele. Griffin úvodu k této kapitole na straně IX cituje z Baerova rozhovoru pro National Public Radio z 2. října 2008, ve kterém se Baer zmiňuje o své anketě mezi pracovníky CIA (www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=95285396).  A na straně X cituje  Codevillův článek z American Spectatoru z března 2009 nazvaný „Usáma bin Elvis": „Sedm let poté, co se Usáma bin Ládin prokazatelně ukázal mezi živými, zde existuje více důkazů pro existenci Elvise, než bin Ládina" (spectator.org/archives/2009/03/13/osama-bin-elvis/print).]

[32] „Bývalý agent CIA diskutuje o knize ,Zlo, které známe'", rozhovor s Terrym Grossem na Fresh Air, WHYY, 2. října 2008 (www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=95285396).

[33] Robert Baer, „Kdy Obama vzdá hon na bin Ládinova ducha?" Time, 18. listopadu 2008 (www.time.com/time/world/article/0,8599,1859354,00.html).

[34] Angelo M. Codevilla, „Usáma bin Elvis", American Spectator, březen 2009 (spectator.org/archives/2009/03/13/osama-bin-elvis/print). Codevilla citoval jedno svědectví, které nepoužívám. Napsal: „Benazír Bhuttová, která má přístup ke zdrojům informací z afghánsko-pákistánského pomezí jako kdokoli jiný, se příležitostně zmínila v BBC, že Usámu bin Ládina zavraždili jeho společníci." Codevilla narážel na skutečnost, že když bývalá pákistánská premiérka Bhuttová poskytovala 2. listopadu 2007 rozhovor Davidu Frostovi, letmo se zmínila o Omaru Šajchovi jako o „muži, který zavraždil Usámu bin Ládina" (viz „Frost o světě - Benazír Bhuttová - 2. listopad 2007" [">www.youtube.com/watch?v=oIO8B6fpFSQ]). Tato výpověď je široce příjímána jako spolehlivý důkaz, že je bin Ládin mrtev. S největší pravděpodobností se však Bhuttová prostě přeřekla. Omar Šajch je obecně znám jako člověk, který zavraždil Daniela Pearla. Krátce předtím, než pronesla svůj výrok, se zmínila o jednom ze synů Usámy bin Ládina, takže na bin Ládina v duchu myslela. Skoro jistě chtěla říct „Omar Šajch, tento můž zavraždil Daniela Pearla." Že nechtěla říct „Usáma bin Ládin", ukázal fakt, že když následujícího dne hovořila pro CNN, řekla: „Nemyslím si, že generál Mušaraf osobně ví, kde se bin Ládin nachází." O deset dní později, když hovořila v NPR, řekla, že se zeptala policisty, který byl přidělen, aby hlídkoval u jejího domu: „Neměl byste hledat Usámu bin Ládina?" Toto všechno je vysvětleno a zdokumentováno ve vynikajícím videu na You Tube „Bhuttová nechtěla říct ,Usáma bin Ládin'" (">www.youtube.com/watch?v=2IIn_UnLO9I&feature=related).

[35] „ Izraelská rozvědka: bin Ládin je mrtvý, nástupce byl zvolen".

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře