Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Iránska protivzdušná obrana je jedna z modernejších. Nedá sa vypnúť ako tá Iracká, keď im to urobili Francúzi.

Na naše pomery má Irán mohutnú a modernú protivzdušnú obranu, vybudovanú v poslednom desaťročí výhradne zo svojich zdrojov aj keď za pomoci priemyselnej špionáže.

Staršie systémy ako KUB (Sam-6) MIM-23 HAWK či S-200 alebo Rapier spomínať nebudem. Tých majú asi 1100 odpaľovacích zariadení.

  • iranska-protivzdusna-obrana-je-jedna-z-modernejsich-neda-sa-vypnut-ako-ta-iracka-ked-im-to-urobili-francuzi
  • iranska-protivzdusna-obrana-je-jedna-z-modernejsich-neda-sa-vypnut-ako-ta-iracka-ked-im-to-urobili-francuzi
QAEM- GHAEM… sú rakety zem-vzduch krátkeho dosahu do 6 km, vyvinuté z protitankového systému Toophan, ktorý vyšiel z amerického TOW BMG-71. Vyrábajú sa masovo od roku 2010
 

Misagh-2 je iránska prenosná raketa typu zem-vzduch s  infračerveným navádzaním. Misagh-2 je nástupcom Misagh-1. Rovnako ako jeho predchodca, aj Misagh-2 je založený na čínskej technológii.  Iránsky minister obrany spustil domácu masovú výrobu Misagh-2 5. februára 2006. Táto strela zničí svoj cieľ do 5 sekúnd a má prevádzkovú teplotu od -40 ° C do +60 ° C. 2,7+ Mach, dosah do 5 km.

He Khordad 15 je iránsky raketový systém na báze zem vzduch (SAM). Systém bol predstavený verejnosti 9. júna 2019 Teheráne. Vyvinula ho Iránska organizácia leteckého priemyslu (IAIO). Má schopnosť odhaliť a zachytiť stíhačky, „neviditeľné ciele“, bezpilotné bojové letecké prostriedky (UCAV) a riadené strely. Funguje to spolu s raketami Sayyad-3. Bol vyvinutý  s cieľom čeliť raketám a iným leteckým hrozbám, ktoré predstavuje prítomnosť nadregionálnych síl na vojenských základniach v krajinách okolo Iránu. Bolo odhalené uprostred zvyšujúceho sa napätia so Spojenými štátmi a neúspešných pokusov Európy o splnenie svojho záväzku k iránskej jadrovej dohode z roku 2015. Odpaľovacie zariadenia sú naautomobiloch, každý má 4 rakety. Pasívny detekčný systém nevyžaruje žiadne žiarenie a preto je nezničiteľný protiradarovými strelami. Môže pôsobiť a ničiť šesť cieľov súčasne.  Odhaľuje ciele do vzdialenosti 150 km(93 míľ)  ničiť ciele do vzdialenosti 120km(75 míľ). Raketa  Sayyad-3 má dolet 200 km. „Neviditeľné“ ciele odhalí na vzdialenosť 85 km(53 míľ) a ničí ich na vzdialenosť už 45 km(28 míľ) Je to najnovší Iránsky prostriedok PVO stredného až krátkeho dosahu.

HERZ-9 je mobilný systém krátkeho dosahu, ničí vrtuľníky a lietadlá na malých výškach  s dosahom do 12km. Bol zavedený v roku 2013, má najnovší počítačový a rádiolokačný hardwér a softwér s najmodernejším navádzacím systémom rakiet.

TOR– ruský systém z polovičky 80tych rokov majú v počte 29 odpaľovacích zariadení, slúži na objektovú ochranu pred nízko letiacimi rýchlymi cieľmi do výšky 6km na vzdialenosť do 12km. Kúpili jeho najmodernejšiu verziu v roku 2005

Ya Zahra-3 je nelicencovanou kópiou francúzskeho systému HQ-7 CROTALE. Je schopný detekovať ciele aj pri silnom rádilokačnom rušení bojiska, dosah má do 16 km, na jednom vozidle sú 4 rakety s vlastným streleckým lokátorom. Vo výzbroji od roku 2013

Prostriedky stredného dosahu Raad-1,2 a Mersad zaviedli do výzbroje v 2010 a 2012 roku, majú podobný dosah 40-60km, do výšok cieľov 25-27 km. A v rozsahu rýchlostí 0,3-3,6 Mach. Spolu majú asi 700 odpaľovacích zariadení.

S-300PMU2 kúpili od Ruska v 2016 roku v zostave minimálne štyroch batérií. Dosah 200 km, do výšok letu cieľa +27km. Sú schopní ničiť aj balistické rakety, rýchlosť vlastných rakiet je Mach 9+ Je omnoho modernejší ako ten náš.

BAVAR-6-373 je Iránsky výrobok , údajne je lepší ako ruský S-300PMU2 či Patriot. Bol predstavený ako už zavedený do výzbroje 22.augusta 2019. Detekuje ciele na vzdialenosť 300 km, a môže ich ničiť na vzdialenosti 200 km.  Používa rakety Sayyd-4 v dvoch hranolových kontajneroch. Používa lokátor s fázovou mriežkou MERAJ s dosahom 450 km, súčasne dokáže sledovať až 200 cieľov. . Viac údajov nie je k dispozícii.

Takže v prípade Iránu neprichádza do úvahy scenár z prvej vojny v zálive, keď Francúzi vypli systém riadenia PVO Iraku, ktorý „oslepol“ a nemohli koordinovať letectvo s raketovým vojskom proti vzdušným cieľom. Tak sa stalo, že USA a jeho spojenci mali v podstate voľné nebo a zničili všetky naplánované ciele.  Irán sa poučil a takúto chybu pri výstavbe svojej protivzdušnej obrany neurobil.  Je otázna spoľahlivosť ich najnovších  protilietadlových systémov a hlavne dôveryhodnosť deklarovaných parametrov.  Všetko by sa ukázalo v pravom svetle v prípade vzdušného leteckého a raketového úderu proti tým deklarovaným 52 cieľom, o ktorých hovoril prezident Trump. Verím, že k skúške tohto systému nedôjde a zúčastnení za pomoci prostredníkov dostanú rozum a vyhnú sa otvorenému vojenskému konfliktu veľkého rozmeru.

V každom prípade Trump zmiernil svoju rétoriku, hoci zaviedol nové sankcie. Neviem či to je len hra, alebo chce upokojiť svojich voličov. Uvidíme v najbližších týždňoch ako sa situácia vyvinie. V každom prípade to môže byť pre USA vhodnou príležitosťou vyskúšať si prekonanie silnej protivzdušnej obrany novým doposiaľ nepoužitým prostriedkom, ktorý je na konci vývoja. Ide o použitie inteligentných rojov miniatúrnych dronov, ktoré môžu pracovať autonómne a sú pripravované na vyčerpanie silných protivzdušných obrán. Za relatívne malé náklady oklamú nepriateľskú PVO, ktorá použije drahé a početne obmedzené rakety proti nim, potom na skutočné ciele budú chýbať. Táto taktika ešte nebola nikdy reálne použitá, v simulačnom prostredí je však vyvinutá a prebehli aj prvé skúšky vo výcvikových priestoroch. Výsledky sú neznáme, budú asi uspokojivé, lebo vývoj nebol zastavený.

 

zdroj: https://simon22.blog.pravda.sk/2020/01/08/iranska-protivzdusna-obrana-je-jedno-z-modernejsich-neda-sa-vypnut-ako-ta-iracka-ked-im-to-urobili-francuzi/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře