Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Libye – humanitárně vybombardovaná

;feature=player_embedded">

  • syrta_1
Prohlídka Sirty 11.12.2011. Když Syrtu viděli zahraniční pozorovatelé byli v šoku. Město je totálně zničeno, spousta lidí utekla nebo leží pod troskama a bude se muset nejspíš celé zbourat a postavit znovu. Libyjští rebelové vystěhovali celé město podporující Kaddáfího.

Asi třicet tisíc obyvatel libyjského města Tawergha bylo vyhnáno rebely kvůli tomu, že podporovali svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího během obléhání Tripolisu. BBC s odkazem na svého zpravodaje Tárika Kafalu uvedla, že obyvatele se již nesmějí do svého města vrátit. „Ne, nikdy se nebudou moci vrátit zpět. Strašně nám ublížili, dělali hrozné věci. Nemůžeme jim odpustit,“ řekla obyvatelka Misuráty Najia Waks, která přitom nebyla svědkem žádného takového činu. Protrpěla ale obléhání Misuráty, kde dům, v němž žila, zasáhla raketa a zničila ho.

Obyvatele Tawerghi byli vyhnání mezi květnem a zářím v době, kdy byla Misuráta „osvobozena“ a než byl zavražděn legitimní vůdce Muammar Kaddáfi. Většina obyvatel se rozptýlila po Libyi. Asi patnáct tisíc jich uteklo do města Han v centrální oblasti Libye. Tisíce jich také skončilo v uprchlickém táboře v Tripolisu, ve kterém převažují ženy a děti. Muži zde nejsou ze strachu, protože uprchlický tábor pravidelně pročesávají rebelové z Misutáry a pátrají po nich.

Obyvatelka Tawerghi Umm Bubakrová popsala, jak ji vyhnali: „Bombardovali nás a stříleli na nás. Museli jsme utéci. Utekla jsem s dětmi. Ztratila jsem chlapce. Nevím ani, jestli je naživu, nebo mrtvý. Teď jsme tady a nemáme budoucnost. Jsme vyděšení a chceme se vrátit.“

Vzpurná Misuráta a město věrné Kaddáfímu 

Misuráta, jediné město ovládané rebely, tři měsíce vzdorovala tlaku libyjské armády. Nakonec se podařilo (s pomocí bombardování letadly NATO) zatlačit libyjská vojska zpět a Kaddáfího syn Chámis padl v boji.  Libyjští vojáci měli svou základnu právě v padesát kilometrů vzdáleném městě Tawerghi, ve kterém žili především potomci černých otroků. Ti obecně patří k nejchudším a byly podporováni Kaddáfího režimem (přerozdělování bohatství z ropy mezi všechny kmeny).

Město duchů

Bojovníci z Misuráty po zatlačení libyjské armády zaútočili na město Tawergha. Vyhnali jeho obyvatele. Šli však ještě dále, název města byl vymazán ze silničních ukazatelů. Domy jsou vypálené a vyrabované. Na některých jsou patrné stopy po těžkém ostřelování, pár je jich ale jen opuštěných. V ulicích hlídkují jen milice z Misuráty, které mají zabránit návratu původních obyvatel.

Umm Saber, která také skončila v táboře u Tripolisu, říká, že jejího synovce obvinili ze znásilnění ženy z Misruráty. Přísahá však, že její synovec nezná význam tohoto slova. „O znásilněních přitom nejsou žádné důkazy. Vyhnali nás, protože chtěli naše domy a půdu.“

Čerpáno z novinky.czbbc.co.uk

Připomeňme si také obsah rezoluce OSN:

 

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci 1973 (2011)

 

• rezoluce Rady bezpečnosti schvaluje použití síly
• deset hlasů pro, pět se zdrželo
• rezoluce ustavila bezletovou zónu
• vylučuje možnost okupace
• Mezinárodní trestní soud vyšetřuje postup libyjských úřadů
• Ban Ki-moon: Kaddáfí ztratil legitimitu

Rada bezpečnosti rozhodovala podle kapitoly VII Charty OSN, která specifikuje podmínky použití vojenské síly. Výsledkem hlasování patnáctičlenného orgánu bylo deset hlasů pro, pět se zdrželo hlasování (Čína, Rusko, Brazílie, Indie a Německo). Rezoluce 1973 (2011) zmocňuje členské státy OSN k podniknutí „všech nezbytných opatření … na ochranu civilistů a civilisty obývaných území, jimž v Libyi hrozí útoky, včetně města Benhgází.“ Rezoluce zároveň vyloučila možnost okupace. Bezletová zóna Z obav nad vývojem situace a další eskalace násilí ustavila Rada bezpečnosti nad libyjským územím bezletovou zónu a zakázala všechny lety s výjimkou humanitárních. Vyzývá členy Ligy arabských států, aby spolupracovali s ostatními státy na prosazování rezoluce.

Zdroj: osn.cz

Zdroj: http://www.vlastnihlavou.cz/libye-humanitarne-vybombardovana/#more-3249

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře