Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vyhrocení konfliktu s Čínou by bylo pro Spojené státy katastrofou

„V případě vyostření obchodní války s čínskou stranou mohou Američané s žalem a bolestí očekávat krach celého dolarového systému.“

  • vyhroceni-konfliktu-s-cinou-by-bylo-pro-spojene-staty-katastrofou
Spojené státy před nedávnem zavedly cla na dovoz některých čínských výrobků. Jako důvod posloužila spolupráce Číny s Ruskem, a to zejména ve vojenské oblasti. Jako odpověď pak čínská strana odmítla jakékoli obchodní konzultace s USA. Místopředseda Státní rady ČLR Liu He, který se připravoval v čele čínské státní delegace na návštěvu Washingtonu, svou návštěvu zrušil. Ekonomická nevraživost mezi USA a ČLR probíhá ve skutečnosti již dlouhou dobu, pro obě strany je však situace poněkud rozdílná.
 
Americká průmyslová výroba se přesunula do Číny, která se tak stala „hlavní světovou továrnou“ – a Spojené státy naopak hlavním spotřebitelem. Na rozdíl od dalších zemí, které si Američané tak či onak podmanili, se ale Čína nechystá hrát podle amerických pravidel.
 
Když USA začaly spolupracovat s Čínou, doufali jejich politici, že se jim podaří ČLR rozklížit a změnit ji ve stát vycházející z liberální ideologie individuálního obohacování. Sázka na tento vývoj ale nevyšla – Číňané svou strategii uhájili a navíc ještě získali přístup ke světovým trhům a technologiím.
 
Dnes je Čína jednou velkou továrnou s reálnou výrobou, zatímco z hospodářství USA zbyla jakási virtuální ekonomika, tvořená burzami, firemními logy a obrovskými dluhy.
 
Důsledkem tohoto vývoje je skutečnost, že za rok 2016 představoval hrubý domácí produkt Číny přes 21 bilionů amerických dolarů, zatímco tentýž ukazatel u USA se pohyboval jen kolem 19 bilionů dolarů. Reálná ekonomika ČLR tak předstihuje virtuální ekonomiku americkou a stává se nejsilnější ekonomikou na celosvětovém žebříčku.
 
Zlobí se kvůli tomu američtí politici? Zlobí, a moc! Jsou ale na Číně závislí, neboť právě tam se nachází ohromné výrobní kapacity. Navíc má Čína v držení nezanedbatelné prostředky v amerických cenných papírech.
 
V případě vyostření obchodní války s čínskou stranou tak mohou Američané s žalem a bolestí očekávat krach celého dolarového systému. Jistě, ztráty utrpí i Čína a půjde o obrovské částky. Na rozdíl od USA to však přežije a poté se bude dál rozvíjet, zatímco Spojené státy už budou stále jen slábnout.
 
Provokováním Číny dělají Američané všechno horším hlavně pro sebe – a to tím víc, že v souvislosti se sankcemi a s jejich agresívní politikou se stále víc zemí snaží omezit mezinárodní platby v dolarech.
 
Například transakce mezi Čínou a Ruskou federací probíhají v rublech a jüanech a především: Čína začala obchodovat s futures na ropu v jüanech, a to velmi úspěšně.
 
Obchodní deficit USA s ostatními státy se přitom stále zvyšuje. Během několika málo měsíců se zvýšil o 50 miliard dolarů, tj. o 9,5 %, což je od roku 2015 rekordní nárůst.

USA by měly své sankční a celní „koně“ přidržet, aby se jim jejich „aktivity“ nevymstily ještě víc.

Zdroj: politikus.ru
 
----------

Zvyšuje se riziko vzniku třetí světové války

 
Mezi USA a Čínou vážně eskaluje napětí nejen kvůli obchodu, ale také v oblasti Jihočínského moře a bezpečnosti.
 
Zrušené jednání amerického ministra obrany Jima Mattise s čínskou stranou symbolizuje prudké zhoršení vztahů mezi oběma velmocemi ve všech oblastech, včetně bezpečnosti, napsal Vladimir Skosyrev pro ruský deník Nězavismaja gazeta. Iniciátorem tohoto vývoje jsou Spojené státy, které zavedly cla na čínské importy, sankce na čínskou armádu kvůli nákupu zbraní od Ruska, a nakonec obvinily Čínu ze zasahování do voleb do amerického Kongresu.
 
Čínský ministr zahraničí Waj sice sdělil, že Čína nevidí důvody pro paniku ohledně napjatých vztahů s USA, ale také upozornil, že Čína se nenechá vydírat a zastrašovat v oblasti obchodu. Podle Reuters se anonymní zdroj z americké administrativy vyjádřil v tom smyslu, že napětí mezi oběma zeměmi eskaluje a je to pro obě země nebezpečné.
 
Příčinou eskalace jsou Spojené státy, míní článek, které do Jihočínského moře, a to do zóny, kterou Čína považuje za své teritorium, vyslaly vojenskou loď vybavenou raketami Decatur. Na ostrovech v Jihočínském moři má nyní Čína vybudovány vojenské základny s radary a letišti. V případě, že sem vstoupí americké lodě či letadla, dostávají z čínské strany upozornění: „Nacházíte se na čínském území. Okamžitě je opusťte!“ Americká strana tyto výzvy nereflektuje a podle slov amerického představitele pro CNN jsou operace americké armády v oblasti orientovány právě na to, aby se postavily proti čínským nárokům a potvrdily americkou podporu svobodě plavby. Jinak řečeno, jak napsal britský Express, vzkaz Číně je prostý: bez použití síly nám nemůžete zabránit plavit se v této oblasti. A přesně takový přístup zvyšuje rizika vzniku třetí světové války.
 
Zrušení Mattisovy cesty do Číny na plánované jednání o bezpečnosti odráží rozdíly hned na několika frontách. V poslední době americký prezident Trump zavedl cla na dalších 20 % dovozů z Číny a v důsledku toho Čína odmítla s Washingtonem jednat. Americká vláda pak zavedla sankce na čínskou armádu za nákupy zbraní z Ruska, a nakonec sám Trump obvinil Čínu z vměšování se do voleb v USA.
 
Článek cituje akademika Alexandra Lomanova, který upozorňuje, že USA vědomě demontují základnu americko-čínských vztahů, aby si uvolnily ruce k tlaku na Čínu v politické, vojenské a ideologické oblasti. V 90. letech platilo, že ekonomika, obchod a investice budou garancí stability všech ostatních vztahů mezi oběma zeměmi.
 
Prezident Si se v minulosti snažil předložit USA nový privilegovaný status vzájemných vztahů, založených na oboustranném respektu, výhodách a nekonfliktnosti. Celý tento konstrukt se nyní rozpadá. I kdyby Čína kapitulovala v oblasti obchodu, je jasné, že USA jsou připraveny zvyšovat tlak v oblasti politiky i ve vojenské a ekonomické sféře. Čína tento proces nekontroluje, jen se snaží udržet nízkou hladinu konfliktu a nekapitulovat, říká Lomanov. Nový milník ve vztazích USA a Číny není zatím v dohledu.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře