Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nestlé, Monsanto a Veolia sa už nevedia dočkať!

Výzva na podporu petície!

Keď sa vo Washingtone a v Bruseli rokuje, dvere sa zatvoria a občania musia ostať vonku. Nedozvieme sa žiadne podrobnosti o Dohode o voľnom obchode (TTIP) medzi zástupcami EÚ a vládou USA.

Vylúčenie verejnosti má svoj dôvod: z dokumentov, ktoré sa dostali na verejnosť vyplýva, že vyjednávači chcú splniť hlavné požiadavky koncernov. GM potrava, fracking (spôsob ťažby ropy a zemného plynu z bridlíc, ktorý v značnom rozsahu toxikuje spodnú vodu, pozn. prekl.), privatizované verejné služby, menej práv zamestnancov, laxná ochrana údajov – dohoda má umožniť ničím neobmedzené zisky.

  • nestle-monsanto-a-veolia-sa-uz-nevedia-dockat
  • peticia

Cestou demokracie by to nikdy nebolo možné. Bránu má koncernom otvoriť dohoda, ktorá sa prerokúva v tajnosti. Verejnosť sa však prebúdza: Niektoré médiá už odhalili, že rozprávka o príleve pracovných príležitostí je iba rozprávka a nachytali komisára EÚ pre obchod pri žonglovaní s vlastnými číslami. Niektoré médiá už kritizovali pripravovanú dohodu. Teraz je na rade, aby sme my občania dali najavo, že takéto darčeky koncernov nestrpíme. Aby si vyjednávači uvedomili, že dohovor cez parlamenty v Európe neprejde.

Náš partner, petičný portál Campact, odovzdá v piatok podpisy Komisii EÚ v Bruseli – dovtedy chceme nazbierať 500 000 podpisov (v okamihu prekladu článku je ich cca 377 000, pozn. prekl.). Dokážeme to – aj s vašou pomocou! Počkáme si aj na prezidenta Parlamentu EÚ a top kandidáta nemeckej SPD v májových voľbách do Europarlamentu, Martina Schulza. Zatiaľ odmieta stretnúť sa s nami – jedno je však jasné: kto predá naše záujmy, bude nezvoliteľný.

Podrobnosti rokovaní sú síce tajné, ale zo  smerníc prerokovávaných zástupcami EÚ vieme, čo nás očakáva:

  • Ak budú koncerny toho názoru že ich zisky boli okresané nejakým zákonom, v budúcnosti budú smieť od daňových poplatníkov požadovať náhradu škody. O tom potom rozhodnú neverejne pojednávajúce súdy bez možnosti odvolania. Inými slovami: Demokratické štáty na oboch stranách Atlantického oceánu sa nebudú môcť dohodnúť na ničom, čo by bolo proti záujmom koncernov.
  • Práva zamestnancov a sociálne štandardy sa dostanú pod tlak, keď bude legislatíva EÚ „harmonizovaná“ s podstatne horšími podmienkami v USA.
  • Dohoda má severoamerickým koncernom umožniť, predávať v Európe geneticky modifikované potraviny, hormónmi ošetrené mäso a chlórovanú hydinu – bez značenia. Nemilosrdná cenová vojna by z trhu vytlačila kvalitné potraviny.
  • Dohodou má byť cez zadné dvere zavedený zlyhaný dohovor ACTA: bezpríkladným obmedzovaním používateľov internetu, podkopávaním ochrany údajov, oklieštením slobody komunikácie.

Je tu však aj dobrá správa: Združenie viac ako 30 iniciatív spoločne pracuje na tejto veci s cieľom zastaviť rokovania. Odpor rastie aj v Severnej Amerike. Aj keď EÚ a USA privedú rokovania do konca, koncerny ešte zďaleka nemajú vyhraté. Zmluvu musí ratifikovať parlament (zlá správa pre Slovensko, poslanci väčšiny kopú za finančné skupiny, pozn. prekl.). Internetový apel je preto iba štartovým výstrelom, nasledovať budú ďalšie akcie – vo volebných okrskoch poslancov, v Berlíne, a aj v Bruseli.

Už v 90-tych rokoch občianska spoločnosť priviedla k pádu podobnú antidemokratickú dohodu – Multilaterálnu dohodu o investíciách (MAI). Aj úspešné protesty proti dohode ACTA ukázali, že dokážeme spraviť koncernom škrt cez rozpočet.

Je potrebné urobiť tak opäť, pretože: TTIP ohrozuje demokraciu. V budúcnosti majú koncerny mať možnosť, požadovať od štátu náhradu škody, ak demokraticky prijaté zákony okrešú ich zisky. Koncerny by tak v budúcnosti mohli zmariť pokrok v ochrane údajov a v ochrane životného prostredia, alebo zabrániť rozšíreniu práv zamestnancov.

Znenie petície tak, ako je uverejnená na odkaze nižšie:

TTIP: Nepredajte našu budúcnosť!

Plánovaná dohoda o voľnom obchode TTIP medzi EÚ a USA slúži záujmom koncernov a nie nás občanov:

-          TTIP nahlodáva demokraciu a právny štát: zahraničné koncerny budú môcť v budúcnosti pred súdmi na neverejných pojednávaniach žalovať štáty na obrovské čiastky náhrady, ak (štáty) prijmú zákony, ktoré obmedzia ich zisky.

-          TTIP dláždi cestu privatizáciám: dohoda má koncernom uľahčiť kšeftovanie s vodou, zdravím a vzdelaním na účet verejnosti.

-          TTIP ohrozuje naše zdravie: čo je dovolené v USA, bude legálne aj v EÚ – to by otvorilo cestu frackingu, geneticky modifikovaným potravinám a mäsu s obsahom hormonálnych prípravkov. Drobné poľnohospodárstvo bude oslabené a agrárny priemysel získa ešte väčšiu moc.

-          TTIP okliešťuje slobodu: hrozí ešte komplexnejšie sledovanie a dirigovanie používateľov internetu. Nadmerné autorské práva sťažia prístup ku kultúre, k vzdelaniu a vede.

-          TTIP je prakticky nezvratná: keď raz bude prijatá, volení politici zmluvu nebudú môcť viac zmeniť. pretože pri každej zmene musia súhlasiť všetky zmluvné strany. Nemecko (ani Slovensko, pozn. prekl.) samotné by zo zmluvy nemohlo vystúpiť, pretože zmluvu uzatvára EÚ.

Preto vás vyzývam: ukončite rokovania o dohode TTIP!
(meno a mesto účastníka petície)

Podpis petície

Na tomto odkaze môžete podpísať petíciu proti Transatlantickej dohode (TTIP). Je v nemčine, preto na obrázku nižšie uvádzam snímku vyplnených polí. (viz. fotogalerie)

Po odoslaní petície (tlačidlo PODPÍSAŤ) dostanete do e-mailu verifikačnú správu s odkazom, na ktorý treba kliknúť a potvrdiť tak účasť v petícii. Bez kliknutia na túto linku je váš hlas neplatný!

K ochrane osobných údajov organizátor petície dole na stránke uvádza:

Vaše údaje (meno a mesto) budú odoslané v prílohe apelu prezidentovi Európskeho parlamentu a Komisárovi EÚ pre obchod. Dlhodobé uloženie údajov sa uskutoční iba vtedy, ak sa prihlásite na odber noviniek petičného portálu Campact. Vaše údaje neodovzdáme tretím osobám.

Riziká a úskalia Transatlantickej dohody TTIP sú podrobnejšie rozobraté napríklad na tomto blogu alebo tu.

Povrchová ťažba zlata kyanidom pri Detve a Kremnici, povrchová ťažba uránu pri Košiciach, krádež privatizácia našej vody koncernom Nestlé, úžernícke ceny za vlastnú vodu odvádzané kóšer cudzím koncernom ako Veolia, Suez… nič vám to nehovorí?

V súvislosti s TTIP treba spozornieť už len preto, lebo náš premiér Fico, ktorý sa ide potrhať, aby sa určité finančné skupiny mali na Slovensku lepšie, vyhlásil:

“Táto dohoda je neuveriteľne výhodná pre obe strany, ale predovšetkým pre Slovensko, ktoré je exportne zamerané” (zdroj)

Nuž, som presvedčený, že prinesie pracovné príležitosti pre niekoľko stovák otrokov.

pzdroj:http://www.auria.sk/blog/nestle-monsanto-a-veolia-sa-uz-nevedia-dockat

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře