Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kolem 16 tisíc Ukrajinských vojáků uvízlo v kotli pod Severodoněckem a Lisičanskem

(Ministerstvo vnitra LNR informovalo o vzetí v kotel do 16 tisíc ukrajinkých vojáků pod Lisičanskem a Severodoněckem)

Moskva, 17. května, RIA Novosti.

Více než 15 tisíc ukrajinských vojáků a žoldáků se ocitlo v kotli pod Severodoněckem a Lisičanskem v Luganské Národní Republice, ohlásil pomocník ministra vnitra LNR Vitalij Kisilev ve vysílání Prvního Kanálu.

"15 až 16 tisíc v celkovém objemu to bude" - řekl, odpovídaje na dotaz vedoucího, zda-li se vskutku v oblasti těchto měst v kotli ocitla "ohromná skupina nacionalistů z Ukrajinské Armády".

Kisilev upřesnil, že pododdělení protivníka je v součtu méně než 20 tisíc bojovníků, o čemž psaly některé Ukrajinské zdroje.

kolem-16-tisic-ukrajinskych-vojaku-uvizlo-v-kotli-pod-severodoneckem-a-lisicanskem

Pomocník ministra také dodal, že ještě včera ukazoval zakázanou munici, nalezenou v Rubežném, kterou pravděpodobně používají žoldáci.

Podtrhnul, že základní úkol pododdělení Ukrajinské Armády pod Lisičanskem a Severodoněckem je ničení infrastruktury.

"Snést jak možno nejvíc, způsobit škody a všechno toto břímě poté naložit na Ruskou Federaci - toto je jejich zadání. Zastrašit civilní obyvatelstvo takovým způsobem, aby cítili strach na dlouhé roky" - odpověděl Kisilev.

Dodal, že nejpravděpodobněji je těmto vojskům přikázáno neodcházet.

"Přesně tak, když v Rubežném vzali zajatce, řekli, že se nejednou obraceli k velení: »Zakázali nám vyjít, řekli stát na smrt.« A velitelé vysokých hodností dávno utekli, už před měsícem", zakončil pomocník vedení Ministerstva Vnitra LNR.

Rusko od 24. února provádí operaci na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny. Vladimír Putin pojmenoval její cíl: "obrana lidí, kteří v průběhu osmi let podléhají ponižování a genocidě ze strany Kyjevského režimu." Podle oznámení ministerstva obrany Ruská armáda nanáší údery pouze na vojenskou infrastrukturu a Ukrajinská vojska, ale civilnímu (občanskému) obyvatelstvu ničím nehrozí. Hlavním cílem operace nazvali osvobození Donbasu.


Mapa speciální operace Ozbrojených sil Ruska na Ukrajině 17.5.2022

Ruská armáda od 24.února 2022 provádí na Ukrajině speciální vojenskou operaci. Jejím hlavním cílem je pomoc Doněcké a Luganské Národním Republikám, na jejichž území posledních osm let neustávalo ostřelování. Před našimi vojáky je postaven úkol minimalizovat oběti personálu a civilního obyvatelstva při plnění bojových úkolů. Podrobněji o prvních souhrnech v průběhu speciální operace - v infografice Ria.ru

Mapa speciální operace na Ukrajině - vojenská situace na Ukrajině 17.5.2022

Mapa speciální operace na Ukrajině - vojenská situace na Ukrajině 17.5.2022

První etapa speciální operace

V začátku speciální operace Ozbrojené síly Ruska zaútočily naráz na několik cílů. Byly zablokovány Kyjev, Charkov, Černigov, Sumy a Nikolajev. Pod kontrolu Ruské armády přešla Chersonská a velká část Záporožské oblasti. Na zajatých územích probíhalo ničení vojenské infrastruktury a techniky protivníka, aby nebylo možné ji převést na Donbas.

Kromě toho naši vojáci podporovali ze vzduchu oddíly Doněcké a Luganské národních republik. Armádě LNR se podařilo osvobodit 93 procent svého území (pozn.překl. - území LNR okupovaného Ukrajinou), částem DNR 54 procent. Národní milice republik vzaly pod kontrolu více než 270 obydlených lokalit.

Po završení prvního (pravidelného?) kola rusko-ukrajinských rozhovorů, proběhlého v Istambulu 29. března, oznámila Moskva zásadní omezení vojenských aktivit v Kyjevském a Černigovském směru. Na severu Ukrajiny se vyplňuje plánované přeskupení vojsk, Ruské oddíly opustily Kyjevskou, Černigovskou a Sumskou oblast. Část z nich byla převedena do Charkovské oblasti a do Donbasu pro další pomoc republikám.

Druhá etapa speciální operace

19. dubna ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov oznámil o začátku následujícího stádia speciální operace. Během několika dní řekl velitel vojsk Centrálního vojenského okruhu Rustam Minnekaev, že jedním z úkolů etapy je ustanovení plné kontroly nad Donbasem a jižní Ukrajinou pro zabezpečení suchozemského koridoru na Krym.

Rychlému postupu oddílů Ruska, LNR a DNR v nadcházejícím čase překáží mnohonásobné opevněné oblasti, založené Ukrajinou v průběhu posledních osmi let. Aby byly minimalizovány ztráty, nadchází komlikovaně zkoumat obranu protivníka a několika vlnami masivní dělostřelecké palby ničit klíčové pozice Ukrajinské armády. Pouze poté se na pozice vydává pěchota.

Paralelně pokračuje likvidace vojenských objektů Ukrajinské armády. Za celé období speciální operace Ruské části vyřadily z provozu 16 letišť, 168 letadel, 125 vrtulníků, 912 bezpilotních letadel, 309 zenitových raketových komplexů, 385 reaktivních systémů palby, 3134 tanků a dalších obrněných vozů, 1542 zbraní polního dělostřelectva a 2983 kusů automobilové techniky.

ztraty ukrajincu

21. dubna hlava ministerstva obrany Ruska Sergej Šojgu doložil prezidentovi o vzetí Mariupolu pod kontrolu, jednoho z důležitých průmyslových a přístavních center země. Tvrdé boje probíhaly ve městě okolo dvou měsíců. Zbytky Ukrajinské skupiny byly zablokovány v metalurgickém kombinátu Azovstal. Tam se ukrývali i místní obyvatelé, 7. května se završila humanitární operace na jejich odvoz z podniku.

(Pozn.překl. - většina z nich se mezitím následující den vzdala a byli odvezeni do Ruského zajetí, zranění do nemocnice... Příliš milosrdné...)

Zdroj:
ria.ru/20220517/kotel-1788968891.html
ria.ru/20220312/karta-1777737018.html?in=t

(Překlad P.A.Semi)

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře